ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دشت آزادگان به قطب کشاورزی تبدیل می شود

بزرگترین طرح کشاورزی کشور در خوزستان اکنون به نیمه راه رسیده است. این طرح می تواند کشاورزی خوزستان را متحول کند و در صورت تکمیل حدود 10 میلیون تن به تولیدات کشاورزی استان اضافه می کند. آنطور که بخشنده معاون وزیر جهاد کشاورزی وعده کرده، تا پایان امسال بخش عمده ای از مرحله اول طرح، به پایان می رسد.
طرح احیای 800 هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام موسوم به طرح مقام معظم رهبری، سال 75 در سفر رهبری به خوزستان مصوب شد. این طرح اما تا سال 87 به اجرا نرسید. از سال 87 این طرح به 550 هزار هکتار (500 هزار هکتار خوزستان و 50 هزار هکتار ایلام) کاهش یافت و نیز به دلیل اختصاص نیافتن منابع اعتباری طرح با کندی زیادی همراه بود. طرح کشاورزی 550 هزار هکتاری در سال 92 و در پی سفر ریاست جمهوری به خوزستان شتاب گرفت و 1.5 میلیارد دلار ازمحل صندوق توسعه ملی برای اجرای آن تصویب شد. این طرح اکنون در 18 شهرستان در خوزستان و یک شهرستان در ایلام فعال است که شامل 70 کارگاه اجرایی و 9 هزار و 200 نفر نیروی انسانی است.
شهرستان دشت آزادگان یکی از قطب های اصلی طرح مقام معظم رهبری در خوزستان است. این شهرستان با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر، در جنوب غربی استان، در پایین دست حوضه کرخه قرار دارد. دشت آزادگان در گذشته رتبه اول یا دوم استان را در تولید گندم داشت اما در سال های اخیر به دلیل خشکسالی شدید رودخانه کرخه با مشکلات و خسارت های بسیاری مواجه بوده است. شغل اکثر مردم این شهرستان کشاورزی است و به گفته صالحی نصب نماینده دشت آزادگان در مجلس نرخ بیکاری در این شهرستان 36.7 درصد است. سهم این شهرستان در طرح 550 هزار هکتاری، 45 هزار هکتار عنوان شده است.
رئیس اداره جهاد کشاورزی دشت آزادگان هدف این طرح را بهسازی اراضی کشاورزی عنوان می کند و می گوید: طرح 550 هزار هکتاری در قالب زهکشی، تسطیح و آبرسانی به اراضی در حال اجراست و در مناطق قدس، ابوحمیظه، جلالیه و حمودی و کوت عملیاتی شده است.
عباس ساکی می افزاید: این طرح بهره وری آب را افزایش می دهد و راندمان آبیاری را تا 75 درصد بالا می برد؛ علاوه بر این تولید را 30 تا 50 درصد افزایش می دهد و شوری خاک را کمتر می کند.
وی اضافه می کند: طرح مقام معظم رهبری در دشت آزادگان (اراضی بالادست شهرستان) از سال 91 آغاز شده که بخش هایی از آن روبه اتمام است و بخش هایی نیز در سال آینده به اتمام می رسد.
ساکی با بیان اینکه هیچکدام از اراضی تحت پوشش این طرح به بهره برداران تحویل داده نشده است، می گوید: این طرح در 25 هزار هکتار از سهمیه این شهرستان با وجود داشتن مجوز آب و سال ها سابقه کشاورزی، هنوز اجرا نشده است همچنین 70 هزار هکتار از ارضی شهرستان به طور کلی زیر پوشش طرح نیستند.

*کشاورزی در استخر
مهم ترین مشکل اجرای طرح رهبری در خوزستان 'آب' است. اگر چه تلاش های زیادی صورت گرفت که این طرح با وسعت 550 هزار هکتار به اجرا درآید اما تا کنون تخصیص آب فقط برای 312 هزار هکتار مصوب شده و وزارت نیرو با صدور مجوز تخصیص آب مابقی طرح مخالفت کرده است. این در حالیست که این اراضی از قدیم زیرکشت می رفته و دارای مجوز بهره برداری هستند. کشاورزان اما مشکلات دیگری را نیز در این طرح برمی شمرند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی دشت آزادگان در همین رابطه می گوید: تسطیح اراضی به درستی انجام نشده و کار اصولی نیست؛ همین مساله باعث شده کشاورزان در آبیاری با مشکل مواجه شوند به طوری که اکنون زمین ها مانند یک استخر، آب را در خود نگهداری می کنند و آب آبیاری خارج نمی شود که نمونه آن روستای 'حمودی' و روستاهای بخش 'غوابش' است.
حسین مرمضی با بیان اینکه تخلیه زهاب در این اراضی نیز به درستی انجام نمی شود می افزاید: کشاورزان به انجمن صنفی شکایت کرده و موضوع در دست پیگیری است.
وی اظهار می کند: مساله دیگر این است که خاک های اضافه بعد از تسطیح اراضی به صورت تپه های هفت هشت متری در برخی زمین ها مانده است که نمونه آن روستای حمودی است و این خاک ها بعد از گذشت چندین ماه هنوز برداشته نشده است.
مرمضی تاخیر در تحویل اراضی را یکی دیگر از مشکلات این طرح در دشت آزادگان می داند و می گوید: با کشاورزان قرارداد یک ساله منعقد کرده بودند و قرار بود در یک فصل زراعی کار تمام شود اما بعد از دو سه سال هنوز اراضی را تحویل نداده اند.
وی همچنین خواستار ارائه آموزش به کشاورزان می شود و می گوید: بعد از نوسازی زمین ها و تغییر روش آبیاری سنتی، هیچ آموزشی به کشاورزان داده نشده است که این مساله باعث می شود استفاده لازم از این اقدامات در اراضی انجام نشود.
مرمضی با بیان اینکه مسئولان همیشه کمبود اعتبار طرح را بهانه می کنند، می افزاید: اراضی که طرح در آنها به اتمام رسیده، بعد از دو سه سال به صورت رسمی به کشاورز تحویل نشده اند به همین دلیل در پاسخ به هر اعتراض کشاورزان، بهانه می آورند که زمین ها را هنوز تحویل نداده ایم.
وی در ادامه با انتقاد از رعایت نشدن اولویت بندی در اجرای طرح اظهار می کند: 'بستان' به دلیل کمبود آب، بیش از همه مناطق شهرستان با مشکل مواجه بوده و نیاز مبرم به اجرای این طرح و تغییر شیوه آبیاری داشت اما تا کنون حتی یک متر از اراضی بستان تحت پوشش طرح نرفته است.

*25 هزار هکتار در انتظار مجوز
جانشین مدیر حوزه دشت آزادگان موسسه جهاد نصر نیز در این باره می گوید: 25 هزار هکتار از اراضی دشت آزادگان جزو مرحله دوم طرح 550 هزار هکتاری است که در صورت موافقت وزارت نیرو با تخصیص منابع آب، این اراضی تحت پوشش طرح قرار می گیرند.
محمد بنی تمیم مهمترین مشکل این طرح را در دشت آزادگان تخلیه نشدن زهاب زمین های کشاورزی می داند و می افزاید: لایروبی نشدن زهکش های اصلی توسط وزارت نیرو باعث شده امکان تخلیه زهاب وجود نداشته باشد که به ناچار در فصل زراعی جاری با نصب ایستگاه های پمپاژ، زهاب برخی اراضی را تخلیه کردیم.
به گفته وی، ساماندهی و علاج بخشی زهکش های اصلی یکی از ضروریات این طرح است که سازمان آب و برق قرار است آن را به انجام برساند.
وی همچنین تحویل نشدن زمین های تحت پوشش طرح به کشاورزان بعد از دو سه سال را رد می کند و می گوید: فقط یک فصل زراعی زمین را برای تسطیح در اختیار می گیریم و بعد از آن، اگر چه زمین به صورت رسمی به جهاد کشاورزی تحویل داده نمی شود، اما به کشاورز تحویل می شود که کشت و کار خود را انجام دهد.
بنی تمیم اضافه می کند: اراضی تحت پوشش طرح بعد از تکمیل به صورت رسمی به جهاد کشاورزی تحویل داده می شود.
به گفته وی، تپه های خاکی که بعد از تسطیح اراضی در برخی زمین ها بوجود آمده، بعد از کشت زمین ها توسط کشاورزان از دسترس ما خارج می شوند به همین دلیل خاکبرداری را بعد از پایان فصل کشت انجام می دهیم.
وی اظهار می کند: بخشی از آموزش و ترویج بر عهده موسسه جهاد نصر (مجری طرح) و بخشی نیز بر عهده جهاد کشاورزی است که این موسسه بخشی را که به عهده دارد آغاز کرده است و برای همکاری سازمان جهاد کشاورزی برای انجام آموزش ها لازم است.
بنی تمیم همچنین از همکاری نکردن برخی کشاورزان در این طرح گلایه می کند و می گوید: برخی کشاورزان زمین های خود را به موقع تحویل نمی دهند که این مساله یکی از مشکلات طرح است.
7151/6064

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده