ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم -آکا

نوشته شده در تاریخ 1395/01/31 در دسته بندی دیدنی های جهان از هر پنج قاره پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش قاره آسیا قسمت دیدنی های جهان از هر پنج قاره- تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم آکاایران: تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم ,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم -آکاتیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم -آکا

آکاایران: تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم


,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

به گزارش آکاایران: ویرانه های شهر باستانی تیمگاد

 

 تیمگاد، شهری باستانی با طراحی جدید
تیمگاد، شهری به جامانده از دوران امپراطوری روم با قدمت ۱۰۰ سال قبل از میلاد است که در کوه آورس الجزایر واقع شده است. این شهر در سال ۱۹۸۲ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

موقعیت شهر باستانی تیمگاد

ویرانه های شهر تیمگاد در سرازیری های آورس، حدود ۳۵ کیلومتری شهر بتنا (Batna) در الجزایر کنونی واقع شده است. شهر تیمگاد حدود ۲۰۰۰ سال قبل توسط تراژان، امپراطور روم، ساخته شد. طراحی شهر باستانی تیمگاد با دقت بسیار زیادی انجام شده و یکی از بهترین مثال های باقیمانده از طراحی های شبکه ای است که توسط طراحان قدیمی روم به کار گرفته می شده است.

 

,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

شهر تیمگاد حدود ۲۰۰۰ سال قبل توسط تراژان، امپراطور روم، ساخته شد

 

 شهر تیمگاد در اصل به منظور سنگری برای محافظت در مقابل بربرها که در نزدیکی کوه های آورس (Aures) بودند، به عنوان یک مستعمره نظامی توسط امپراطور تراژان،بنا گذاشته شد.

ساکنان اصلی شهر تیمگاد عمدتا سربازان کهنه کار پارتیان ارتش روم بودند که در مقابل خدمات و فداکاری های آنها در اینجا به آنها زمین داده شده بود.

 

تیمگاد، منظم ترین نمونه شهرسازی رومی

تیمگاد با بافت شطرنجی منعطف، منظم ترین نمونه شهرسازی رومی و بدون خیابان متقاطع است. طرح اصلی شهر تیمگاد یک مربع کامل با اضلاعی به طول ۳۵۵ متر بود با یک طرح قائم که به وسیله دکمنوس ماکزیموس decumanus maximus (با خیابان های شرقی-غربی) و کاردو cardo (با خیابان های شمالی-جنوبی) برجسته و با ردیف ستون های قرنتیان (Corinthian) خط کشی شده بود.

 

,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

ساکنان اصلی شهر تیمگاد عمدتا سربازان کهنه کار پارتیان ارتش روم بودند

 

طرح به این منظور بود که فضایی را برای ۱۵۰۰۰ ساکن فراهم کند، ولی ساکنین شهر تیمگاد خیلی زود از این تعداد بیشتر شد و از این طراحی عمودی-افقی بیرون زد. این شهر گسترد گی بیشتری پیدا کرد ولی امروزی تر سازماندهی شد. تیمگاد طی ۳۰۰ سال بعد توسعه پیدا کرد، واحد های مسکونی به زمین اصلی اضافه و از سایز اصلی خودش ۴ برابر بزرگتر شد.

 

,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

عکس های شهر تاریخی تیمگاد

 

شهر تیمگاد طی قرن های دوم و سوم، در صلح و آرامش زیست. قرار داشتن در راس دره آبیود و یک تقاطع حیاتی، به رومی ها امکان کنترل یکی از محل های عبور و مرور در کوه های آورس را می داد، بنابراین دسترسی به آن از طریق صحرا را ایجاد می کرد. در شروع قرن سوم تیمگاد به مرکزی برای فعالیت مسیحیان و در قرن چهارم به مرکز فعالیت فرقه دناتیست (Donatist) تبدیل شد. تیمگاد بعد از حمله وندال ها در قرن پنجم و متعاقب آن غارت و تخریب بربرها سقوط کرد.

 

,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

آثار بر جای مانده از شهر باستانی تیمگاد

 

در قرن ششم تیمگاد توسط امپراطوری جاستین ها که امپراطور بیزانس بود، دوباره احیا شد. دژی بیرون از شهر اصلی ساخته شد و در ساخت آن بسیاری از بلوک ها و دیوار های بتنی که در زمان روم ساخته شده بود، مجددا استفاده شد. ولی شهر تیمگاد یکبار دیگر در حمله اعراب در قرن هفتم سقوط کرد. تیمگاد بالاخره در قرن هشتم متروکه و به دست فراموشی سپرده شد تا در حفاری های اکتشافی باستان شناسی از زیرزمین در سال ۱۸۸۱ پیدا شد.

 

,[categoriy]

تیمگاد، شهر باستانی به جامانده از دوران امپراطوری روم

تصاویر شهر تاریخی تیمگاد

 

تمام این قرون که تیمگاد در زیر شن های صحرا مدفون بود، به طور استثنایی خوب حفظ شده بود. در انتهای غربی دکمنوس ماکزیموس هنوز کمان ۱۲ متری پیروزی که کمان تراژان نامیده می شود و تا حدودی در سال ۱۹۰۰ احیا شد و همچنبن معبدی که به همان ابعاد معبد پانتئوم روم بوده و به سیاره مشتری اختصاص داده شده بود، وجود دارد. دژی بزرگ متعلق به بیزانس ها در جنوب شرقی شهر تیمگاد ایستاده است. همچنین یک سالن تئاتر با ۳۵۰۰ صندلی با وضعیتی خوب و علاوه بر آن یک کتابخانه، یک قصر سلطنتی و چهار گرمابه عمومی وجود دارد.

[ منبع این خبر سایت آکاایران-گردشگری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-گردشگری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X