ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی با هدف ایجاد انگیزه بین دانش‌آموزان و معلمان برای شناخت زیست فناوری، معرفی مدل‌های موفق ترویجی دانش‌آموزی آزمون شده و زمینه سازی توسعه آن در سطح کشور، معرفی پژوهش سراها به عنوان مراکز مورد حمایت ستاد برای شکل گیری فعالیت های پژوهشی دانش‌آموزی در آبان ماه سال جاری برگزار می شود.

 محورهای تعیین شده برای این جشنواره نیز شامل زیست فناوری و تامین غذایی، زیست فناوری و سلامت، زیست فناوری و انرژی، زیست فناوری و محیط زیست سالم، زیست فناوری صنعتی و کاربرد نانو در زیست فناوری می‌شود.

برنامه‌های جشنواره نیز با برگزاری افتتاحیه آغاز شده و با برگزاری نشست‌های علمی، برگزاری کارگاه‌های زیست فناوری، برگزاری مسابقات زیست فناوری ادامه می‌یابد و در کنار این جشنواره نمایشگاهی از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، برترین دستاوردهای دانش‌آموزی و فن بازار نیز برپا خواهد شد و بازدیدی از مراکز علمی و صنعتی بیوتکنولوژی ایران برای معلمان شرکت کننده در جشنواره نیز صورت خواهد گرفت.

بهره مندی از ظرفیت پژوهشسراها

در این نشست علی رزافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: سیاست آموزش و پرورش تمرکز همه فعالیت های دانش آموزی است که راه اندازی پژوهشسراها یکی از این راهکارها است و تمامی فعالیت های علمی دانش آموزی در پژوهشسراها صورت می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر ۵۰۰ منطقه در سراسر کشور دارای پژوهشسراهای دانش آموزی است که این تعداد در سال جاری با حمایت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری به ۶۰۰ منطقه می رسد و ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی می تواند برای برگزاری سومین جشنواره زیست فناوری دانش آموزی از ظرفیت این پژوهشسراها کمک بگیرد.

زرافشان با اشاره به جشنواره های آموزش و پرورش در طول سال، گفت: ظرفیت جشنواره های جابربن حیان که تمامی مقاطع تحصیلی را در بر می گیرد، جشنواره نوجوان خوارزمی و جشنواره جوان خوارزمی نیز می تواند برای برگزاری جشنواره زیست فناوری دانش آموزی مورد استفاده قرار گیرد و برای مطرح شدن مباحث مربوط به زیست فناوری فضای مناسبی دارند.

بهتر دیده شدن جشنواره با حمایت رسانه ها و شبکه های اجتماعی

در ادامه جلسه، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ۳ فعالیت عمده معاونت علمی، بیان کرد: حمایت از تحقیقات مرز دانش و تجاری سازی علم و فناوری محوری ترین فعالیت های معاونت علمی محسوب می شود که در ذیل همین فعالیت ها، فرهنگ سازی و ترویج علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان نیز به عنوان رکن سوم فعالیت ها نیز صورت می گیرد.

مشاور معاون علمی و فناوری افزود: هدف از برگزاری جشنواره زیست فناوری دانش آموزی را در کنار سایر جشنواره های دانش آموزی مورد حمایت معاونت علمی را نیز به نوعی ترویج علم و فناوری در حوزه های تخصصی از جمله زیست فناوری و نهادینه کردن موضوع در بطن جامعه دانست.

 کرمی با بیان اینکه مخاطبین این جشنواره تنها دانش آموزان و معلمان نیستند بلکه کل جامعه است، ابراز کرد: اما هنوز موفقیت کامل برای شناسایی توانمندی های موجود در جامعه و مدارس در حوزه زیست فناوری به دست نیامده است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت جشنواره زیست فناوری دانش آموزی برای شناسایی توانایی های موجود در کشور، تصریح کرد: باید از این جشنواره و فضای به وجود آمده از آن برای شناساندن زیست فناوری به جامعه و شناسایی توانایی های موجود در این زمینه استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در برگزاری این جشنواره می توانیم از ظرفیت های NGO ها، انجمن های علمی، خیرین حوزه زیست فناوری، رسانه ها، مطبوعات، صدا و سیما و به خصوص شبکه های اجتماعی به نحو مناسب استفاده کرده و اطلاع رسانی و فرهنگسازی جشنواره را پر رنگ تر و جدی تر انجام دهیم.

کرمی با بیان اینکه صدا و سیما می تواند یکی از اعضای برگزارکننده جشنواره باشد، گفت: برای دیده شدن این جشنواره، نیاز به برقراری ارتباط نزدیک با صدا و سیما، خبرگزاری ها و دیگر رسانه ها است و البته در این میان نباید از نقش جدی، تاثیرگذار و پرنفوذ شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی غافل شد.

سومین جشنواره زیست فناوری دانش‌آموزی ۵ تا ۷ آبان‌ماه سال جاری در بوستان گفتگو در تهران برگزار خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده