ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیل زدگان سمنان چشم انتظار کمک مسئولان

بارندگی های شدید سه شنبه شب هفته جاری در شهرستان سمنان سبب جاری شدن سیل در بخش هایی از این منطقه شد که علاوه بر وارد کردن خسارت به بخش های مختلف به شماری از واحدهای مسکونی و تاسیسات زیربنایی نیز خسارت زد.
به گزارش خبرنگاران ایرنا، اگر چه از زمان وقوع سیل تاکنون با همکاری مسوولان نهادهای مرتبط خدمات امداد رسانی به سیلزدگان این شهرستان انجام شد، اما گستردگی خسارت وارده به بخش های مختلف از جمله واحدهای مسکونی و لوازم زندگی سیل زدگان به حدی است که مشکلات زیادی را برای آنان به همراه داشته است.
منابع رسمی، میزان خسارت وارده به بخش های مختلف از جمله واحدهای مسکونی ، لوازم زندگی و معیشتی ، تاسیسات زیربنایی و کشاورزی در سمنان را هنوز اعلام نکرده اند.
بنا به اظهارات کارشناسان امر ، منطقه جنوب و بافت فرسوده شهر سمنان بیشترین خسارت را در این سیل متحمل شدند و اکنون شماری از سیل زدگان در گفت و گو با ایرنا با ابراز نگرانی از وضعیت موجود، توجه مسوولان امر به
مناطق سیل زده و سیل زدگان را خواستار شدند.
محمد جلالی با اشاره به تخریب صددرصدی خانه پدرش بر اثر سیل گفت: سیل تمام دارایی یک عمر زندگی پدرم را از بین برد و انتظار داریم مسوولان به داد ما برسند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : سیل سبب آبگرفتگی منزل و تخریب دیوارها خانه شد و علاوه برآن تمام لوازم زندگیم را هم از بین برد.
وی با اشاره به این که زیرساخت خیابان آستانه به مدت 10 سال در حال نوسازی است و هنوز به اتمام نرسیده است ، گفت : رسیدگی نکردن مسئولان برای نوسازی بافت فرسوده این شهرستان موجب شده تا شماری از خانه های مستقر این بافت بر اثر جاری شدن سیل تخریب شوند.
وی از تاخیر امدادرسانی به مردم سیل زده انتقاد کرد و افزود : مسوولان امر باید به هنگام وقوع هر گونه حوادث طبیعی برای حادثه دیدگان از قبل برنامه داشته باشند و به موقع امداد رسانی کنند.
خانم سیل زده ای که خواست نامش در خبر ذکر نشود به ایرنا گفت : شهرداری سمنان بسیاری از خانه های اطراف منطقه آستانه را برای جاده سازی خریداری کرد اما به دلایلی، برای تخریب آن اقدام نکرده است. چرا؟
وی تصریح کرد : اهالی منطقه بارها مراتب اعتراض خود را در این ارتباط به شهرداری اعلام داشتند ولی تاکنون اقدامی نشده است که در این سیل آوار این خانه ها فرسوده بر روی خانه های همجوار فرو ریخته است.
سیل زده دیگری که خود را محمد عرب به ایرنا معرفی کرد ، یادآور شد : شیب بندی های نادرست از میدان سعدی تا خیابان آستانه شهر سمنان، دلیل اصلی جاری شدن سیل به منطقه خیابان آستانه بوده است.
وی خاطرنشان کرد : شهرداری باید برای بافت فرسوده و مناطق دارای مشکلات یاد شده تدبیری بیندیشد تا شهروندان دیگر شاهد چنین حوادثی دلخراشی نباشند.
خانمی که خود را معرفی نکرد به خبرنگار ایرنا گفت : بخشی از خانه ام در سیل آسیب جدی دیده است، مسئولان امر باید هرچه زودتر به نیازهای ضروری سیل زدگان رسیدگی کنند.
این شهروند تصریح کرد : مردمی که در منطقه بافت فرسوده زندگی می کنند، توانایی جابه جایی به منطقه دیگر شهر را ندارند ، حال همین خانه و اثاثیه زندگی را در سیل دست دادند، چه کسی پاسخگوی این بدبختی هاست.
وی ادامه داد : کاش مسوولان امر قبل از وقوع حادثه به نیازمندیها و مشکلات این منطقه و مردم آن رسیدگی می کردند تا مردم متحمل خسارت فراوان امروز نمی شدند.
به تاکید وی حل مشکلات مناطق مختلف قبل از وقوع هر گونه حادثه نیازمند داشتن مدیریت کارآمد و توانمند با اتخاذ برنامه ریزی اصولی است.
شماری از شهروندان بر ضرورت تلاش بیشتر شهرداری سمنان در ساخت خیابان آستانه این شهر به صورت فنی تاکید کردند.
داود خسروانی که جهیزیه تنها دخترش در این سیل از بین رفت از مسئولان امر خواستار کمک شد و گفت : سیل زدگان نیازمند کمک مالی هستند تا مشکلاتشان را حل کنند.
وی تاکید کرد : حال که سیل خرابی به بار آورد ولی مسوولان نباید آسیب دیدگان را فراموش کنند.
وی از هم اکنون بر ضرورت توجه مسوولان امر به مشکلات منطقه جنوب سمنان و بافت فرسوده تاکید کرد تا چنین حوادثی در این شهرستان تکرار نشود.
مهرداد صمدی دانشجوی ساکن جنوب شهر سمنان از عدم بازسازی بافت فرسوده این شهر تاکنون از سوی مسئولان امر انتقاد و اضافه کرد : گلایه مردم ساکن این منطقه از مسوولان به حق است و مسئولان باید نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام اساسی کنند.
وی گفت : با وجود تاکید مسوولان کلان کشوری ، چرا برای بازسازی بافت فرسوده شهر سمنان اقدامی نشده است و یا به تاخیر انجام می شود این در حالی است که برای حل این مشکل تسهیلاتی خوبی در نظر گرفته شده است.
وی یادآور شد : هر وقت که صحبت از بازسازی بافت فرسوده شهر سمنان می شود، مسئولان از تاریخی بودن منطقه حرف می زنند و برای بازسازی آن شرط و شروط می‌گذارند.
با این حال سیل زدگان از مسوولان امر خواستند تا هرچه زودتر مناطق سیل زده را بازسازی کرده و گوشه چشمی نیز به رفع مشکلات به آنان داشته باشند.
شهردار سمنان گفت: پنج خانواری که واحد مسکونی آنان در بافت فرسوده جنوب سمنان به طور کامل تخریب شده بود از سوی شهرداری اسکان داده شد.
حسین موسوی در گفت و گو با ایرنا افزود : سیلاب ناشی از بارندگی شدید سه شنبه شب، بیشترین خسارت را به خانه‌های واقع شده در بافت فرسوده جنوب سمنان وارد کرده است.
وی گفت: بخش مهم خسارت های مالی وارد شده از این سیل به منطقه یک شهری و محدوده بافت فرسوده بوده است به طوری که تعداد زیادی از خانه ها به علت شدت بارندگی و سیلاب ناشی از آن، خسارت دیده اند.
وی با بیان این که برآورد خسارت ناشی از بارندگی شدید و سیلابی شدن معابر به خانه های مسکونی ، واحدهای تجاری و معابر و تاسیسات عمومی شهر در روزهای آینده انجام می شود، گفت: شهرداری در شرایط خاص این حادثه طبیعی فقط موفق به خارج کردن مردم از خانه ها و نجات جان آنان از منطقه بافت فرسوده شد.
وی مساحت بافت فرسوده سمنان را 250 هکتار اعلام کرد و گفت : در این منطقه وسیع ، خانه هایی با عمر 200 سال وجود دارد.
به گفته وی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده این شهرستان نیاز به عزم ملی و کمک همه مسئولان دارد.
وی تصریح کرد : ساکنان بافت فرسوده این شهرستان از اقشار ضعیف جامعه هستند و قادر به تامین هزینه های بازسازی منازل خود نیستند.
موسوی یکی دیگر از نقاط پرخطر در حادثه سیل سه شنبه شب در سمنان را پل زیرگذر خیرآباد عنوان کرد و افزود: پیش از این نشست هایی با موضوع غیراستاندارد بودن این پل زیرگذر در فرمانداری برگزار شد و امیدواریم حادثه و آبگرفتگی شدید این زیرگذر، زمینه برطرف شدن مشکل فنی آن را فراهم کند.
شهردار سمنان ادامه داد: سه دستگاه خودرو در زیر پل خیرآباد در آبگرفتگی گرفتار شده بودند که سرنشینان آن به وسیله لودر نجات داده شدند و این مساله خسارت جانی نداشت.
وی یادآور شد : شهرداری با همکاری شورای شهر، آمادگی کامل برای همراهی با مالکان برای نوسازی دارد.
وی ادامه داد : شهرداری آمادگی دارد عوارض مربوط به نوسازی املاک را پس از تکمیل نوسازی و یا به صورت اقساط از مالکان دریافت کند و مالکان بدون پرداخت عوارض، به نوسازی املاک بپردازند.
شهردار سمنان تاکید کرد: آمار میزان و شدت خسارات وارده به تاسیسات شهری، معابر، منازل، درصد خسارات در بخشهای مختلف شهر سمنان اعلام می شود.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان نیز با بیان اینکه فرمانداریها در حال برآورد و رصد کامل میزان خسارات سیل سه شنبه شب در این استان هستند، افزود: برآورد خسارات به طور کامل در روز شنبه 25 اردیبهشت اعلام می شود.
احمد طاهری تاکید کرد: تجهیزات دولتی رفع معضلات ناشی از سیل ابتدا به رفع مشکل نقاط و مکان های دولتی، راه های دسترسی عمومی می پردازند و سپس به کمک مکان های خصوصی اقدام می کنند.
3217/6103/6026

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده