ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اتحادیه اروپا «ماهان» را تحریم کند

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با برگزاری جلسه استماعی به بررسی تبعات منفی و مخاطرات اجرایی شدن بندهای مالی برجام و دسترسی ایران به نظام مالی بین‌الملل پرداخته است. خبرگزاری فارس: کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا امروز نشستی با موضوع «تروریسم، موشک و فساد مالی؛ مخاطرات تعامل مالی با ایران» برگزار کردند و در آن به مضرات اجرایی شدن تعهدات آمریکا و دیگر کشورهای عضو 1+5 در قالب برجام پرداختند.

«اِد رویس» رئیس این کمیته در ابتدای این جلسه به قول‌های «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در زمان انعقاد توافق هسته‌ای پرداخت و گفت که همه قول‌های اوباما بر باقی ماندن و اجرای تحریم های تروریستی، حقوق‌بشری و موشکی ایران استوار بود.

رویس بازار آمریکا را بزرگ‌ترین بازار مالی و تجاری جهان خواند و به حاضران یادآور شد که «جک لو» وزیر خزانه‌داری این کشور در جلسات استماع قول داده بود که ایران پس از برجام «اجازه نخواهند یافت که با موسسات مالی آمریکا رابطه داشته باشند و با بانک‌های آمریکایی، قرارداد فاینانس امضاء کنند.»

اد رویس ادامه داد: «اما متأسفانه قول‌های دولت با اقدامات این روزهایش همخوانی ندارد. دولت به لطف زبان ضعیفی که در نگارش قطعنامه شورای امنیت در خصوص موشک‌های بالستیک ایران به کار رفت، پاسخ ضعیفی به اقدامات تحریک‌آمیز ایران داشته و از زمان شروع مذاکرات، فقط یک ایرانی به دلیل زیر پا گذاشتن حقوق‌بشر، تحریم شده است.»

رویس به مورد جالب احتمال زیر پا گذاشته شدن برجام از سوی آمریکا و دست بالای ایران در صورت چنین رخدادی هم اشاره کرد و گفت: «ماه گذشته یکی از مقامات بلندپایه وزارت خزانه‌داری اعلام کرد که تحریم‌های غیرهسته‌ای می‌تواند باعث تضعیف توافق (هسته‌ای با) ایران شود. این بر خلاف چیزهایی است که قبلاً به این کمیته گفته بودند. اگر ایران (به این عمل) اعتراض کند، دولت برای جبران مجبور به عقب‌نشینی خواهد شد. در این وضعیت، رهبر ایران قدرت وتو کردن اقدامات آتی کنگره را نیز خواهد داشت.»

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به درگیری‌ها با دولت بر سر ایجاد دسترسی ایران به دلار آمریکا هم پرداخت و گفت که دولت فعلاً زیر فشارهای کنگره از این کار صرف‌نظر کرده ولی احتمال ایجاد این دسترسی در آینده را رد نکرده است.»

رویس از تلاش‌های دولت اوباما برای شفاف‌سازی تحریم‌های موجود برای موسسات مالی اروپا و بخصوص انگلیس انتقاد کرد و گفت جان کری در حالی می‌گوید «رشد اقتصادی ایران به نفع آمریکا است» که سپاه پاسداران، قوی‌ترین بازیگر صحنه اقتصاد ایران است.

اِد رویس گفت دولت اوباما می‌خواهد شرکت‌ها را به سرمایه‌گذاری در کشوری سوق دهد که «فاسد است، بازرگنان بین‌المللی را گروگان می‌گیرد و روی موشک‌هایش می‌نویسد اسرائیل باید از بین برود.» رویس گفت بهتر است سرمایه‌ها به سمت کشورهایی بروند که شفافیت دارند، به قراردادهای خود احترام می‌گذارند و همسایگان خود را تهدید نمی‌کنند.

رویس در انتهای سخنرانی افتتاحیه این جلسه استماع گفت: «ایران هنوز هم بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی است. تا وقتی که حمایت مالی از تروریسم برنامه تسلیحاتی غیرقانونی خود را متوقف نکند، باید مانند یک تهدید جهانی با وی برخورد شود.»

در ادامه نشست، نوبت به پرسیدن سوال از میهمانان نشست رسید. آقایان «جوان سی‌زارته» مدیر گروه هم‌بستگی مالی و «مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکرسی و خانم «الیزابت روزنبرگ» مدیر برنامه‌های امنیتی و انرژی مرکز مطالعات آمریکای نوین، 3 میهمان نشست امروز بودند.

یکی از نمایندگان حاضر در خصوص نحوه اعمال تحریم‌های موشکی علیه ایران برای تنبیه این کشور به دلیل شلیک آزمایشی موشک‌های بالستیک، راهکار خواست.

مارک دوبوویتز گفت: «بهتر است علاوه بر استفاده از فرمان‌های اجرایی رئیس‌جمهور که البته قانون مصوب کنگره نیست، کنگره هم رأساً وارد عمل شود و 78 شرکتی را که در ساخت موشک‌های بالستیک ایران دست دارند را تحریم کند.»

خانم «ایلنا روزلهتینن» نماینده مردم فلوریدا با رسیدن به این بخش از بحث، بلندگوی پیش روی خود را روشن کرد و گفت: «سپاه پاسدارن در بخش‌های بانکی و مالی ایران حضور دارد؛ 25 درصد از بورس تهران در اختیار آنهاست و حضور رو به گسترشی هم در بخش انرژی دارند. همین سپاه است که بخش اعظمی از پیشرفت‌های صورت گرفته در ساخت موشک‌های بالستیک را هدایت کرده است.»

یکی از نمایندگان در خصوص نحوه مقابله با حضور شرکت‌های نفتی بین‌المللی و بخصوص آمریکایی در ایران از مدعوین نظر خواست.

الیزابت روزنبرگ در پاسخ ابتدا به تشریح وضعیت بخش نفت و گاز ایران پرداخت و گفت: «با توجه به پایین بودن هزینه استخراج نفت در ایران و ساختار زمین‌شناسی این کشور، ایران فرصتی بسیار مناسب برای شرکت‌های خارجی است البته فرمت قراردادهای IPC آنها هنوز نهایی نشده که این یک مشکل بر سر راه شرکت‌هاست.»

مارک دوبوویتز پیشنهاد اجرایی‌تری برای مقابله با هجوم شرکت‌های نفتی به سمت ایران داشت. دوبوویتز پیشنهاد داد که آمریکا، کشورهای حاشیه‌ خلیج‌فارس را ترغیب کند که برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی در منابع عظیم انرژی خود شرط را بگذارند؛ بر اساس این شرط، شرکت‌های خارجی باید بین ذخائر عظمی نفتی کشورهای عربی و کار در حوزه نفت و گاز ایران، یکی را انتخاب کنند.

صحبت که به استفاده ایران از فن‌آوری‌های شرکت‌های خارجی رسید، «جیمز شرمن» نماینده مردم لس‌آنجلس به خرید هواپیماهای «آمریکایی» توسط ایرانیان پرداخت و گفت: «متأسفانه با تکیه بر بخش‌های بد برجام، شرکت ایران‌ایر می‌تواند هواپیماهای آمریکایی بخرد اما من به زودی نامه‌ای خواهم نوشت و درخواست خواهم کرد که اتحادیه اروپا، شرکت ماهان را به دلائل تروریستی، تحریم کند و دولت اوکراین هم که به حمایت‌های ما نیاز دارد، از فرود هواپیماهای این شرکت در خاک خود، جلوگیری کند.»

یکی از نمایندگان در خصوص فضای سیاسی ایران و فرصت‌های تعامل با تهران پس از برگزاری انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی سوالاتی پرسید.

دوبوویتز پاسخ داد: «نمی‌توان این انتخابات را واقعاً یک انتخابات نامید زیرا بیش از 90 درصد اصلاح‌طلبان از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی منع شدند و در لیست‌هایی که تهیه شد، نام تندروها با عنوان میانه‌رو معرفی شد و به همین خاطر من معتقدام که این انتخابات، ساختار قدرت در ایران را به صورت قابل‌توجهی تغییر نداده است.»

مارک دوبوویتز پس از مجلس، به سراغ ریاست‌جمهوری ایران رفت و گفت: «البته دولت و جامعه اطلاعاتی آمریکا اعتقادی به معتدل بودن رژیم ایران و البته اعتقادی به اعتدال حسن روحانی ندارد.»

دوبوویتز بیشتر از دیگر مدعوین به جنبه‌های سیاسی روابط ایران و آمریکا مسلط بود.

وی در پاسخ به سوال یکی از نمایندگاه که برای جلوگیری از تعامل مالی موسسات مالی خارجی با ایران، راهکار خواسته بود گفت: «متحدان ما به دسترسی به بازار آمریکا نیاز دارند؛ موسسات مالی آنها در خاک آمریکا شعبه دارد و بر همین اساس آنها از تعامل با ایران نگران اند زیرا از خدشه‌دار شدن شهرت خود به واسطه تعامل با سپاه پاسداران، نگرانی دارند.»

یکی از نمایندگان در خصوص احتمال هسته‌ای شدن موشک‌های بالستیک ایران از دوبوویتز سوالی پرسید. وی پاسخ داد: «نمی‌دانم که آیا روی موشک‌های بالستیک، کلاهک هسته‌ای سوار می‌شود یا نه چون این بحثی فنی است ولی ما هم برای پی بردن به این موضوع، به سایت‌های نظامی ایران دسترسی نداریم.»

مارک دوبوویتز به اقدامات «جان کری» در تشویق موسسات مالی به حضور در ایران هم مشخصاً انتقاد داشت ولی بدون نام بردن از وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما در حوزه نتایج برجام، تعهدی به ایران ندادیم و مثلاً به آنها قول ندادیم که به تجارت بین‌الملل بازگردند و یا مثلاً تولید ناخالص ملی‌شان 5 درصد افزایش یابد.»

وی ادامه داد: «الان هم وظیفه ما فقط این است که در خصوص نهادهایی که از شمول تحریم خارج شده‌اند، به موسسات بین‌المللی اطلاع‌رسانی کنیم نه این که به عنوان مسئول توسعه تجارت آنها عمل کنیم.»

دوبوویتز به روزهای پس از پایان مهلت 15 ساله اجرای برجام هم پرداخت و گفت: «اگر بعد از این 15 سال، ایران که آنگاه اقتصادی قوی و ظرفیت غنی‌سازی صنعتی دارد، توسط معتدلین اداره شود، مشکلی نیست و ایران هم شاید شرایطی مانند ژاپن پیدا کند ولی شاید بعد از این 15 سال، ایران تحت رهبری حسن روحانی تندرو باشد که در آن صورت مشکل خواهیم داشت.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده