ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روابط عمومی توسعه،تحلیل یا تجلیل؟!

ادامه مطلب به این شرح است: علم ارتباطات و روابط عمومی از جمله علومی است که گرچه قریب به نیم قرن در کشور ما ظهور و بروز نموده اما آنچنان که باید و شاید بعنوان یک شاخه از علوم انسانی، قدرت اثرگذاری آن در توسعه جامعه، جدی گرفته نشده است.
باور بر میزان تاثیرگذاری این علم، جای خود را درمیان مردم جامعه علی الخصوص حتی میان کسانی که از این علم و حرفه منفعت می برند و یا متصدی و مجری آن هستند باز نکرده است.
در حقیقت روابط عمومی یکی از مصادیق توسعه یافتگی در هر جامعه است که اگر به درستی و با اجرای اصول حرفه ای و تخصصی بکار برده شود موجبات رشد و توسعه جامعه را تسهیل کرده و نقش اثر گذار خود را نمایان می سازد.
در ساختار توسعه گرایی هر جامعه، روابط عمومی نقش بسیار تعیین کننده برعهده دارد. اما کدامین روابط عمومی؟
آیا روابط عمومی های دولتی و خصوصی، در شرایط حاضر توانایی اثر گذاری در توسعه یافتگی را دارند یا خیر؟ نقش و چگونگی روابط عمومی در توسعه جامعه چگونه است؟
متاسفانه باید گفت اکثر روابط عمومی های فعلی، کمترین نقش را در جریان توسعه جامعه در سطوح مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفا می کنند.
به عبارتی روابط عمومی ها، ابتدا و قبل از هر چیز، خود نیاز به یک فرهنگ سازی و پالایش ذهنی دارند.
در حقیقت واژه ای بنام خانه تکانی مناسب ترین پیشنهاد برای ایجاد و ایفای نقش مناسب و واقعی برای روابط عمومی ها و مدیران آن است تا بتوانند همسوی با آهنگ توسعه خود نمایی کنند.
آنچه مسلم است این است که روابط عمومی به جهت گستردگی در عرض و عمق و تاثیر گذاری زیاد در حرکت رو به جلوی جامعه، در قالب یک علم مورد مطالعه و تحقیق قرار می گیرد.
حال آنکه در بسیاری از ادارات و شرکت های دولتی و خصوصی ما، نه تنها مدیران دستگاه ها چنین نقشی را به جهت عدم شناخت و درک درست از روابط عمومی، برای این بخش و کارکنان آن قایل نیستند.
به همین مناسبت، نیروها و افراد متخصص و کارشناس در این بخش بکار گرفته نمی شوند و این بخش، بیشتر حکم حیاط خلوت مدیران و جایی برای بکارگیری نیرو های حاشیه ای و غیر حرفه ای و یا نورچشمی را دارد!
به همین جهت، تنها بخشی که می تواند توانایی اداره و کمک به پیشبرد سیاست های اداره یا شرکت را ارتقا دهد و در ارتباط بین آن دستگاه با جامعه و یا ارتباط با سایر دستگاه ها، بیشترین همگرایی و انتقال اطلاعات و تحلیل صحیح از وضعیت خود، در جهت حرکت رو به جلو را ایفا نماید.
متاسفانه به دنده عقب یک رول تبدیل شده که به جهت عدم استفاده کارشناسانه از ظرفیت خود، در جهت معکوس و حرکت دستگاه رو به عقب و یا حداکثر در شرایط خنثی عمل می نماید.
بعضا روابط عمومی ها هستند که در زیر چتر حمایتی و نظارتی مستقیم رئیس بوده و تنها به تریبونی از تجلیل و تکریم مدیر تبدیل شده و نقشی جز تبلیغ و به اصطلاح تو بوق کردن مدیر را ایفا نمی نمایند.
واقعیت این است که روابط عمومی ها، مکان هدایت و حرکت در مسیر توسعه را به خوبی می توانند ایفا نمایند به شرط آنکه از علم خود به درستی و در جای خود استفاده نمایند.
بکارگیری افراد متخصص و کارشناس و حرفه ای در این بخش یکی از معیارهای اقدام صحیح و درست آن می باشد.
روابط عمومی در حقیقت پیشانی و سخنگوی هر دستگاه است که می تواند به لحاظ تعریف جایگاه و عملکرد و اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با جامعه نقش حرفه ای متناسب با سیاست های آن دستگاه در جهت نیل به اهداف طراحی شده در پیش گیرد.
حال آنکه بعضا شاهدیم که در برخی دستگاه ها، یا مدیر نقش همان سخنگو را بر عهده دارد یا دیگر مدیران و یا افرادی غیر از مدیران روابط عمومی اقدام به سخن پراکنی در مورد عملکرد دستگاه، آن هم خارج از واقعیت و صرفا با گفتمانی تبلیغاتی، دست به سخن پراکنی می زنند و عملا زمینه تضعیف و تحقیر روابط عمومی و عوامل آن را فراهم می کنند.
بی شک اگر روابط عمومی واقعی مبتنی بر نشر و توسعه آگاهی و فرهنگ سازی، اقدام به تحلیل به جای تجلیل، جلب مشارکت عمومی، اصلاح عملکرد مدیریتی، کاهش نا برابری های اطلاعاتی، ایجاد روابط مبتنی بر مذاکره به جای برقراری روابط اقتدار گرایانه، امکان تفکر، احساس شایستگی، آزادگی و ... باشد.
زمینه کمک آن روابط عمومی به توسعه، بیش از هر زمان دیگر مهیا شده و جامعه ضمن نشاط و بالندگی، بر اثر رفتار صادقانه و خالصانه و اطلاع رسانی واقعی به دور از تبلیغات گول زنانه و عوام فریبانه به خود خواهد بالید و نقش روابط عمومیها را در مسیر توسعه پر رنگ و عملیاتی احساس خواهد کرد.
2047/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده