ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

130 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش عشایری کشور اختصاص یافت 4 درصد از جامعه عشایری بیکار هستند

کرمعلی قندالی عشایر رئیس سازمان عشایری کشور گفت: با پیگیری صورت گرفته در راستای اجرای زنجیره تولید گوشت در کشور ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش عشایری کشور اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، کرمعلی قندالی عصر امروز در حاشیه بازدید از منطقه عشایری ذوالفرخ روداب سبزوار اظهار داشت: عشایر دارای ظرفیت مهمی در زمینه تولیدات دامی، صنایع دستی و پرورش گیاهان دارویی هستند.

قندالی با بیان اینکه سیاست سازمان عشایری کشور ایجاد اشتغال پایدار برای عشایر با معرفی تولیدات و دستاوردهای آنان است تصریح کرد: یکی از حوزه‌هایی که امروز به صورت جدی در زمینه اشتغال پایدار عشایر به آن توجه شده، موضوع گردشگری و تولیدات صنایع دستی عشایر است.

وی با بیان اینکه متاسفانه امروز 4 درصد از جامعه عشایری ما بیکار هستند گفت: عشایر از ظرفیت‌های خوبی در حوزه اشتغال برخوردار هستند و باید میزان بیکاری آنان به صفر برسد.

قندالی با اشاره به اینکه جمعیت عشایری کشور به صورت مطلق در سه سال گذشته تغییری جدی نداشته است افزود: با پیگیری صورت گرفته در راستای اجرای زنجیره تولید گوشت در کشور 130 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بخش عشایری کشور اختصاص یافت.

وی ادامه داد: درخواست عشایر ما پرداخت دوباره این تسهیلات است که در این زمینه باید تسهیلات پرداخت شده توسط عشایر بازگردانده شود تا با همکاری بانک عامل این تسهیلات به چرخه تولید گوشت بازگردد.

قندالی با اشاره به اینکه پرداخت این تسهیلات توسط عشایر برای دو ماه در چند استان کشور از جمله خراسان رضوی تمدید شده است، گفت: در سال گذشته همچنین بالغ بر 200 میلیارد تومان تسهیلات در زمینه ایجاد شغل در حوزه صنایع دستی، پرورش گیاهان دارویی و ... به بخش عشایری تسهیلات پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه با تلاش صورت گرفته در سال گذشته 56 هزار کیلومتر راه عشایری در سطح کشور احداث شده است عنوان کرد: یکی از برنامه‌های ما در حوزه عشایر اجرای دو طرح اسکان و ارائه خدمات کوچندگان به عشایر است.

قندالی یادآورشد: در طرح اسکان، عشایری که دیگر قادر به کوچ نیستند در یک کانون توسعه مورد مطالعه قرار می‌گیرند و به صورت داوطلبانه در محلی ساکن می‌شوند.

وی افزود: در طرح ارائه خدمات به کوچندگان نیز ما سه خدمت شاخص را در دستور کار قرار داده‌ایم که این اقدامات شامل ارائه خدمات سوخت، آبرسانی با تانکر، ارائه خدمات زیربنایی و احداث 56 هزار کیلومتر راه برای عشایر است.

رئیس سازمان عشایری کشور با اشاره به سفر خود به منطقه عشایری ذوالفرخ بخش روداب سبزوار نیز گفت: این منطقه از ظرفیت خوبی در زمینه روان آب‌ها باکیفیت بالا برخوردار است که در این سفر مصوب شد تا با ایجاد بندهای خاکی در منطقه این روان‌آّب‌ها و سیلاب‌ها را کنترل و از آنها در راستای تامین آب قنوات منطقه استفاده کنیم.

وی گفت: مطالعات طرح در گذشته صورت گرفته و عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز و تا پایان سال آینده به اتمام می رسد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات عشایر ما استفاده از تسهیلات بانکی است، براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و تاکید دولت بانک‌ها باید مجوزها و پروانه‌های بهره‌برداری عشایر را به عنوان ضامن قبول کنند که متاسفانه بانک‌ها در این زمینه کم‌کاری می‌کنند.

رمضانعلی سبحانی‌فر با بیان اینکه این موضوع سبب شده تا عشایر نتوانند از تسهیلات مورد نیاز استفاده کند گفت: دولت باید در این زمینه با بانک‌های خاطی برخورد کند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عشایر ارتباط مستقیم با بخش تولیدات دامی کشور دارند افزود: تسهیلات مورد تصویب دولت و مجلس به بخش تولید اختصاص دارد و این بخش نیز به عنوان یکی از حوزه‌های تولید در کشور باید از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

سبحانی‌فر گفت: خشکسالی‌های اخیر و بیماری تب برفکی نیز روی تولیدات دامی عشایر تاثیر جدی گذاشته که در این زمینه انتظار ما از دولت حمایت از این بخش و برنامه ریزی برای خرید تضمینی دام‌های عشایر و ارائه تسهیلات قابل پرداخت به عشایر است.

وی ادامه داد: نباید طوری عمل شود که عشایر ما که عمده تولید گوشت کشور به آنها مربوط می‌شوند درگیر با مشکلات باشند و از طرفی شاهد واردات گوشت از سایر کشورها به کشور باشیم.

سبحانی‌فر اظهار داشت: در بودجه امسال نیز با تلاش صورت گرفته توسط فراکسیون عشایری مجلس شورای اسلامی 20 میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های بخش عشایری کشور اعتبار اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به سفر رئیس سازمان امور عشایری کشور به منطقه ذوالفرخ بخش روداب سبزوار تصریح کرد: این سفر در راستای آشنایی با مشکلات عشایر منطقه، ایجاد تسهیلات مورد نیاز عشایر، تکمیل طرح‌های نیمه تمام و اختصاص اعتبارات برای اجرای چند طرح شامل احداث بند خاکی، انبار علوفه و مرمت جاده‌های مورد استفاده عشایر صورت گرفته است.

سبحانی‌فر با اشاره به اینکه در این سفر موضوع احداث محور سبزوار - روداب به عنوان یک پروژه مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: بر این اساس بخشی از اعتبارات احداث این محور توسط سازمان عشایری کشور و بخشی نیز توسط وزارت راه و شهرسازی تامین می‌شود.

وی با اشاره به مشکل آنتن دهی تلفن همراه در منطقه عشایری سبزوار نیز گفت: متاسفانه در سال 88 مخابرات به بخش خصوصی واگذار شد که این موضوع سبب شده تا خدمات حوزه ارتباطات کاهش یابد.

سبحانی‌فر گفت: توسعه ارتباطات در بخش‌های روستایی و عشایری به بخش خصوصی واگذار شده که باید از محل اعتبارات USO این هزینه را تامین کند.

وی گفت: متاسفانه به دلیل کمبود جمعیت در این مناطق بخش خصوصی رغبتی برای اجرای این طرح‌ها در منطقه ندارد که باید این موضوع پیگیری شود.

منتخب مردم سبزوار در مجلس دهم گفت: جمیعت عشایری حوزه انتخابیه ما در شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن قابل توجه است و بخش مهمی از تولیدات دامی در منطقه غرب خراسان رضوی توسط این بخش تامین می‌شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده