ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

7 عدد عجیب دربارۀ عمق فاجعه در عربستان

شرکت "آرامکو" می گوید که از هر 8 بشکه نفت خام در دنیا 1 بشکه را این شرکت تولید می کند، یعنی 12 درصد نفت دنیا که سبب می شود عربستان بزرگترین تولید کنندۀ نفت دنیا باشد. العالم: شرکت نفت عربستان، "آرامکو"، بزرگترین شرکت نفتی جهان است. 7 عددی که در ادامه می آید، از یک سو بزرگی این شرکت را نشان می دهد و از سوی دیگر عمق مشکلات اقتصادی عربستان را آشکار می کند؛ زیرا سعودی ها مجبور شده اند "آرامکو" را، که برخی کارشناسان آن را "مرغ تخم طلای" عربستان توصیف کرده اند، به فروش برساند تا هزینه ماجراجویی های خود را تأمین کنند!

- 2000 میلیارد دلار
محمد بن سلمان به عنوان جانشین ولی عهد سعودی، ارزش این شرکت را بیش از 2 تریلیارد دلار برآورد کرده که البته ممکن است تا 3 تریلیارد دلار هم برسد.
- 1 از 8
شرکت "آرامکو" می گوید که از هر 8 بشکه نفت خام در دنیا 1 بشکه را این شرکت تولید می کند، یعنی 12 درصد نفت دنیا که سبب می شود عربستان بزرگترین تولید کنندۀ نفت دنیا باشد.
- 261 میلیارد
"آرامکو" اعلام کرده است میزان ذخایر نفتی اش 261 میلیارد دلار است. این رقم یعنی اینکه "آرامکو" بیش از تمام قارۀ آمریکای شمالی نفت دارد.
- 1 میلیون
این تعداد بشکه های نفتی است که آمریکا روزانه از "آرامکو" خریداری می کند.
- 93%
هر چند آمار رسمی دربارۀ میزان مالیات "آرامکو" وجود ندارد اما برخی کارشناسان انرژی اعلام کرده اند که 93% درآمد "آرامکو" به دولت سعودی می رسد.
- 9.90 دلار
تنها عربستان و کویت می توانند هر بشکۀ نفت را با هزینۀ زیر 10 دلار تولید کنند. این در حالی است که هزینۀ تولید یک بشکه نفت توسط دیگر شرکت ها و کشورها، نسبت به "آرامکو"، به مراتب بالاتر است.
- 65000
این تعداد کارکنان "آرامکو" در عربستان است.
چند روز پیش، ژاک شرایبر، کارشناس اقتصادی که دو سال پیش به درستی کاهش قیمت نفت را پیش بینی کرده بود، این بار ضمن پیش بینی یک فاجعۀ مالی قریب الوقوع در عربستان، دربارۀ تصمیم این کشور برای فروش "آرامکو" گفته بود: «اگر آن ها مرغ تخم طلای خود را بفروشند، بعد از آن با چه چیزی پول مورد نیازشان را تأمین خواهند کرد؟ این یک دیوانگی است. عربستان برای خرید وقت در حال قمار بر سر آینده خود است».
کارشناسان اقتصادی تصمیم عربستان برای فروش "آرامکو" را نشانۀ درماندگی این کشور در برابر فشارهای مالی ناشی از کاهش قیمت نفت و همچنین جبران هزینه ماجراجویی های خود در منطقه به ویژه سوریه و یمن دانسته اند.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X