ادامه خشکسالی منابع آب گناباد و بجستان را تهدید می کند

احمد تمامگر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تبعات و مشکلات ناشی از خشکسالی چند سال گذشته در این شهرستانها را افزایش شوری منابع آب و کاهش سطح آبهای زیرزمینی ذکر کرد.
وی افزود: میزان شوری آب در چاههای آب شرب و کشاورزی این مناطق از 6000 الی 6500 EC در هفت سال گذشته هم اکنون به 19 الی 22 هزار EC افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: این در حالی است که سطح آبهای زیرزمینی در 2 سال گذشته در شهرستانهای گناباد و بجستان 30 سانتیمتر کاهش یافته و این روند با ادامه معضل خشکسالی ادامه دارد.
تمامگر، اضافه برداشت چاههای زیرزمینی را از دیگر مشکلات منابع آب شهرستانهای گناباد و بجستان دانست و گفت: برخی چاهها به طور متوسط سالانه سه هزار ساعت اضافه برداشت دارند.
وی افزود: در حالی که حداکثر برداشت سالانه چاههای کشاورزی 6 ماه است در برخی چاهها شاهد 9 الی 10 ماه برداشت آب هستیم.
وی اظهار کرد: برای کاهش این معضل از ابتدای سالجاری کنتورهای حجمی هوشمند به تدریج جایگزین کنتورهای قبلی می شود و برداشت آب بر اساس دبی آب تعریف شده بر روی آنها صورت می گیرد.
تمامگر با اشاره به ادامه خشکسالی و محدودیت های منابع آب گناباد و بجستان خواستار توجه بیشتر مسئولان به این مشکل شد.
وی گفت: نبود برنامه منجسم و قابل پشتیبانی از مدیریت یکپارچه منابع آب این بخش را با چالشهای جدی روبرو کرده است که باید با برنامه ریزی خاص و هدفمند رفع این مشکلات در دستور کار دست اندرکاران قرار گیرد.
حوزه آبریز دشتهای شهرستانهای گناباد و بجستان شامل دشتهای بیمرغ، بجستان -یونسی، گیسور و گناباد دارای 2106 چاه آب کشاورزی، قنات و چشمه است.
همچنین بخشهایی از شهرستانهای رشتخوار و خواف هم زیرپوشش حوزه آبریز و منابع آب گناباد و بجستان قرار دارد.
شهرستانهای گناباد و بجستان در 287 و 278 کیلومتری مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه خشکسالی منابع آب گناباد و بجستان را تهدید می کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X