ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رویكردنوینی درشهرداری اصفهان آغاز شده استدانایی محوری عامل توسعه

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی نژاد ظهر پنجشنبه در دومین روز از نخستین همایش بین المللی هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی با تاكید بر هنرهای رو به فراموشی اظهار داشت: ما باید رویكرد و گفتمان نوینی را در شهر برنامه ریزی كنیم كه البته ورود به این فضای جدید نیاز به گام جدید دارد.

وی تصریح كرد: باید در كنار دمیدن ارزش های بنیادین و اسلامی، گفتمان جدید نیز برای بسترسازی نیازهای امروزی آماده شود كه البته شهرداری اصفهان به این عرصه ورود كرده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: در اصفهان زمانی به صنایع سنگین مانند كارخانجات بزرگ صنعتی ذوب آهن و فولادمباركه و آموزشگاه های فنی و حرفه ای افتخار می شد اما امروزه نیاز شهر گفتمان جدیدی است كه در برنامه هایی مانند اصفهان ۱۴۰۰ تبلور پیدا كرده است.

وی گفت: اصفهان به عنوان شهر خلاق ثبت جهانی شده بنابراین نیاز است كه برای خلاقیت و نوآوری برنامه ریزی های لازم انجام شود.

جمالی نژاد با بیان اینكه دانایی و دانش باید عامل توسعه شهر شود، تاكید كرد: بسترهای لازم برای چهار مرحله دستیابی، ایجاد، انتشار و مصرف دانش و دانایی فراهم شده و در این راه نیاز به خوانش و گفتمان جدید داریم.

وی بیان داشت: در این گفتمان جدید هنرمندان، ‌فرهیختگان و ادیبان سرمایه های نمادین ما محسوب می شوند تا بتوانیم با استفاده از تجارب آنها پیش برویم.

شهردار اصفهان با بیان اینكه ما به بازنگری در بسیاری از حوزه ها نیاز داریم، اضافه كرد: اینکه چرا در دنیای امروز این صنایع بی بدیل كه با اشك چشم ساخته می شود در سبد خانوارهای ما جایی ندارد و اینکه چرا در زنگ های مدارس زنگ های هنر به زنگ تفریح تبدیل شده، مشكلاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا این صناعات فراموش شده به طور مجدد احیا شود.

صنایع بزرگ نفس شهر اصفهان را بریده است

وی با بیان اینکه صنایع بزرگ نفس شهر اصفهان را بریده است، ابراز داشت: ‌شهرها مانند موجودات زنده به دنیا می آیند، رشد می كنند و در صورتی كه به آنها توجه نشود می میرند، ما برای اینكه شهر پویا و بانشاط داشته باشیم باید هنر و هنرمندان ما نقش بسزایی ایفا كنند.

جمالی نژاد تاكید كرد: ما باید به سنت های خودمان بازگشت كرده و به صنایع دانش بنیان به جای صنایع آلاینده روی بیاوریم.

وی گفت: زمانی كه عنوان می كنیم اصفهان باید شهری خلاق باشد پس بایستی قابل رقابت با سایر شهرهای كشور و حتی شهرهای دنیا هم باشد كه در این راه نقش هنرمندان و شهروندان اصفهانی نقشی بی بدیل برای شكوفایی اصفهان است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده