ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روحانی: گزارش توقیف 2 میلیارد دلاری اموال ایران منتشر می شود

به گزارش مشرق، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، در ابتدای این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه به ملت بزرگ ایران، از میهمان‌نوازی مردم کرمان سپاسگزاری کرد و تاکید نمود که گزارش های  اعضای هیات دولت که به شهرهای مختلف این استان اعزام شده بودند، جمع آوری و درخواست ها پیگیری خواهد شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با تبریک سالروز میلاد با سعادت حضرت عباس(ع) اظهار داشت: حضرت اباالفضل(ع) کسی است که به همه ما درس ایثار و وفاداری آموخت.

وی از مهما‌ن‌نوازی مردم شریف، بزرگوار و دلیر استان کرمان قدردانی کرد و بیان داشت: در خیابان‌ها و مصلای کرمان شاهد جمعیت و حضور مهربانانه مردم بودم.

روحانی ادامه داد: از مردم شهرستان‌ها عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم خدمت آنها شرفیاب شوم، اما نمایندگانی از دولت به شهرستان‌ها رفتند.

رییس جمهور افزود: کرمان دارای ظرفیت‌های بسیاری در بخش‌های مختلف از جمله نیروی انسانی، معدن و کشاورزی است و بیش از 3 هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در سفر هیأت دولت به کرمان افتتاح شد و بیش از 14 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه و کلنگ‌زنی پروژه داشتیم در حالی که در سفرهای استانی کمتر شاهد این حجم پروژه بودیم.

روحانی با اشاره به اینکه تصمیمات خوبی برای آب استان کرمان در سفر هیأت دولت به این خطه اتخاذ شد، ابراز داشت: امیدواریم 40 طرح و پروژه با 968 میلیارد تومان در سفر استانی به کرمان را در سال‌های 95 و 96 اجرایی کنیم.

وی همچنین از تنوع آب و هوایی و وجود آثار تاریخی و باستانی در استان کرمان سخن گفت و تصریح کرد: خوشحالم که بسیاری از آثار تاریخی کرمان در دست مرمت است و دولت از این پروژه‌ها حمایت می‌کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: تعادل روی شمال و جنوب استان کرمان نیز در این سفر مورد تاکید قرار گرفت، زیرا محرومیت‌زدایی از جنوب استان کرمان از وظایف دولت است و بخش دولتی و خصوصی باید دست به دست هم دهیم و محرومیت‌زدایی کنیم و تعادل به وجود آوریم.

روحانی عنوان کرد: دولت تصمیم گرفته است چند استان را برای پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب کند و اختیارات و امتیازات ویژه‌ای به آنها دهد و نمونه کاری که در این استان‌ها انجام می‌گیرد، برای سایر استان‌ها هم الگو شود.

وی از نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل سخن به میان آورد و متذکر شد: در اسفند می‌خواهیم گزارشی را ارائه کنیم که چه کاری در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

روحانی عنوان کرد: ان‌شاءالله امسال وضعیت بهتری نسبت سال قبل خواهیم داشت و به دنبال رشد پنج درصدی هستیم و این موضوع برای استان کرمان مهم است تا جهشی در این استان ایجاد شود.

وی اظهار داشت: ذخایر ارزی کشور در دست بانک مرکزی است و برای اینکه بخواهد از این منابع استفاده کند، این پول را در بانک‌های جهان ذخیره می‌کند.

رییس جمهور اضافه کرد: کل کارهای آمریکا در زمینه بلوکه کردن پول‌های ایران را نامشروع می‌دانیم و هیأتی را مأمور کردیم تا گزارشی را در این زمینه تهیه کند و این گزارش را در اختیار مردم قرار می‌دهم تا بدانند این پول در چه مراحلی بوده و چه اقداماتی باید انجام می‌شده است و سپس آن را به قوه قضائیه می‌فرستیم تا بتواند پیگیری کند.

روحانی تاکید کرد: به محاکم بین‌المللی مراجعه می‌کنیم و لوایح لازم را برای طرح موضوع در دادگاه بین‌المللی لاهه آماده می‌کنیم، زیرا کار آمریکا نادرست و خلاف است و عهدنامه‌ای از سال 1334 بین ما و آمریکا وجود دارد که می‌تواند مبنای ما در دادگاه بین‌المللی باشد.

رییس جمهور بیان داشت: دولت زمینه را برای اینکه بتوانیم مواد معدنی کشور و استان کرمان را به خوبی به خارج صادر کنیم، آماده کرده است و شرایط ما برای ارتباط با دنیا نسبت به گذشته بهتر شده است و بحث حمل و نقل را باید متکی به ریل کنیم که دیروز تفاهمنامه پروژه سرمایه‌گذاری راه‌آهن توسط بخش خصوصی و بخش دولتی در کرمان به امضا رسید.

روحانی ریزگردها را یکی از مشکلات زیست‌محیطی خواند و ابراز داشت: وقتی این ریزگردها مربوط به تالاب باشد، شرایط این ریزگردها متفاوت است و ما برای ریزگردها کار بین‌المللی با کشورهای همسایه انجام می‌دهیم، زیرا بخشی از ریزگردها از کشورهای همسایه به کشور ما می‌آید.

وی یادآور شد: برای ریزگردهای داخلی دولت هر ساله بودجه‌ای را فراهم کرده است و در جلسه وزرا با استاندار کرمان یکی از بحث‌ها این بود که برای تالاب جازموریان چه باید کرد و اعتباراتی را برای جازموریان طی سال جاری و سال آینده به این تالاب اختصاص داده‌ایم، اما باید با اقداماتی چون درختکاری و مالچ‌پاشی مانع انتشار ریزگردها شد.

رییس جمهور عنوان کرد: توان و تلاش دولت بر این بوده است هرچه به مردم وعده داده را عملی کند و هیچ‌گاه از شعارها، برنامه‌ها و اقداماتی که در اختیارم بوده عقب‌نشینی نکرده‌ام.

روحانی ابراز داشت: برخی از امور در دست دستگاه اجرایی نیست، اما دولت نظر خودش را اعلام کرده است و روند قانونی باید مورد مراعات قرار گیرد و هنوز هم ناامید نیستیم و وزارت کشور نیز در حال پیگیری است و نباید بگذاریم بدعتی در این زمینه به وجود آید.

وی افزود: از ابتدای دولت برنامه ما این نبود هر کس در دولت قبلی فعالیت می‌کرده در دولت بعدی تغییر کند، برای ما مهم بود که یک مدیر، برنامه دولت را به عنوان برنامه خودش برای استان بداند.

رییس جمهور در پایان درباره برنامه دولت برای بهبود معیشت معلمان گفت: طبق گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وضع معلمان ما در پایان سال 95 نسبت به آغاز این دولت از لحاظ حقوق، مزایا و دریافتی مجموعا دوبرابر می‌شود و بنابراین کار بزرگی در طول این 3.5 سال عمر دولت انجام داده است.

رییس جمهوری با اشاره به افتتاح طرح هایی با اعتبار 3 هزار میلیارد تومان و آغاز طرح هایی با اعتبار 11 هزار میلیارد تومان گفت: در مجموع در جریان این سفر طرحهایی به ارزش 14 هزار میلیارد تومان افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

دکتر روحانی به معضل آب و کم آبی در استان کرمان اشاره کرد و اظهارداشت: تصمیمات خوبی در حوزه آب در قالب برنامه های کوتاه و بلند مدت اتخاذ شده و اجرای این طرح ها تسریع خواهد شد.

رییس جمهوری به طور اختصاصی به 40 طرح و پروژه ای که  با رقم 987 میلیارد تومان در جریان این سفر نهایی شد ، اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود با اجرای این طرح ها طی سال جاری و سال آتی، شاهد تحولی در استان کرمان باشیم.

دکتر روحانی به جاذبه های آب و هوایی و تاریخی استان کرمان به لحاظ گردشگری اشاره کرد و گفت: با تقویت طرح های گردشگری در استان کرمان، زمینه ایجاد اشتغال در استان بیش از پیش گسترش می یابد.

رییس جمهوری همچنین به انتخاب چند استان به عنوان استانهای پایلوت در پیشبرد سریع طرحهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: دولت تصمیم گرفته است چند استان را به عنوان پایلوت برای اقتصاد مقاومتی، انتخاب و امکانات و اختیاراتی برای اجرای طرح ها به این استانها بدهد تا هر نمونه کاری که در این استان ها انجام می گیرد الگویی برای استان‌ها باشد.

دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان "اقتصاد مقاومتی ؛ سال اقدام و عمل " گفت: همه باید تلاش کنیم تا در پایان اسفند به یاری خداوند آمار خوبی درعرصه کارهایی که برای پیشبرد طرحهای اقتصاد مقاومتی انجام داده ایم ، ارائه کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امسال به دنبال رشد 5 درصدی اقتصاد هستیم، افزود:  همه استانها و بویژه استان کرمان باید برای رونق اقتصادی و تحقق رشد 5 درصدی ، تلاش کنند.

دکتر روحانی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی درباره توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی های ملت ایران توسط آمریکا، گفت: دولت‌ها و علاوه بر آن ، بانک‌های مرکزی دارای مصونیت هستند به این معنا که راجع به دولت، دادگاه یک کشور نمی‌تواند دولت یک کشور دیگری را مورد محاکمه قرار دهد و محکوم کند و یا بانک مرکزی کشور دیگر را محاکمه کند و راجع به اموال بانک مرکزی و اموال دولت ،تصمیماتی را اتخاذ نماید.  پس از آنکه آمریکایی‌ها  درباره مصونیت کشورهایی همانند ایران تصمیماتی داخلی اتخاذ کردند، به بانک مرکزی هشدار داده شد اموال ما در بانک‌های آمریکا قرار نگیرد و یا اوراقی دلاری خریداری نشود.

رییس جمهوری با اشاره به تشدید این موضوع پس از رای دادگاهی در آمریکا علیه اتباع ایرانی گفت: در همان سالها  آشکار شده بود که دادگاه‌های آمریکایی با استناد به آن موضوع و البته نامشروع، می خواهند به اموال ما دست اندازی کنند ، اما متاسفانه در فرصت 9 ماهه ای که بانک مرکزی داشته و  می توانسته همه پول را از بانکهای آمریکایی خارج و اوراق را بفروش برساند ،  اما بخش بزرگی از این اوراق باقی مانده تا زمانی که در  سال 87 که دادگاه استیناف رای می دهد و این پول مسدود می شود.

وی افزود: البته این مراحل دیگری هم داشته که بانک مرکزی دنبال می کرده و البته متاسفانه کنگره آمریکا در این مساله دخالت می کند که برخلاف قانون آمریکا هم هست. این پول در نهایت توسط آمریکایی‌ها با حکمی که دیوان می‌دهد، مصادره می شود.

رییس جمهوری به اقدامات دولت در این عرصه اشاره کرد و گفت: ما دو کار باید انجام دهیم. کمیته ای را تشکیل دادیم که موضوع را بررسی و به رییس‌ جمهور گزارش دهد.  گزارش کمیته بررسی فرایند توقیف دو میلیارد دلار اموال ملت ایران منتشر و پرونده نیز به قوه قضاییه ارائه می شود.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه " دادگاه یک کشور نمی تواند دولت کشور دیگری را محکوم کند"، اظهارداشت: از سوی دیگر ، لوایح ضروری را برای این که کار غلط و خلاف دادگاه آمریکایی را به محاکم بین المللی بکشانیم آماده خواهیم کرد. به اعتقاد ما کار نادرستی توسط آمریکا شکل گرفته است. مصونیت دولت ها و بانک مرکزی جزو مواردی است که قوانین بین المللی بر آن تاکید دارد . همچنین عهدنامه ای که بین ما و آمریکا از سال 1334 وجود دارد ، می تواند جزو مبنای کار ما در دادگاه بین المللی باشد.

دکتر روحانی در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای فروش محصولات زغال سنگ معادن استان کرمان در بازارهای داخلی و خارجی ، گفت: ایران اسلامی و بویژه کرمان به لحاظ معادن سنگ آهن و زغال سنگ بسیار غنی است و تلاش ما  تقویت سرمایه گذاری در این معادن و در نهایت نیز تجهیز زیرساخت های ارتباطی برای رساندن محصولات به بازار های بین المللی است.

رییس جمهوری در خصوص سوالی درباره ریزگردها در استان نیز گفت: یکی از مشکلات زیست محیطی مساله ریزگرد ها است و دولت برای از بین بردن کانونهای داخلی و خارجی این ریزگردها تلاش می کند. ما در حال انجام یک کار  بین المللی با کشورهای همسایه هستیم. اعتباراتی برای سال 95 و 96 در این عرصه اختصاص یافته که این اعتبارات با حجم وسیع مشکل، همخوانی ندارد و باید با ابزارهای مختلفی که داریم برای کاستن از این مشکل تلاش همگانی انجام دهیم.

دکتر روحانی در جواب سوالی درباره وعده های دولت به مردم و سرنوشت یکی از منتخبین مردم اصفهان گفت:

دولت همه توان خود را برای اجرای وعده هایش به مردم بکار گرفته است اما برخی از امور در اختیار دستگاه اجرایی نیست. دولت نظر خود را درباره مثالی که زدید صریحا اعلام کرده و گفته است که روند قانونی باید رعایت شود و هنوز هم ما ناامید نیستیم . نباید بدعتی در کشور بوجود بیاید، مردم ما در چارچوب قانون امید به آینده دارند و اگر خدای ناکرده قانون نقض شود ، امید به آینده تضعیف می شود.

دکتر روحانی در جواب سوالی درباره اقدامات دولت جهت بهبود وضعیت حقوق و معیشت معلمان نیز اظهارداشت:  طبق گزارشی که سازمان مدیریت اعلام کرده بود، وضع معلمین ما در پایان سال 95 نسبت به آغاز این دولت از لحاظ حقوق و مزایا و دریافتی‌شان مجموعا 2 برابر شده است . هر سال یک بخش بزرگ بودجه به آموزش و پرورش اختصاص می یابد و در عین حال حق معلمان بیش از اینها است و دولت از هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت معلمان دریغ نخواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده