ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جنتی: شرایط برای انجام حج تمتع آماده نیست اوحدی: عربستان تمایلی به حضور ایران در حج ندارد مراجع و علما چه می گویند؟

از سال گذشته سعودی ها پس از ماجرای 2 نوجوان ایرانی و شهادت زائران خانه خدا در منا، کارشکنی های خود را علیه ایران بیشتر کردند و اختلافات 2 کشور نیز پس از شهادت شیخ باقر النمر و تسخیر سفارت سعودی در تهران به بالاترین حد خود رسید تا سرانجام مسئولان کشور عربستان این دعوای سیاسی را به مسائل مذهبی نیز گشوده و از حضور زوار ایرانی در بیت ا... الحرام جلوگیری کنند.

جنتی: شرایط برای انجام حج تمتع آماده نیست/ اوحدی: عربستان تمایلی به حضور ایران در حج ندارد

سرویس اجتماعی فردا: موضوع حضور زائران ایرانی در حج تمتع سال 95 که از مدت ها پیش با کارشکنی سعودی ها مواجه شده بود تا حد زیادی مشخص شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به همراه سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت برای دیدار بار مراجع عظام تقلید به شهر قم سفر کرده بودند، با بیان اینکه شرایط برای انجام حج آماده نیست و سعودی ها نیز در این زمینه کارشکنی می کنند، تا حد بسیاری تکلیف حج 95 را مشخص کردند و به نظر می رسد که برای سال جاری، زائران ایران حج تمتع در عربستان حضور نخواهند یافت. 

این البته در شرایطی است که از سال گذشته سعودی ها پس از ماجرای 2 نوجوان ایرانی و شهادت زائران خانه خدا در منا، کارشکنی های خود را علیه ایران بیشتر کردند و اختلافات 2 کشور نیز پس از شهادت شیخ باقر النمر و تسخیر سفارت سعودی در تهران به بالاترین حد خود رسید تا سرانجام مسئولان کشور عربستان این دعوای سیاسی را به مسائل مذهبی نیز گشوده و از حضور زوار ایرانی در بیت ا... الحرام جلوگیری کنند. 

وزیر ارشاد: شرایط برای انجام حج تمتع آماده نیست 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سعودی‌ها می‌گویند که حجاج ما باید به کشور ثالث بروند و از آنجا ویزا بگیرند که این مسائل نشان می‌دهد شرایط حج امسال فراهم نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، علی جنتی امروز پنجشنبه (23 اردیبهشت) در دیدار با آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی - از مراجع عظام تقلید - با ارائه گزارش آخرین وضعیت حج تمتع، افزود: تلاش می‌کنیم بحث حج را با سعودی‌ها حل کنیم، به این منظور هیأتی اعزام کردیم تا به مذاکره با آنها بپردازند، ولی آنها با کارشکنی حاضر به دادن روادید به تیم مذاکره‌کننده نمی‌شدند.

وی با بیان اینکه افرادی مثل رئیس سازمان حج و زیارت با مشکلات زیادی ویزا گرفتند و به عربستان سفر کردند، افزود: ایشان با داشتن پاسپورت سیاسی در فرودگاه با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند و از ایشان انگشت‌نگاری به عمل آمد و وسایل‌شان نیز مورد تفتیش قرار گرفت.

جنتی با اشاره به چهار جلسه‌ی رئیس حج و زیارت کشور با وزیر حج عربستان و برخوردهای بسیار نامناسب و سرد آنان، گفت: پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران درباره حج در مسائلی مانند نحوه ویزا دادن و مسایل حمل و نقل هوایی و تأمین امنیت حجاج بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سعودی‌ها در زمینه صدور ویزا هیچ قولی ندادند، افزود: سعودی‌ها می‌گویند که حجاج ما باید به کشور ثالث بروند و از آنجا ویزا بگیرند که این مسائل نشان می‌دهد شرایط حج امسال فراهم نیست.

وی ادامه داد: امروز زمان زیادی نداریم و برای تأمین محل اقامت حجاج و سایر امکانات در برنامه ریزی‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم اما تلاش خود را انجام می‌دهیم ولی سعودی‌ها کارشکنی کرده‌اند. 

اوحدی: عربستان تمایلی به حضور ایران در حج ندارد 

 رئیس سازمان حج و زیارت گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال حج با عزت است و اگر عزت نباشد، زائران ما به هیچ وجه به عربستان برای انجام مناسک حج نمی‌روند.

«سعید اوحدی» در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت‌الله العظمی سبحانی گفت: سال گذشته در فاجعه منا، بیش از 7 هزار نفر زائر از کشورهای مختلف به شهادت رسیدند؛ مشکلات عظیمی در این زمینه وجود داشت که متاسفانه از آنجا که رسیدگی سعودی‌ها به زائران آسیب دیده بسیار بد بود، 5 هزار پیکر در 25 تریلی در آفتاب نگاه داشتند که اجساد آنها متلاشی شد.

وی افزود: متاسفانه طرف سعودی در خصوص این مسایل اصلا پاسخگو نبودند، ولی سازمان حج و زیارت 20 راهکار اجرایی برای تامین امنیت به آنها پیشنهاد داد که آنها اصلا با این مسایل کنار نمی‌آیند؛ آنها حتی اعلام کردند که هیچ هواپیمای ایرانی حق ورود به عربستان را ندارد.

رییس سازمان حج و زیارت بیان کرد: از آنجا که فعالیت کنسولی عربستان در ایران وجود ندارد، مشکل ویزای 65 هزار حاجی در این مدت بسیار مشکل است؛ جمیع اتفاقاتی که در این بین رخ داد نشان می‌دهد که آنها هیچگونه میلی برای حضور ما در حج ندارند و فضای سیاسی را نیز بهانه این کار کرده‌اند.

وی گفت: آنها حتی اعلام کردند که اسامی اعضای بعثه باید به آنها ارایه شود و تنها افرادی می‌توانند در قالب بعثه به حج بیایند که عربستانی ها با حضور آنها موافقت کند. هنوز قراردادهای مسکن و تغذیه و تشریق و... بسته نشده است و بعید به نظر می‌رسد با این رویکرد عربستانی‌ها، بتوان در این مدت کاری انجام داد.

اوحدی اظهار کرد: به دلیل اینکه حج فریضه واجب است، تمام تلاش انجام شد که خارج از پروتکل سیاسی وارد شویم و به همین دلیل چهار نامه برای وزیر حج عربستان و رییس کنفرانس اسلامی نگارش شد، اما علی‌رغم همه پیگیری‌ها، نه درباره امنیت زائر و نه در عرصه پرواز تضمینی ارایه نکردند.

وی گفت: متاسفانه فضای عربستان بسیار فضای تندی علیه ایران است و روزی یک ساعت برنامه تلوزیونی هر روز در شبکه‌های عربستانی تولید می‌شود و با این بمباران تبلیغاتی، امسال بعید است که یک روحانی ما ملبس بتواند وارد فرودگاه شود.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهارکرد: وزیر جدید حج عربستان طرفدار حج خصوصی است که قطعا به دنبال افزایش بی‌حساب و کتاب قیمت خدمات در حج خواهد بود، زیرا این موضع را بارها در گذشته اعلام کرده بود که قطعا مشکلات زیادی در این زمینه ایجاد خواهد شد. 

مراجع درباره لغو حج تمتع چه می گویند؟

 آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید امروز در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اهمیت مسأله حج و ضرورت توجه به آن گفت: مردم مسلمان ایران به حج  مناسک آن علاقه مند هستند.
وی با اشاره به روایات اهل بیت(ع) در زمینه جایگاه حج افزود: باید در این زمینه به شرایط و واجبات این موارد و موضوعات مهمی از جمله امنیت و عزت حجاج توجه کامل صورت گیرد، باید پیگری ها صورت گیرد تا حج با عزت انجام شود و از این مسأله نباید مأیوس شد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به هجمه های اخلاقی و اعتقادی دشمن اظهار داشت: ائمه جماعات و دست اندرکاران فرهنگی کشور باید به گونه ای عمل کنند که مقابله با سم پاشی های ماهواره ها و دستگاه های تبلیغاتی غرب باشد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: حجی آبرومندانه و عزتمندانه می خواهیم و باید دور حج امسال را قلم کشید.وی روز پنجشنبه در دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بیان داشت: قرائن به وضوح نشان می دهد قصد دولت سعودی از اعمالش توهین است و با این شرایط، باید فکر این که عربستانی ها پیشنهادی برای حج بدهند را از سر بیرون کنیم و آن چه از مردم شنیده ایم آن ها نیز مایل نیستند با ذلت به حج بروند.
وی ابراز داشت: با تعبیراتی که از دولت سعودی می شنویم و آن ها خود را مالک حرمین شریفین می دانند، می خواهند انتقام یمن، سوریه و عراق را در مساله حج از ما بگیرند و پیداست که برخورد آن ها سیاسی و انتقامی است و به این چنین حجی، خدا و بندگان خدا راضی نیستند.وی افزود: این که دولت سعودی عنوان کرده که ایران نمی تواند با هواپیماهای خودی حاجیان ایرانی را به عربستان منتقل کند یک توهین است.
آیت الله مکارم شیرازی خطاب به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: اگر فردا روزی بنشینید و مذاکره کنید مطمئن باشید نتیجه منفی است و نمی توانید خدمات دهی کنید و باید فکر حج امسال را از سر به در کنیم چرا که حجی آبرومندانه و عزتمندانه می خواهیم.
آیت الله نوری همدانی گفت: اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد ما هم نمی گذاریم زائری به حج برود.
 آیت الله نوری همدانی در مراسم دیدار وزیر ارشاد و رئیس سازمان حج و زیارت با ایشان با بیان اینکه هدف اسلام عزت است، گفت: ما می خواهیم عزت اسلام و امنیت مسلمانان حفظ شود ، مستطیع حج اگر احساس خطر می کند واجب نیست که به حج برود.
آیت الله نوری همدانی تأکید کرد: اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد ما هم نمی گذاریم زائری به حج برود.
وی تصریح کرد: ممکن است برخی زائران از طریق کشور دیگری به حج بروند اما اگر موضع گیری ما نرفتن به حج باشد باید کاری کنیم که زائران از هیچ راهی نروند و در این موضوع فرقی بین شیعه و سنی نیست.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X