ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بستن سایت های خبری غیرمجاز نیازمند همکاری دستگاه قضایی است

به گزارش ایرنا، علی جنتی روز پنجشنبه در دیدار با شماری از مراجع تقلید در قم ابراز داشت: نزدیک به سه هزار سایت خبری غیرمجاز داریم که هیچ شناسنامه ای ندارند و مشخص نیست توسط چه کسانی اداره می شوند.
وی بیان داشت: مساله سایت های خبری غیر مجوزدار را در شورای عالی امنیت ملی نیز مطرح کرده ایم و حق داریم این سایت ها را ببندیم که خوشبختانه با تاکید رییس قوه قضاییه نباید کسی در سایتی خبری کار کند که از هیچ مرجعی اجازه فعالیت ندارد.

*برخورد نامناسب عربستان با کاروان اعزامی ایران
جنتی چنین با اشاره به مساله حج گفت: یکی از مسائل روز کشور مساله حج است که از چهار ماه گذشته سازمان حج و زیارت به شدت دنبال مذاکره با مقامات سعودی است و رئیس سازمان حج و زیارت کشور پس از دو سه ماه تلاش موفق به گرفتن ویزا شد و به عربستان رفت.
وی ادامه داد: کاروانی که از ایران به سرپرستی رییس سازمان حج و زیارت عازم شد با مشکلات فراوان در دریافت ویزا مواجه بود، آنها در فرودگاه چند ساعت معطل شده و در پایان از آنان انگشت نگاری شد و در مذاکرات برخوردهای سرد و توهین آمیز با تیم ایرانی را شاهد بودیم.
وی افزود: عربستانی ها در این دیدارها لیست کاملی از شرایط تحکمی به ما ابلاغ کردند که متعارف نبود، به عنوان مثال در مناسبت ها در هتل ها نیز نباید اجتماعاتی داشته باشیم و در مورد ویزا نیز تعیین تکلیف به آینده موکول شده و قرار است اگر ویزایی به ایرانی ها داده شود در کشور ثالث باشد.
جنتی بیان داشت: هواپیماهای ایرانی نیز در طرح عربستانی ها نمی توانند وارد این کشور شوند و اکنون زمان را نیز از دست داده ایم و این در حالی است که از دو سه ماه قبل باید برای محل اقامت، حمل و نقل و غیره کار می کردیم.
وی گفت: تلاش می شود حج تمتع انجام شود ولی پیش بینی ما آن است که با توجه به شرایط قطع رابطه میان ایران و عربستان، حج انجام نخواهد شد.
وی تاکید کرد: ما امنیت زائران را مدنظر داشتیم ولی دولت سعودی پاسخی در این زمینه نداشت و هم چنین باید کرامت زائران ایرانی نیز حفظ شود که محل تردید جدی است و در زمانی که روابط خوب بود برخوردهای بدی با روحانیان ما در فرودگاه داشتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اگر همه شرایط فراهم شود دولت سعودی سخت گیری های زیادی بر ما خواهد داشت و مردم عربستان نیز که تحت تبلیغات روزانه دولت عربستان هستند نسبت به شیعه و ایرانی حساسیت دارند و ممکن است در کوچه و خیابان برخورد نامناسبی با زائران ما داشته باشند.
وی بیان داشت: خوشبختانه اکنون در مطبوعات دنیا علیه دولت سعودی مطالبی نوشته می شود و ده ها مقاله در اروپا و آمریکا بر علیه آن ها نوشته شده است.
جنتی ابراز داشت: بتازگی گزارشی محرمانه در مورد واقعه 11 سپتامبر منتشر شده است که در آن عنوان شده 19 نفر از کسانی که هوایپماها را به برج های دو قلو اصابت کردند، سعودی بودند ولی دولت عربستان آمریکا را تحت فشار قرار داده است که این بخش از گزارش اعلام عمومی نشود این در حالی است که کنگره آمریکا فشار آورده است این بخش منتشر شود.
وی ادامه داد: دولت سعودی نیز آمریکا را تهدید کرده است که اگر گزارش را منتشر کند، سرمایه های خود را از عربستان بیرون می کشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: راجع به فروپاشی داخلی سعودی ها هم مطالب زیادی نوشته می شود و آنها 100 میلیارد دلار از پایین آمدن قیمت نفت ضرر کرده اند.

*پیگیری مشکلات اجتماعی در شورای فرهنگ عمومی کشور
وی در ادامه با اشاره به فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در سال گذشته مسائل مهمی چون خانواده در شورای فرهنگ عمومی کشور مطرح شد و از مشکلات اجتماعی امروز جامعه، طلاق ها و فروپاشی خانواده است، از همین رو در شورای فرهنگ عمومی کشور جمع بندی بسیار خوبی شد و با استفاده از تجربیات موفق در استان هایی مثل خراسان رضوی و یزد، بحث ازدواج و جلوگیری از فروپاشی خانواده ها در شورای انقلاب فرهنگی مطرح می شود.
وی تصریح کرد: آموزش قبل از ازدواج و مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و ایجاد تسهیلات قانونی و اجرایی برای خانواده ها، هم چنین حل و فصل مشکلات اقتصادی در تحکیم نهاد خانواده بسیار موثر است.
وی ادامه داد: ما روی سبک زندگی ایرانی اسلامی کار می کنیم و ترویج بی حجابی و بدحجابی و بدلباسی، آرایش های غلیظ و مواردی این چنینی بد است که باید بیشتر مراقبت انجام دهیم و این فیلم ها و شبکه ها در گسترش بدحجابی تاثیر دارند.
جنتی افزود: فرهنگ سازی برای اقتصاد مقاومتی را در دستور کار داریم و تبلیغ صرفه جویی و تغییر الگوی مصرف و ترویج وجدان کاری، هم چنین حمایت از تولیدات داخلی را باید در دستور کار داشته باشیم.

* فعالیت 2 هزار موسسه قرآنی
وی یادآور شد: اکنون 2 هزار موسسه قرآنی زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که از نظر مادی و معنوی حمایت می شوند و در حوزه گسترش فرهنگ اهل بیت(ع) نیز کار شده و کتاب های خوبی تدوین شده است.
وی بیان داشت: نزدیک به 22 هزار کانون فرهنگی در 22 هزار مسجد در شهرها و روستاها زیر پوشش کانون های فرهنگی مساجد ما هستند و سالیانه 40 میلیارد ریال کتاب به این مدرسه ها داده می شود و قرآن و مفاتیح و سی دی های قرآنی و معارفی در اختیار مسجد ها قرار می گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: 77 هزار مسجد در کشور داریم که همگی باید زیر پوشش قرار بگیرد و برای این کار نیاز به امکانات بیشتری داریم که 72 درصد باقیمانده مسجدها را نیز زیر پوشش قرار دهیم.

* مرکز ملی فضای مجازی بزودی فعال می شود
وی آسیب های شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: شورای عالی فضای مجازی سال گذشته با فاصله تشکیل جلسه می داد اما بتازگی جلسه های آن مرتب تشکیل می شود و مرکز ملی فضای مجازی نیز بزودی فعال می شود.
جنتی ادامه داد: دولت ایجاد شبکه ملی اطلاعات و ایجاد اینترنت داخلی را مدنظر دارد که اینترنت خودی داشته باشیم و سِروِرها در داخل باشد و با این کار جلوی خیلی از مشکلات گرفته می شود.
وی ابراز داشت: شبکه تلگرام 20میلیون کاربر در ایران دارد و مدیرعامل آن دو بار به ایران آمده است و موارد مبتذل تلگرام به او گفته شده است و مدیر تلگرام نامه ای به مسئولان ایرانی داده است که کل شبکه های نامناسب را حذف می کنیم.

*فیلم های خوبی در حوزه دفاع مقدس ساخته شده است
وی ابراز داشت: در حوزه سینما شورایی برای پروانه ساخت و شورایی برای پروانه نمایش داریم و در یک سال اخیر فیلم های خوبی در دفاع مقدس و با موضوع حوادث قبل از انقلاب داشته ایم.
جنتی افزود: بتازگی فیلم پنجاه کیلو آلبالو را دیدم و این فیلم با توجه به ماهیت طنز آن مخاطبان زیادی داشته است ولی فیلم افتضاحی بود و اگر این فیلم را قبلا می دیدم اجازه اکران آن را نمی دادیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در سفر به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.
7408 / 1175

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده