ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قامت خمیده ارگ بهارستان بیرجند راست می شود

ارگ بهارستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر بیرجند است که متعلق به دوره افشار بوده و در 25 اسفندماه 1379به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
هم اکنون نه تنها از این مکان استفاده مسکونی نمی شود، بلکه به انبار ضایعات تبدیل شده و به گفته کارشناسان بافت با ارزش بنا رو به تخریب است.
ارگ بهارستان که در بیرجند به باغ زرشکی شهرت دارد در سال های 1205 و 1206 هجری قمری ساخته شده است.
ساختمان اصلی ارگ به صورت هشت ضلعی است که طبقه اول شامل حجره‌ها و اتاق‌ هایی مجزا و مخصوص سربازان و ماموران دولتی بوده و طبقه دوم شامل دالان مرکزی مدوری است با راهروهایی که از آن منشعب شده است.
در این طبقه محل‌های مخصوص برای برافروختن مشعل‌ ها و همچنین تیرکش‌هایی برای دیده ‌بانی، مشرف بر تمام قسمت‌های ارگ مشاهده می‌شود.
اصلی‌ترین بخش کوشک اختصاص به فضای شاه‌نشین دارد که با تزئینات گچ‌بری و آئینه‌کاری مزین شده است.
اتاق شاه‌نشین ‌علاوه بر فرم خاص معماری خود، مشرف بر کشتزارها و عناب ستان ‌های مجاور و باغ بهارستان بوده است.
کوشک مرکزی آخرین طبقه احداث شده در بناست که به فرم چند ضلعی با نورگیرهایی گوناگون است، برج اصلی بنا با آجرکاری به شیوه رگچین و از نوع طرح لوزی و به صورت نقش برجسته مزین شده است.
ارزش ارگ تاریخی و باشکوه بهارستان بیرجند بر کسی پوشیده نیست و ثبت در فهرست آثار ملی کشور این امر را ثابت می کند.
آنچه که طی سالهای گذشته بر این بنا گذشت، خود حکایتی پر درد است از کاستی های طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، قانونی و مدیریتی که در نبود اراده ای مستحکم برای حفظ و احیا آن، شناسنامه و هویت این بنا را برگ برگ کرد.
میراث فرهنگی علت اصلی تخریب و رسیدگی نکردن این بنا را در مالکیت قرار نداشتن میراث فرهنگی و بنیاد مستضعفان را مقصر اما مسئولان بنیاد مستضعفان خراسان جنوبی معتقدند مرمت آثار تاریخی بر عهده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
هم اکون پس از سالها شهرداری بیرجند پیگیر خرید این بنای بسیار با ارزش از بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اصلی است، که در صورت توافق شورای شهر بیرجند، مرمت این اثر تاریخی، ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه گردشگری بیرجند خواهد بود.
با مرمت این اثر مهم، درک زیبایی های این اثر و همچنین هویت و ارزش های معماری آن را برای فرزندان این دیار باقی خواهد ماند.
به گفته عباسعلی مدیح شهردار بیرجند با اجرای طرح نجات بخشی، از این بنا رفع خطر شد تا در گام بعدی و با تامین منابع مالی مرمت بنا، اصالت را به اثر بازگردانیم.
به این امید که شهرداری بیرجند به عنوان مالک جدید با سرمایه گذاری مناسب، به آن رونق و جانی تازه بخشید و همچنان شکوه تاریخی ارگ بهارستان حفظ شود.
**مشتقاق خرید ارگ بهارستان بیرجند هستیم
شهردار بیرجند به خبرنگار ایرنا، گفت: ارگ بهارستان یک اثر تاریخی با ارزش و با قدمت بسیار بالاست که پیشینه آن از قلعه بیرجند بیشتر است.
عباسعلی مدیح اضافه کرد: بنای تاریخی ارگ بهارستان یکی از بزرگترین و باشکوه ترین باغهای ایرانی است که گذشته فرهنگی استان را نشان می دهد.
وی عنوان کرد: شهرداری مشتاق خرید این اثر تاریخی با ارزش از بنیاد مستضعفان است که مانند قلعه بیرجند مرمت این بنا را انجام دهیم.
وی گفت: اقدامات اولیه برای خرید این بنا از جمله انجام دادن کار کارشناسی و قیمت گذاری انجام شده و قیمت اولیه این بنا توسط کارشناس دادگستری حدود سه میلیارد ریال برآورد شده است.
این مسئول یادآور شد: باید بحث خرید این بنا در شورای شهر بیرجند بررسی شود و در صورت توافق شورای شهر، اقدام به خرید این بنا خواهیم کرد.
**مرمت بنا نیازمند اعتبار میلیاردی است
مدیح با بیان اینکه مرمت این بنا نیازمند اعتبار میلیاردی است، گفت: باید مرمت این اثر در قالب چند فاز متعدد انجام شود و در صورت خرید بنا، برای مرمت از کارشناسان میراث فرهنگی استفاده خواهیم کرد.
وی گفت: بخش هایی زیادی از ارگ بهارستان به دلیل عوامل طبیعی تخریب شده، در صورت مرمت و بازسازی این بناهای تاریخی جاذبه گردشگری مهم استان خواهد بود.
وی افزود: آثار باستانی که از گذشته به ما به ارث رسیده در بردارنده تمدن و فرهنگی است که امروزه ما بدان افتخار می‌کنیم.
** اعلام آمادگی بنیاد برای واگذاری ارگ بهارستان به شهرداری
مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان خراسان جنوبی از آمادگی واگذاری ارگ بهارستان به شهرداری بیرجند خبر داد.
حسن خسروی گفت: شهرداری بیرجند نیز برای مرمت و خریداری این اثر تاریخی ارزشمند اعلام آمادگی کرده است، که به صورت توافقی این اثر به شهرداری بیرجند واگذار خواهد شد.
وی اضافه کرد: باید شهرداری در خصوص خرید این اثر تاریخی موافقت شورای شهر را اخذ کند.
وی بیان کرد: بیشتر قسمت های این اثر به دلیل عوامل طبیعی، تخریب شده، در صورت بازسازی و معرفی اثر مذکور از جمله آثار تاریخی مهم استان به شمار می رود که گردشگران زیادی خواهد داشت.
وی گفت: بنیاد مستضعفان مالک این اثر است و متولی مرمت این اثر، اداره کل میراث فرهنگی است که به دلیل کمبود اعتبار، تاکنون اقدام جدی برای مرمت آن صورت نگرفته است.
به گفته خسروی در صورت واگذاری ارگ بهارستان به شهرداری، هتل و رستوران سنتی در این بنا احداث خواهد شد.
گزارش: حکیمه مصطفایی
7556

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X