ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بارش‌های لرستان 60 درصد افزایش یافتاستان لرستان 11 درصد متوسط کشوری تولید آب دارد

سد آب مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان گفت: سالانه ۲۵ میلیون مترمکعب حق آبه از سد کمال صالح اراک به سد مروک باید اختصاص داده شود اما متأسفانه امسال رهاسازی آب انجام نشده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، علی امید سیفی امشب در  کارگروه بررسی پیشرفت برنامه عمل محیط‌زیست لرستان در ‌ارتباط‌ با وضعیت بارش‌های استان لرستان اظهار داشت: میانگین بارش‌های استان لرستان در بلندمدت 546 میلی‌متر است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش‌های سال 95 تاکنون 809 میلی‌متر بوده است عنوان کرد: میانگین بارش‌های استان نسبت به بلندمدت 74 درصد و نسبت به بلندمدت 60 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان عنوان کرد: سالانه بیش از 12 میلیارد مترمکعب  روان آب در حوضه دز و کرخه از استان لرستان خارج می‌شود به‌طوری‌که این میزان در حوضه کرخه 4.5 میلیارد مترمکعب و در حوضه دز 8 میلیارد مترمکعب است.

وی با بیان اینکه متوسط روان‌ آب‌های کشور حدود 130 میلیارد مترمکعب در سال است بیان کرد: استان لرستان 11 درصد متوسط کشوری تولید آب دارد.

سیفی حجم آب‌های زیرزمینی استان را حدود 5 میلیارد مترمکعب برشمرد و گفت: مهم‌ترین و بیشترین آبشارهای کشور در استان لرستان واقع‌شده است.

وی دریاچه گهر را بلندترین دریاچه کشور دانست و خاطرنشان کرد: دو هزار و 500 کیلومتر رودخانه در استان لرستان وجود دارد که 30 رودخانه آن دائمی است که طول آن‌ها هشت هزار و 877 کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان اظهار داشت: از دو میلیارد و 593 میلیون مترمکعب آب سطحی زیرزمینی استان، 92 درصد به مصرف کشاورزی، پنج درصد شرب و بهداشتی و سه درصد به مصرف صنعت می‌رسد.

وی بابیان اینکه 6 هزار 731 حلقه چاه مجاز در استان لرستان وجود دارد افزود: حجم تخلیه این چاه‌ها 717 میلیون مترمکعب است.

سیفی تعداد چاه‌های غیرمجاز استان لرستان را هزار و 738 حلقه برشمرد و عنوان کرد: حجم تخلیه آب این چاه‌های غیرمجاز 57 میلیون مترمکعب است.

وی بیان کرد: برداشت آب از منابع زیرزمینی استان یک‌میلیون و 876 متر مرکب که معادل 72 درصد است و برداشت آب زیرزمینی حدود 717 میلیون مترمکعب معادل 28 درصد از دو میلیارد و 593 میلیون مترمکعب آب سطحی زیرزمینی استان است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان تعداد موتور تلمبه‌های مجاز بر روی رودخانه‌ها حوضه دز و کرخه را سه هزار و 141 دستگاه برشمرد تصریح کرد: حجم برداشت آب این موتور تلمبه‌ها سالانه  490 میلیون متر مرکب است.

وی گفت: هزار و 540 دستگاه موتور تلمبه غیرمجاز در استان لرستان وجود دارد که حجم برداشت آب آن‌ها سالانه 107 میلیون متر مرکب است که هزار و 290 مورد از آن‌ها در حوزه کرخه است.

سیفی اظهار داشت: شش هزار و 444 چشمه در استان لرستان وجود دارد که حجم تخلیه سالانه آن‌ها 912 میلیون متر مرکب است  و تعداد قنات‌های استان نیز هزار و 322 رشته است که سالانه 62 میلیون متر مرکب تخلیه آب‌دارند.

وی در رابطه با رها سازی حق آبه سد کمال صالح استان مرکزی افزود: سال گذشته 500 هزار مترمکعب حق آبه لرستان از سد کمال صالح به سد مروک در شهرستان دورود آزادسازی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان  با بیان اینکه  امسال از سرریز سد کمال صالح 10 تا 12 میلیون مترمکعب آب پشت سد مروک جمع شده است عنوان کرد: اکنون 52 میلیون مترمکعب آب در پشت سد مروک ذخیره‌شده که اگر 13 میلیون مترمکعب آب به حجم آب این شد اضافه شود سد مروک به میزان حجم تنظیمی خود می‌رسد.

سیفی بیان کرد: سالانه 25 میلیون مترمکعب حق آبه سد مروک دورود از سد کمال صالح اراک برای شرکت آب منطقه‌ای و محیط‌زیست باید اختصاص داده شود اما متأسفانه امسال رهاسازی آب انجام نشد و تنها از سرریز این سد مقداری آب رها سازی شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده