ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رهبران سیاسی و اقتصادی جهان بر لزوم مقابله عملی با فساد تاکید کردند

به گزارش ایرنا، «محمد بوهاری» رئیس جمهور نیجریه در سخنانی در این نشست ضمن تهدید خواندن فساد برای امنیت این کشور گفت که جامعه جهانی باید به دنبال راهکار عملی برای برای مقابله با گریزگاه های مالیاتی باشد.
وی در همین حال خواستار تسریع در روند بازگرداندن اموال به سرقت از کشورش شد.
رئیس جمهور نیجریه در این خصوص تصریح کرد خواهان یک نقشه راه عملی برای تسهیل در بازگرداندن اموال و دارایی های به سرقت رفته و مخفی شده کشورش در بانک های خارجی است.
بوهاری فساد در صنعت نفت را یکی از عوامل منفی بر گسترش بی ثباتی در اقتصاد نیجریه و امنیت ملی این کشور برشمرد.
«اشرف غنی احمد زی» رئیس جمهور افغانستان از دیگر سخنرانان این نشست نیز فساد را زمینه ساز خشونت های سیاسی به ویژه در افغانستان برشمرد.
رئیس جمهور افغانستان گفت که باید از طریق قانونی با عواملی که به گسترش فساد دامن می زند مقابله کرد.
اشرف غنی قاچاق مواد مخدر از افغانستان به اروپا را یکی از محورهای کلیدی ترویج فساد برشمرد و گفت که مقابله با این مساله نیازمند مشارکت بین المللی است.
وی افزود: ' ما از شما و تمام اروپا می خواهیم که مانع پول قاچاق شوید. ما نیازمند راهکارعملی هستیم چون تا زمانی که اقتصاد کثیف پابرجاست تمام اقدامات ما بی نتیجه است. '
اظهارات بوهاری و اشرف غنی درحال صورت می گیرد که دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس دو روز پیش در گفت‌و‌گویی خصوصی با ملکه الیزابت، علاوه بر نیجریه، افغانستان را نیز 'به طرز شگفت‌انگیزی فاسد' توصیف کرده بود.
طی این مدت فضای نشست مبارزه با فساد در لندن تحت الشعاع اظهارات کامرون در مورد افغانستان و نیجریه که رسانه های انگلیس آن را 'گاف دیپلماتیک' بشمار آورده اند، قرار داشته است.
«جیم یونگ کیم» رئیس بانک جهانی نیز در این کنفرانس بر ضرورت مقابله عملی با فساد تاکید کرد و گفت باید راهکار واقعی در کشورها به اجرا گذاشته شود تا فساد ریشه کن شود.
وی تصریح کرد که عوامل فساد با توجه به گسترش فناوری های دنیای مدرن، بیش از پیش پیچیده تر شده است.
«دیدیه بورخالتر» وزیر امور خارجه سوئیس، نیز در سخنانی در نشست لندن بر تعهد کشورش در خصوص بازگرداندن اموال متعلق به سایر کشورها تاکید کرد.
وی با بیان اینکه «روزانه یکصد میلیون پوند از کشورهای درحال توسعه به دلیل فساد خارج می شود» افزود: اگر این پول به دست ما برسد باید هرکاری را برای بازگرداندن آن به صاحبان اصلی اش انجام دهیم؛ این کاری است که دولت سوئیس می خواهد و تلاش می کند که انجام دهد.
وزیر خارجه سوئیس گفت: کشورهای توسعه یافته تا کنون بالغ بر 5 میلیارد دلار از دارایی های متعلق به سایر کشورها را بازگردانده اند که 40درصد آن از سوئیس بوده است.
سایر شرکت کنندگان در این کنفرانس نیز بر ضرورت نهادینه کردن مبارزه با فساد تاکید کردند.
اجلاس بین المللی ضد فساد صبح روز پنجشنبه با حضور رهبران و مقامات ارشد 40 کشور جهان و شرکت های بزرگ تجاری در لندن گشایش یافت.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و میزبان اصلی این نشست در ابتدای برنامه فساد را عامل اصلی و غده سرطانی مشکلات جامعه بشری دانست و گفت: اگر خواهان ثبات اقتصادی هستیم باید با فساد مقابله کنیم، اگر می خواهیم کشورهایی که از منابع سرشار طبیعی برخوردارند برای منافع مردمان استفاده کنند باید با فساد مقابله کنیم. اگر می خواهیم تروریسم را شکست دهیم باید بدانیم که فساد عامل اصلی گرایش افراد به افراط گرایی است.
وی افزود: اگر می خواهیم با فرار مالیاتی، پولشویی، گردش نامشروع دارایی مقابله کنیم باید مشکل فساد را حل کنیم.
نخست وزیر انگلیس «ارزش گردش پول نامشروع در جهان را 1.62 تریلیون دلار برآورد کرد» و افزود: این رقم برابر است با جمع کل اقتصاد آفریقای جنوبی، بلژیک و سویس است؛ این درحالی است که می توان از این رقم برای استفاده بهتری بهره برد.
کامرون هدف از برگزاری این نشست را تلاش برای علنی سازی فساد، راهکارهای مقابله آن و ریشه کن ساختن فساد از دل دولت ها و شرکت های تجاری بیان نمود.
وی همچنین عنوان کرد که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیز اعلام کرده است که دولت پاناما قرار است در چارچوب تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات مالیاتی، همکاری کند.
نخست وزیر انگلیس در این راستا از طرح جدید دولت این کشور برای مبارزه با پولشویی، ورود پول‌های غیرقانونی به بازار ملک و فرار مالیاتی از طریق ثبت شرکت‌های صوری در گریزگاه‌های مالیاتی پرده برداشت.
وی پیشتر در یادداشتی که روز پنجشنبه در روزنامه گاردین منتشر شده در این مورد گفته بود بر اساس طرح یاد شده شرکت‌های خارجی که اقدام به خرید ملک در انگلیس می‌کنند، یا از پیش صاحب ملک در این کشور هستند، باید هویت صاحبان واقعی‌شان را با ثبت عمومی، مشخص کنند.
بر اساس این طرح ثبت رسمی این شرکت‌‌ها برای دستیابی به قراردادهای دولتی الزامی است. این اقدام در راستای تلاش‌های کامرون برای مبارزه با فساد جهانی در نظر گرفته شده است.
کامرون همچنین از کشورهایی که بخشی از قلمرو بریتانیا هستند خواسته است تا در 'به اشتراک گذاشتن خودکار گزارش‌های مالیاتی و اطلاعات در مورد ثبت مالکان شرکت‌ها همراه با 33 کشور دیگر متعهد شوند'، اطلاعاتی که پلیس نیز به آن دسترسی داشته باشد.
جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت مبارزه با فساد مالی گفت: ما برای ملت مان و کشورمان مبارزه می کنیم و فساد همانند برخی از افراط گرایان که با آنها در حال جنگ هستیم، سبب ویرانی کشورها می شود.
وی با اشاره به 'بهار عربی ' و شروع آن از تونس گفت: مرگ آن جوان میوه فروش تونسی به دلیل خودسوزی، اعتراض ناامیدانه به فساد گسترده در آن کشور بود.
وزیر خارجه آمریکا افزود: با میلیاردها دلار پول ناشی از فساد مالی می توان مدرسه، کتاب و میز و صندلی برای دانش آموزان فراهم ساخت .
جان کری اضافه کرد: فعالیت های مجرمانه که سبب تخریب کشورهای می شود و دربرگیرنده قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان است می تواند سبب افزایش شکاف میان ملت ها و دولت ها شود.
وی گفت: این مساله می تواند به گسترش تروریسم کمک کند. احساس عمیق ناامیدی مردم و عصبانیت روز افزون آنها از سیستمی که دچار تقلب و فساد است، می تواند به افراط گرایی منجر شود.
وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه باور دارد که فساد بخشی از فرهنگ یک کشور نیست، افزود: فرهنگ را می توان تغییر و به روز کرد.
نشست لندن در حالی برگزار می شود که نشت اخیر میلیون ها اسناد شرکت حقوقی پانامایی 'موساک فونسکا' موسوم به 'اوراق پاناما'، حساسیت افکار عمومی و کشورهای جهان در مورد گریزگاه های مالیاتی و گستره فساد مالی در اشکال مختلفش از جمله پولشویی و فرارمالیاتی را برانگیخته است.
اسناد یاد شده نشان می دهد چگونه برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان دارایی هایشان را در کشورها و یا مناطقی که گریزگاه های مالیاتی شناخته می شوند به اشکال مختلف از جمله با تاسیس شرکت های صوری پنهان کرده اند.
در این اسناد نام بیش از 200 هزار شرکت و بنیاد صوری فاش شده است که برای گریز از مالیات در این کشورها و مناطق که ی از آنها تحت حاکمیت انگلیس هستند به ثبت رسیده اند.
در این کنفرانس همچنین قرار است راهکارهای مقابله با فساد شامل مخفی کاری مالیاتی شرکت های چند ملیتی، شفافیت هرچه بیشتر مالی دولت ها، تاکید بر اجرای قوانین مبارزه با فساد و تقویت سازمان های بین المللی نظارت بر فساد مالی در چارچوب یک بسته پیشنهادی به تائید شرکت کنندگان برسد.
در این بسته پیشنهادی همچنین قرار است راهبرد عملیاتی برای مجازات متخلفین و حمایت از آسیب دیدگان مورد توجه قرار گیرد.
پیش از برگزاری این نشست سیصد تن از کارشناسان اقتصادی و اساتید دانشگاه های انگلیس در نامه ای به رهبران جهان خواستار برخورد جدی با گریزگاه های مالیاتی شدند.
اروپام**1**ن*1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X