ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رییس سازمان گمرک روسیه به ایران سفر می کند

رئیس سازمان فدرال گمرک روسیه طی سفر خود به تهران در روزهای دوشنبه و سه شنبه آینده مذاکراتی درباره کریدور شمال - جنوب انجام می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، قرار است در این مذاکرات مسائل مربوط به ایجاد کریدور گمرکی میان روسیه و ایران موسوم به «شمال-جنوب» بین آندره بلیانینوف، رئیس سازمان فدرال گمرک روسیه و مسعود کرباسیان معاون وزیر دارایی و امور اقتصادی و رییس کل گمرک ایران مورد بحث قرار گیرد.

به گفته روابط عمومی سازمان گمرک روسیه، محور مذاکرات، طرح راه اندازی سیستم اطلاع رسانی برای مبادله کالا و حمل و نقل میان دو کشور است که این سیستم هم اکنون به تجار روسی و ایرانی در مسکو و تهران معرفی شده است.

طرح شمال-جنوب در راستای ایجاد کریدوری در مسیر هلسینکی-مومبای است که ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از طریق ایران و آذربایجان به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می سازد.

طول این کریدور بیش از 7 هزار کیلومتر خواهد بود.

همچنین توافق ایران و روسیه برای امضای چند سند همکاری گمرکی بویژه راه اندازی گذرگاه سبز که برای نخستین بار در تاریخ روابط اقتصادی دو کشور با هدف تسهیل صادرات کالای ایرانی در بخش های غذایی، کشاورزی و باغی قرار است هفته آینده در تهران انجام شود، می تواند صادرات کالا از ایران به بازار روسیه را چند برابر کند.

به گزارش ایرنا، براساس توافق راه اندازی «گذرگاه سبز» بسیاری از امور مربوط به بازرسی و ترخیص کالا و محموله های ایرانی در گمرک روسیه تسریع می شود.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، آندره بلیانینوف رئیس اداره فدرال گمرک روسیه که براساس برنامه اعلام شده این قرارداد را در تهران امضا خواهد کرد، گفت: ایران پذیرفته است که از لحاظ میوه و سبزیجات جایگاه قبلی ترکیه را در بازار روسیه بگیرد و توافقنامه گذرگاه سبز گمرکی بین دو کشور در تهران امضا خواهد شد.

سرگئی لِوین معاون وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بود: «گذرگاه سبز» بین روسیه و ایران در آینده ای نزدیک «با ظرفیت کامل بهره برداری خواهد شد».

یکی از مهم ترین دستاوردهای گذرگاه سبز که بزرگ ترین سند همکاری های تاریخ گمرکی دو کشور به شمار می رود، سرعت در صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه است و همچنین امکان استفاده طرف های روسی برای تجارت بیشتر با ایران را فراهم می کند.

براساس این توافق، روند اداری صادرات محصولات کشاورزی فاسد شدنی ایران در اولویت کاری گمرک روسیه قرار می گیرد و افزون بر این نیز در گذرگاه سبز گمرکی این کشور ترخیص خواهد شد و گمرک ایران هم متعهد شده است، اطلاعات و ارزش گمرکی کالاها را ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی نیز در باره برنامه سفر هیات روسی به ایران به خبرنگار ایرنا در تهران گفته است: امضای تفاهمنامه های گمرکی رشد و بهبود روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه را در پی خواهد داشت.

وی افزود: در سفر هیات روسی به تهران سه موافقتنامه همکاری بین گمرکات دو کشور امضا می شود که باید به تایید مجلس شورای اسلامی ایران و دومای روسیه برسد.

وی با یادآوری انعقاد و امضای توافقنامه در زمینه تبادل ارزش کالاها نیز گفت: بر اساس تفاهم صورت گرفته، قرار است ارزشگذاری اجناس توسط گمرکات دو کشور مورد قبول طرف مقابل قرار گیرد که گام مهمی برای صادرات و واقعی کردن قیمت کالاهای صادراتی است.

کرباسیان گفت: گذرگاه سبز از دیگر موارد تفاهمنامه دو کشور است که کمک بزرگی به صادرکنندگان ایرانی خواهد بود و فرصت مغتنمی در زمینه تعرفه، ارزشگذاری و ارزیابی کالاها محسوب می شود.

ایران و روسیه در دوره جدید توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی در نظر دارند، ارزش مبادلات در این بخش را از سالانه حدود دو میلیارد دلار کنونی در آینده ای نزدیک به حدود 10 میلیارد دلار در هر سال برسانند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده