ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه محیط زیست

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر بدری عصر پنجشنبه در نشست مشترک رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور و روسای دادگستری استان لرستان به مشکلات ناشی از آلاینده های صنعتی و اثر آن روی محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: غربی ها زودتر از ما متوجه شدند که تصرف در طبیعت باعث از بین رفتن سلامتی می شود لذا با وجود اینکه کشورهایی صنعتی هستند سواحل، طبیعت و جنگل های حفاظت شده ای در اختیار دارند.

لزوم انجام مطالعات زیست محیطی پروژه ها

وی با تاکید بر اینکه پیش از اجرای هر پروژه باید ابتدا مطالعات زیست محیطی آن انجام شود، بیان داشت: خسارات ناشی از اجرای طرح های زیرساختی باید جبران شود و باید ضمانت اجرایی کافی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

رئیس کل دادگستری لرستان افزود: در کشور ما اینهمه قوانین بازدارنده وجود دارد ولی نمی توانیم تخلفات زیست محیطی را مهار کنیم.

بدری گفت: کارخانجات پتروشیمی کشور بخاطر منافع خود از غرب کارخانجات دسته دوم خریداری کرده و با آثار منفی محیط زیستی آن توجه نمی کنند در حالیکه استفاده از همین تاسیسات بخاطر مشکلات ممنوع شده است لذا این امر نشان می دهد قوانین زیست محیطی کشورهای غربی بسیار سختگیرانه تر از قوانین کشور ما است.

وی با بیان اینکه رئیس محیط زیست کشور دغدغه های محیط زیستی داشته و وزیر صنعت و معدن دغدغه فروش خودرو دارد، گفت: با توجه به اینکه وزیر صنعت قدرت و حمایت بیشتری در اختیار دارد و با ایجاد بحران های سیاسی و کارگری پیروز خواهد شد و می تواند کاری کند که ابتکار از موضع خود عقب نشینی کند.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه اگر با طبیعت دشمنی کنیم طبیعت نیز با ما دشمنی کرده و روی ناخوش خود را به ما نشان می دهد، افزود: طبیعت جان دارد و هر گونه بی اعتنایی را درک می کند و در مواقعی خشم خود را به ما نشان می دهد.

لزوم پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه محیط زیست

بدری با بیان اینکه مامورین و محیط بانان نیاز به حمایت دارند، عنوان کرد: حمایت از محیط بانان وظیفه شرعی، ملی و قانونی دستگاه قضائی بوده لذا محیط بانان در اجرای ماموریت خود نباید از هیچ چیز بترسند.

وی با اشاره به اینکه قضات لرستانی بدون هیچ وابستگی قبیله ای و طایفه ای پرونده ها را با قاطعیت رسیدگی می کنند، بیان داشت: در لرستان از مامورین محیط بان به خوبی پشتیبانی شده است بطوریکه دستگاه قضائی استان طی چندین پرونده قتل از سوی محیط بانان با گرفتن رضایت از شاکیان مانع از اجرای حکم قصاص در مورد محیط بانان شده است.

رئیس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه دادستان های استان باید پرونده های جنجالی مربوط به اموال دولتی و عمومی را در مرحله تحقیقات مقدماتی کنترل و مدیریت کنند، افزود: نباید اجازه دهیم وکیل مربوطه مسیر پرونده را عوض کرده و به موکل خود امید واهی دهد تا این پرونده ها به مرحله بحرانی نرسند.

بدری به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اطمینان داد در دفاع از پرونده های حوزه محیط زیست حمایت لازم را داشته و بیان داشت: امکانات محیط بانان بسیار ضعیف بوده و این افراد در شرایط دشوار خدمت می کنند لذا باید حمایت و پشتیبانی از آن ها صورت گرفته و امکانات آن ها تقویت شود.

وی بر لزوم پیشگیری از وقوع جرائم در حوزه محیط زیست تاکید کرد و گفت: باید با انجام اقدامات نظارتی از وقوع حوادث زیست محیطی پیشگیری کنیم.

بدری خواستار حمایت مالی از سازمان های مردم نهاد محیط زیستی شد و اضافه کرد: لازم است بودجه های در اختیار تشکل های محیط زیستی قرار گیرد تا بتوانند فعالیت های خود را در این بخش گسترش دهند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X