ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تخریب اثر 126ساله به خاطر عکس سلفی

گجت نیوز - عصر ارتباطات یک خوبی دارد و آن‌هم این است که ما می‌توانیم از اقدامات ارزشمند تمام انسان‌ها در کشورهای دیگر آگاه شویم و آن‌ها را ستایش کنیم؛ اما یکی دیگر از خوبی‌هایش هم این است که ما می‌توانیم از حماقت‌های همنوعان خارجی خود هم مطلع شویم؛ حماقت‌هایی از نوع عکس سلفی.

تخریب اثر 126ساله به خاطر عکس سلفی

عکس سلفی و به‌طورکلی عکاسی یک عکاس از خود، یکی از روش‌های جذاب عکس گرفتن است و خود من هم علاقه‌ی زیادی به این شیوه‌ی مدرن عکاسی دارم؛ اما این تکنیک هم مانند تمام (تاکید می‌کنم تمام) امکانات دیگر عصر تکنولوژی، دارای دو لبه است و همان‌طور که هرکسی می‌تواند با استفاده از آن، تصاویر هنری ماندگاری را ثبت کند، هستند کسانی هم که می‌توانند آن را در جهت تخریب آثار ماندگار جهان به کار بگیرند.

می‌پرسید چگونه؟ پاسخ دقیقا همان عملی است که یک مرد جوان در کشور پرتغال انجام داده است. این مرد جوان که هویت او فاش نشده است، تصمیم می‌گیرد که در برابر یک مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله بایستد و یک عکس سلفی از خود بگیرد؛ اما این کاری است که همه انجام می‌دهند و مطمئنا این جوان نابغه باید یک فرقی با دیگران داشته باشد.

تخریب اثر 126ساله به خاطر عکس سلفی

اینجاست که فکر بکری به سر او می‌زند و برای اینکه بهترین عکس سلفی عمرش را ثبت کند، تصمیم می‌گیرد که به بالای این اثر تاریخی ارزشمند برود و درحالی که بر روی دوش این پادشاه گریان نشسته است، از خود عکس بگیرد. نتیجه هم دقیقا مطابق پیش‌بینی این جوان نادان پیش می‌رود و این اثر تاریخی، به زمین افتاده، می‌شکند و قطعات مختلف آن با برخورد به سطح زمین، نابود می‌شوند!

این‌گونه می‌شود که لبه‌ی دوم شمشیر عکس سلفی قربانی می‌گیرد و این مجسمه که از سال ۱۸۹۰ میلادی در شهر لیسبون کشور پرتغال قرار داشته است، به همین راحتی و توسط یک کاربر بی‌فکر از بین می‌رود. شاید مرگ انسان‌ها در هنگام گرفتن سلفی‌های خطرناک هم آن‌قدر که کار این عکاس احمقانه بوده است، آدم را ناراحت نمی‌کند؛ زیرا آن‌ها چیزی که متعلق به خودشان بوده را از بین برده‌اند و این جوان، میراث تمام مردم پرتغال و توریست‌های کشورهای دیگر را.

دولت پرتغال از این مجنون عکس سلفی شکایت کرده است!

تخریب اثر 126ساله به خاطر عکس سلفی

گفتنی است که این مجسمه در اندازه‌ی یک کودک هشت ساله و به افتخار یکی از پادشاهان محبوب تاریخ پرتغال یعنی دم سباستین (Dom Sebastian) تکمیل شده بوده و در تاریخی حدود ۱۲۶ سال قبل، در این مکان که امروزه یک ایستگاه مترو در کنار آن قرار دارد، نصب شده بوده است (این پادشاه به نام «سباستین اهل پرتغال» هم شناخته می‌شود).

به گزارش خبرگزاری نیویورک پست، تشکیلات زیرساخت کشور پرتغال که مسئولیت نگهداری از این مجسمه و دیگر آثار باستانی در سطح شهر لیسبون را بر عهده دارد، از این جوان شکایت کرده است. انتظار می‌رود با جریمه‌ی سختی که برای این عکاس سر به هوا در نظر گرفته شود تا عاشقان عکس سلفی، بار دیگر که هوس عکس گرفتن از خودشان در کنار آثار باستانی را کنند، دقت بیشتری از خود به خرج داده و از سر و کول مجسمه‌های چند صدساله بالا نروند!

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-خواندنیها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-خواندنیها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده