ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امسال افراد مستطیع حج بر گردنشان نیست

آیت الله عبدالله جوادی آملی گفت: شرایط به گونه ای است که از نظر شرعی کسانی که امسال از نظر مالی مستطیع شده‌اند، حج بر گردنشان نیست.

به گزارش ایسنا، این مرجع تقلید روز پنجشنبه در دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دودمان ابوسفیان پیش از اسلام کافر بودند و پس از اسلام نیز کافر شدند و این مسایلی که امروز در آنجا رخ می دهد غیر قابل پیش بینی نبود.

وی با بیان اینکه التزام به امضا و عقود در عرصه بین المللی بسیار مهم است؛ گفت: باید تحلیل شود که چه اتفاقاتی باعث چنین شرایطی شده است و نباید انتظار داشته باشیم که آنها برای ما فرش قرمز پهن کنند.

این مرجع تقلید بیان کرد: امروزه ایران اسلامی در میدان مین واقع شده است ولی خوشبختانه از تمام این خطرات محفوظ مانده است؛ شرایط امروز جهان به خصوص منطقه، شرایط خاص آزمایش است و باید به خوبی از این آزمایش پیروز به در آییم.

آیت الله جوادی آملی افزود: حرف اول را در اداره هر مملکتی عقل می زند و باید در مواجهه با مسایل مختلف بین المللی با تدبیر کار و رعایت احکام کنیم.

جوادی آملی اظهارکرد: کشور ما کشور عقل و هوش است ولی کشور کتاب نیست؛ مردم ما کمتر مطالعه می کنند ولی کتابنامه ها را می بینند و به خوبی بد و خوب را از هم تشخیص می دهند؛ مردم دارای هوش اجتماعی هستند و از مسوولان، عقل و ادب و راستی و درستی می خواهند.

این مرجع تقلید بیان کرد: در کودتای 28 مرداد شعار مردم شعار مرگ بر شاه بود ولی در یک ساعت این شعار به شعار مرگ بر مصدق مبدل شد؛ این دنیا بی اعتبار است ولی ما باید همیشه نزد خداوند روی سپید داشته باشیم و به شکلی عمل کنیم که شرمنده خدا نباشیم.

وی افزود: نمی توان در این قضیه تمام مشکلات را به عهده آل سعود بیاندازیم و باید مشکلات درونی را نیز متذکر شویم؛ امام سجاد(ع) فرمودند که 50 حق انسان را احاطه کرده است واین حقوق باید در هر حال به طرف صاحب حق ارایه شود.

جوادی آملی اظهارکرد: نکته این است که امام زمان(عج) با تکمیل عقول بر جهان حکومت می کند زیرا اداره 7 میلیارد عاقل کار سختی نیست؛ امروزه بزرگترین بودجه های کشورهای جهان صرف آدم کشی در دنیا است.

این مرجع تقلید بیان کرد: امروزه مشکل مالی در جهان وجود ندارد بلکه جهل مردم است که وسیله حیات را وسیله مرگ خود قرار می دهند؛ اختلاف نظرها در کشورها وجود دارد ولی اگر همه چیز بر روال عقل باشد این مشکلات رفع می شود.

وی افزود: خداوند از انسان می خواهد که قوم یتقون باشد؛ نباید به شکلی زندگی کنیم که با عقل مقطعی و تقوای مقطعی کار کنیم زیرا باید همیشه رویه کامل و مناسب و یک جانبه ای در تربیت و رشد وجود داشته باشد.

جوادی آملی اظهارکرد: عقل قطب فرهنگی مردم است؛ باید تلاش کرد که عقول در جامعه کامل شود؛ شناسنامه انسان عقل است و تا زمانی که شناسنامه انسان عقلی نباشد ممکن است هر روز یک مطلب را بیان کند.

[ منبع این خبر سایت تابناک-همه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-همه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X