ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرشماری عمومی نفوس و مسکن پاییز امسال اجرایی می شود

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به ایرنا، وحید طیفوری با بیان اینکه سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور هر پنج سال یک بار انجام می‌شود، افزود: آخرین سرشماری سراسری در سال 1390 انجام شد و هشتمین دوره سرشماری نفوس و مسکن کشور در فصل پاییز سال جاری اجرا می‌شود.
وی با تاکید براینکه نقش آمار و اطلاعات و نتایج حاصل از سرشماری در برنامه‌ریزی و سیاست گذاری برای توسـعه اجتمـاعی، اقتـصادی و فرهنگی کشور و استان بر کسی پوشیده نیست ،ادامه داد: آمار اطلاعات صحیح، شفاف و درست که با همکاری مردم از سرشماری نفوس و مسکن حاصل خواهد شد، می‌تواند به مسئولان، برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران، تصمیم‌گیران و محققان در تدوین برنامه‌های مختلف کمک کند.
وی درباره شیوه جمع‌آوری اطلاعات گفت: سرشماری نوعی آمارگیری است که در آن اطلاعات مورد نیاز مربوط به همه‌ واحد‌ها یا افراد مورد نظر یک جامعه آماری از طریق مصاحبه یا روش‌های دیگر جمع‌آوری خواهد شد.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان یادآورشد: نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ، ارایه دهنده یک تصویر کلی و همزمان از اندازه، ساختار و ویژگی‌های جمعیت بعنوان یکی از منابع اصلی برای برنامه‌ریزی، نظارت، کنترل و ارزیابی خدمات و فعالیت‌های ملی و منطقه‌ای است.
وی تصریح کرد: سرشماری عمومی نفوس و مسکن، با ارایه چارچوب‌های نمونه‌گیری لازم برای اجرای طرح‌های آمارگیری نمونه‌ای در حوزه‌های مربوط به جمعیت، خانوار و مسکن، یکی از ارکان اصلی و زیربنایی نظام آماری کشور محسوب می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که سرشماری یکی از کامل‌ترین و موثرترین شیوه برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز کشور و ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.
طیفوری با اشاره به سابقه سرشماری در جهان ادامه داد: بررسی سابقه سرشماری در جهان نشان می دهد که اولین سرشماری‌ها به روش علمی و نوین در کشورهایی همچون سوئد 1749، نروژ و دانمارک 1769 ، آمریکا 1790، فرانسه و انگلستان 1950 اجرا شده است.
وی یادآورشد: در سال 1853 در نخستین کنگره بین‌المللی آمارشناسان در بروکسل بلژیک قطعنامه‌ای تصویب شد که در آن کشور‌های جهان و دولت‌ها به اجرای سرشماری های عمومی نفوس و مسکن در فاصله هر ده سال یکبار توصیه شدند.
وی اضافه کرد: در این کنگره اصول اولیه سرشماری‌ها بنا گذاشته شد و در فرایند زمانی با استفاده از تجربه اجرای سرشماری در کشور‌های مختلف، به مرور زمان تکمیل شد.
طیفی یادآورشد: در توصیه‌های 2010 سازمان ملل نیز بر اجرای سرشماری در فاصله های زمانی مشخص و حتی الامکان 10 سال یکبار پیشنهاد شده لیکن در برخی کشور‌ها به دلیل تغییرات سریع جمعیتی و نیاز به رصد اطلاعات در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر در فاصله زمانی میانه دهه نیز نسبت به اجرای سرشماری اقدام می کنندکه بررسی‌ها نشان می‌دهد در کشور هایی نظیر کانادا، ژاپن، استرالیا، فنلاند، کره سرشماری به صورت پنج ساله انجام می‌شود.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در خصوص سابقه اجرای سرشماری در ایران نیز گفت: نخستین سرشماری نفوس و مسکن به روش نوین در سال 1335 در فاصله زمانی 10 ساله و آخرین سرشماری در سال 1390 اجرا شده است.
به گفته طیفوری؛ بر اساس قوانین موجود کشور اجرای سرشماری نفوس و مسکن به صورت پنج ساله است لذا در سال 1395 هشتمین سرشماری نفوس و مسکن اجرا خواهد شد.
وی به هدف کلی اجرای سرشماری اشاره و تصریح کرد: هدف کلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات، در زمینه‌ی تعداد جمعیت و واحد‌های مسکونی کشور و ویژگی‌های عمده‌ی آن‌ها به منظور تامین اطلاعات پایه‌ای مورد نیاز توسعه‌ی اجتماعی– اقتصادی در سطوح مختلف جغرافیایی کشور و نیز تهیه چارچوب آماری مناسب در زمینه جمعیت، خانوار و مسکن است.
طیفوری با بیان اینکه عمده‌ترین اطلاعات گردآوری شده در پرسشنامه‌ی سرشماری‌های نفوس و مسکن کشور در سال 1395 در قالب ویژگی‌های جمعیت و مسکن است، ادامه داد: در بخش جمعیت موضوعاتی چون اطلاعات فردی اعضای خانوار شامل نام و نام‌خانوادگی، شماره ملی، بستگی باسرپرست خانوار، وضع اقامت، جنس، سن، تاریخ تولد، وضع زناشویی، دین و مذهب، وضع مهاجرت، وضع ّسواد وتحصیل افرادشش ساله و بیشتر، آخرین دوره یا مدرک تحصیلی، وضع اشتغال، وضع زناشویی، وضع باروری و ویژگی‌های مسکن خانوار همچون نوع محل سکونت خانوار، نحوه تصرف واحد مسکونی، مساحت زیربنای واحد مسکونی، تلفن ثابت، کدپستی مورد نظر است.
وی اظهار امیدواری کرد که با اتکال به پروردگار متعال و با همکاری مسئولان و مردم در اجرای مناسب سرشماری و با گردآوری آمار و اطلاعات صحیح، زمینه‌ی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری صحیح برای آینده استان و کشور فراهم شود.
7296/6070

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده