ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیش از 19 میلیون هکتار از اراضی ملی کشور دارای سند حدنگاری است

قانون جامع حد نگاری اراضی کشاورزی (کاداستر) به منظور سند دار کردن کل اراضی کشور در بهمن ماه سال 93 در مجلس شورای اسلامی مصوب شد و وزارت جهاد کشاورزی این قانون را به امور اراضی کشور ابلاغ کرد.
اکرم توفیقی روز پنجشنبه در جلسه شورای هماهنگی طرح کاداستر اراضی کشاورزی آذربایجان غربی افزود: از این میزان حدنگاری 9 میلیون هکتار در سال گذشته انجام گرفته است.
وی در ادامه بیان کرد: آذربایجان غربی در اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی در ردیف استان های موفق کشور قرار دارد.
وی اظهار کرد: برای اجرای طرح کاداستر اراضی ملی در استان آذربایجان غربی 10 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: تثبیت مالکیت دولت بر اراضی ملی مهمترین راهکار مقابله با پدیده زمین خواری است که اجرای طرح کاداستر گام مهمی در این راستا محسوب می شود.
مدیرکل دفتر حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور نیز در این جلسه گفت: تهیه نقشه کاداستر از اراضی کشاورزی و ایجاد پایگاه جامع و یکپارچه داده اطلاعات مکانی و توصیفی جزو اقداماتی است که اجرای آنها به صورت جدی در استان ها پیگیری می شود.
صفدر نیازی افزود: این اقدام به منظور تثبیت مالکیت اراضی کشاورزی، برنامه‌ریزی جهت مدیریت یکپارچه اراضی، مدیریت بهینه اراضی کشاورزی و اراضی منابع ملی در قالب طرح کاداستر انجام می گیرد.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه بیان کرد: در سالجاری برای 170 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان نقشه کاداستر تهیه می شود که 130 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و سطح 40 هزار هکتار از اراضی خارج از حوضه آبریز دریاچه را شامل می شود که با استفاده از منابع اعتباری سازمان امور اراضی کشور این طرح به اجرا در می آید.
محمود مظلومی افزود: با استفاده از اعتبارات سازمان امور اراضی کشور، پارسال در سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی پیرانشهر طرح کاداستر اراضی به صورت آزمایشی اجرا شد.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: در یکسال گذشته با استفاده از منابع اعتباری ستاد احیای دریاچه ارومیه، در بیش از 130 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های میاندوآب و بوکان عملیات نقشه برداری انجام شده و در مرحله نهایی تهیه اطلاعات توصیفی و حقوقی قرار دارد.
وی گفت: این طرح در پیرانشهر به عنوان شهرستان پایلوت نیز مراحل نهایی خود را طی می کند که بعد از رفع تداخلات احتمالی صدور سند تک برگی برای این اراضی انجام می شود.
وی ادامه داد: در راستای اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی در دو سال گذشته، برای بیش از 115 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان نقشه کاداستر اراضی تهیه شد.
آذربایجان غربی دارای 800 هزار هکتار اراضی قابل کشت است که به صورت دیم و آبی کشت می شود.
شبک **7125/1905 **1917

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X