ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ادامه خشکسالی منابع آب گناباد و بجستان را تهدید می کند

احمد تمامگر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تبعات و مشکلات ناشی از خشکسالی چند سال گذشته در این شهرستانها را افزایش شوری منابع آب و کاهش سطح آبهای زیرزمینی ذکر کرد.
وی افزود: میزان شوری آب در چاههای آب شرب و کشاورزی این مناطق از 6000 الی 6500 EC در هفت سال گذشته هم اکنون به 19 الی 22 هزار EC افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: این در حالی است که سطح آبهای زیرزمینی در 2 سال گذشته در شهرستانهای گناباد و بجستان 30 سانتیمتر کاهش یافته و این روند با ادامه معضل خشکسالی ادامه دارد.
تمامگر، اضافه برداشت چاههای زیرزمینی را از دیگر مشکلات منابع آب شهرستانهای گناباد و بجستان دانست و گفت: برخی چاهها به طور متوسط سالانه سه هزار ساعت اضافه برداشت دارند.
وی افزود: در حالی که حداکثر برداشت سالانه چاههای کشاورزی 6 ماه است در برخی چاهها شاهد 9 الی 10 ماه برداشت آب هستیم.
وی اظهار کرد: برای کاهش این معضل از ابتدای سالجاری کنتورهای حجمی هوشمند به تدریج جایگزین کنتورهای قبلی می شود و برداشت آب بر اساس دبی آب تعریف شده بر روی آنها صورت می گیرد.
تمامگر با اشاره به ادامه خشکسالی و محدودیت های منابع آب گناباد و بجستان خواستار توجه بیشتر مسئولان به این مشکل شد.
وی گفت: نبود برنامه منجسم و قابل پشتیبانی از مدیریت یکپارچه منابع آب این بخش را با چالشهای جدی روبرو کرده است که باید با برنامه ریزی خاص و هدفمند رفع این مشکلات در دستور کار دست اندرکاران قرار گیرد.
حوزه آبریز دشتهای شهرستانهای گناباد و بجستان شامل دشتهای بیمرغ، بجستان -یونسی، گیسور و گناباد دارای 2106 چاه آب کشاورزی، قنات و چشمه است.
همچنین بخشهایی از شهرستانهای رشتخوار و خواف هم زیرپوشش حوزه آبریز و منابع آب گناباد و بجستان قرار دارد.
شهرستانهای گناباد و بجستان در 287 و 278 کیلومتری مشهد و جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.
2095/ 6053

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده