ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توفیقی: بی دردی مشكل عقب ماندگی صنعت نفت است نگران غفلت از فناوری هستیم

دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینكه بی دردی و ناآگاهی گذشته مشكل عقب ماندگی صنعت نفت است، گفت: نگران غفلت از فناوری در شرایطی هستیم كه پای شركت های خارجی به كشور باز شده است. آفتاب : جعفر توفیقی روز سه شنبه در نشست تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری های نفت و گاز استان آذربایجان شرقی در تبریز افزود: ورود شركت های خارجی هر چند می تواند فرصتی برای رقابت باشد اما در صورت غفلت از فناوری ، گرفتار مشكلات گذشته خواهیم شد .وی با بیان اینكه در این صورت دیگر صنعت نفت نمی تواند سرپا بایستد ، اظهاركرد: بر این اساس در قراردادهای جدید نفتی كه در مرحله نهایی تصویب است حضور شركت های خارجی منوط به انتقال فناوری شده است.
وزیر پیشین علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینكه دریافت و یادگیری فناوری شركت های خارجی، دریافت كننده می خواهد ، گفت: شركت های خصوصی داخلی نقش مهمی در جذب این دانش و فناوری دارند .
وی اظهاركرد: هر چند كپی سازی گام اول در فعالیت صنعتی است ولی برای موفقیت پایدار باید به سمت تولید فن رفت .
توفیقی با تاكید بر ضرورت هماهنگی دستگاه های دولتی و بخش خصوصی برای توسعه گفت: عنصر آگاهی موتور محركه پیشرفت است زیرا كه با تلاش و مسوولیت پذیری همراه است .
وی مهمترین دلیل عقب ماندگی را غفلت دانست و گفت: آگاهی به غفلت تاریخی، پیش نیاز پیدا كردن راه حل مشكلات است .
توفیقی با اشاره به تك محصولی بودن اقتصاد كشور و خام فروشی های صورت گرفته در حوزه نفت و گاز ، گفت: برای تكمیل زنجیره ارزش در این حوزه اقتصادی نیازمند همكاری بخش خصوصی هستیم .وی با اشاره به اینكه هر بشكه نفت را 100 دلار فروخته و هر بشكه محصولات نفتی را یكهزار دلار خریده ایم ، گفت: به این ترتیب ارزش اقتصادی نفت نصیب دیگران شده است .
توفیقی با اشاره به اینكه صنعت نفت كشور ما منهای فناوری و عملیات محور است ، گفت: دانش محور نبودن این صنعت نتیجه ناآگاهی است .
وی با اشاره به اینكه امروزه داشتن دانش نفت و گاز مهمتر از ذخایر آن است ، اظهاركرد: در زمان حاضر در مسیر آگاهی قرار گرفته ایم و این آگاهی در كنار نیروی انسانی مستعد و مصمم ما را به هدف می رساند.
توفیقی با اشاره به بزرگ بودن میدان فعالیت در حوزه نفت و گاز و زیاد بودن شركت های فعال گفت: تلاش ما در ستاد فناوری، وصل كردن تولیدكننده ها و استفاده كننده هاست و برای ارتقای فناوری حمایت مادی و معنوی می كنیم .
وی با بیان اینكه توانمندی شركت های داخلی محدود به مهندسی معكوس است ، گفت: این در حالی است كه برای موفقیت به توان طراحی نیازمندیم .
توفیقی با اشاره به اینكه كمك به توسعه و تحقیق و رسیدن به توانمندی فناوری از اهداف ستاد فناوری است ، افزود: برای ورود شركت های داخلی به بازارهای بین المللی كمك می كنیم .وی با اشاره به اینكه نبود استاندارد مشكل فعالیت خارجی شركت های داخلی است، گفت: در این زمینه هم آماده كمك هستیم .
توفیقی با بیان اینكه دانشگاه ها نیرو تربیت می كنند اما نیروها سرگردانند و شركت های دانش بنیان كالا تولید می كنند اما استفاده نمی شود ، گفت: بازیگران نظام نوآوری باید چرخه علم تا ثروت را تكمیل كنند و برای موفقیت نیازمند شكل گیری نظام ملی نوآوری هستیم .
وی با اعلام اینكه نخستین تجربه این نظام در خوزستان در حال شكل گیری است، گفت: آذربایجان شرقی هم می تواند در این مسیر گام بردارد . 
توفیقی با اشاره به اینكه یكی از موانع توسعه نبود بازار است ، گفت: برای اتصال شركت های داخلی به بازار نفت جهانی در استان خوزستان اقدام هایی صورت گرفته است .
توفیقی با بیان اینكه تبریز در زمینه تجاری سازی فناوری هم می تواند اولین و الگو باشد ، گفت: پیشینه تاریخی تبریز نشانگر این ظرفیت و استعداد است .
دبیر ستاد توسعه فناوری و نوآوری صنعت نفت، گاز و زغال سنگ ریاست جمهوری با بیان اینكه بار اقتصاد مقاومتی بر دوش بخش خصوصی است ، گفت: دولت میدان فعالیت بخش خصوصی را فراهم می كند .
نشست تخصصی توسعه و تجاری سازی فناوری های نفت و گاز استان آذربایجان شرقی به عنوان پنجمین نشست از سلسله نشست های توسعه و تجاری سازی فناوری به همت منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی برگزار شد .
به گزارش ایرنا،‌سلسله همایش های توسعه و تجاری سازی فناوری در آذربایجان شرقی از 14 اردیبهشت شروع شده و تا 30 همین ماه ادامه دارد .

 

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X