ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارگاه موسیقی جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران در سنندج برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، این کارگاه تخصصی در ادامه جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین و با حضور جمعی از موسیقی دانان برجسته خارجی و داخلی از جمله پروفسور ژان دورینگ، علی اکبر مرادی، ماموستا انور قره داغی، علی اکبر شکارچی، محمدجلیل عندلیبی و جمعی دیگر از صاحب نظران و علاقه مندان موسیقی محلی و ایرانی برگزار شد.
این کارگاه در سه بخش متفاوت تشکیل شده بود و در بخش اول این کارگاه علی اکبر شکارچی، به بررسی موسیقی محلی و سنتی در مناطق زاگروس نشین ایران از جمله موسیقی لری، لکی و بختیاری پرداخت.
وی در این بخش انواع ترانه ها و موسیقی شادمانه و سوگواری سنتی در این مناطق را در قالب هفت دسته مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
وی با اشاره به اینکه موسیقی در این مناطق با تمام بخش های زندگی مردم از جمله کار کشاورزی، ریسندگی و بافندگی، ازدواج(شادمانه)، کوچ و جدایی و حتی از دست دادن عزیزان(سوگواری) در هم آمیخته است گفت: موسیقی در این نواحی موسیقی های کار، شارمانه، سوگواری و دشتی را در بین مردم ایجاد کرده است.
شکارچی گفت: در بررسی موسیقی سایر ملت های جهان موسیقی هیچ ملتی مانند موسیقی اقوام ایرانی این گونه دارای تنوع در شعر، ریتم و آهنگ نیست و موسیقی اقوام ما از این لحاظ منحصر به فرد است.
این استاد برجسته موسیقی سنتی ایران گفت: موسیقی سنتی ما جایگاه اصلی، خلاقیت و پویایی خود را از دست داده و موسیقی الکترونیکی غربی که هیچ ریشه ای در آداب و سنن ما ندارد جایگزین شده است.
دومین بخش این کارگاه بررسی موسیقی اقوام ایرانی توسط محمدجلیل عندلیبی بود که در این بخش چگونگی نشر و پخش آثار هنری مورد بررسی قرار گرفت.
این موسیقی دان برجسته گفت: در حالی که در سالهای گذشته در کشور بیش از 200 مرکز نشر و پخش کاست های موسیقی وجود داشت اینک با توجه به ورود اینترنت و دانلودهای غیر قانونی تعداد این مراکز کاهش چشمگیری داشته است.
سومین بخش این کارگاه نیز به ماموستا انور قره داغی و بررسی وضعیت موسیقی محلی کردی اختصاص داده شده بود.
در این بخش نیز در مورد مقام های کردی و تقسیم بندی آنها به دو دسته 'راست' و 'عجم' و بررسی زیر شاخه های بیات، سه گا، نهاوند و کرد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دلایل و چگونگی این تقسیم بندی برای شرکت کنندگان تشریح شد.
این استاد برجسته موسیقی کردی از مسوولان برگزاری این جشنواره خواست در جشنواره های بعدی میزگردهایی تخصصی را برای بررسی موسیقی کردی دیگر مناطق و نواحی کردنشین نیز مد نظر داشته باشند.
پروفسور ژان دورینگ سال 1947 میلادی در کشور فرانسه متولد شده و از جمله یکی از برجسته ترین موسیقی‌دان و خاورشناس غربی و مدیر بخش تحقیقات در مرکز ملی در پاریس است.
این استاد برجسته سالیان متمادی از عمر خود را صرف تحقیق و شناخت فرهنگ و موسیقی ملل شرق به ویژه ایران، آسیای میانه، افغانستان و آذربایجان کرده ‌و از کارشناسان انگشت شمار موسیقی ایرانی در سطح جهان است و تألیفات متعددی در این زمینه دارد.
وی در سال 1978ردیف میرزا عبدالله را آوانویسی کرد و این اثر تحت عنوان 'ردیف سازی موسیقی سنتی ایران' در سال 1370 توسط انتشارات سروش به چاپ رسید.
پروفسور ژان دورینگ در سال 1975 رساله دکترای خود را در زمینه موسیقی ایرانی ارایه کرد که در سال 1983 در پاریس چاپ شد و ترجمه آن نیز در سال 1383 بنام 'سنت و تحول در موسیقی ایران' در ایران به چاپ رسید.
دورینگ، پس از بررسی بافت فرهنگی ایران‌زمین و معرفی انواع سازهای ایرانی و فن اجرای آنها به معرفی و تحلیل وجوه نظری و صوری موسیقی ایرانی پرداخته و تأثیرهای عرفان، اساطیر تاریخ و فرهنگ را به طریق علمی و امروزی بر آنها نشان داده است.
جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین با شرکت 21 گروه موسیقی از استان ها و شهرهای مازندران، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان، چهار محال و بختیاری و سلیمانیه اقلیم کردستان عراق از 21 تا 23 اردیبهشت سنندج در حال برگزاری است.
در حاشیه برگزاری این جشنواره چندین کارگاه و پانل تخصصی بررسی موسیقی سنتی ایران و با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این رشته برگزار شده است.
3020/1904

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده