ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وضعیت درآمد پزشکان عمومی اورژانسی است

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی در چهارمین گردهمایی سالانه انجمن پزشکان عمومی که روز چهارشنبه در مرکز همایش های رازی برگزار شد، گفت: متاسفانه این مشکلات تا جایی پیش رفته که به دانشجویان پزشکی نیز تسری یافته است؛ به طوریکه می‌بینیم نگرانی از آینده شغلی در جامعه فراگیران آموزش پزشکی نیز ایجاد شده است، بنابراین اگر امروز برای پزشکی عمومی تصمیم بزرگ ملی و با عزمی ملی نگیریم، فردا دیر است.

وی با بیان اینکه همه حجم مطالبات انباشته شده پزشکان عمومی را لمس می‌کند، افزود: مهم‌ترین مساله پزشکان عمومی به رسمیت شناختن نقش آنها در نظام سلامت است، حال اگر در عمل و در مفاهیم اجرایی راه دیگری را طی کنیم، وضعیت به همین شکل می‌ماند و این یک سناریوی تلخ برای پزشکان عمومی است.

زالی ادامه داد: بنابراین باید در طب عمومی کشور یک بازمهندسی انجام شود. در غیر اینصورت پزشکی عمومی باز هم به سرنوشت امروزش دچار می‌شود، در عین حال اکنون پتانسیل اقدام در این زمینه وجود دارد و باید پروتکل‌ها در این زمینه را روی میز بگذاریم تا از این وضعیت خارج شویم.

وی به قانون بهره‌وری کارکنان نظام سلامت که اجرا نشده، اشاره و اظهار کرد: در این قانون اعلام شده که پزشک عمومی نیز در زمره آن قرار می‌گیرد، اما متاسفانه چنین چیزی برای پزشکان عمومی دیده نشده است اگر به این موضوع توجه شود، راه در این حوزه باز می‌شود. در گذشته سالیان سال بود که پزشکان عمومی در حد فوق لیسانس شمرده می‌شدند، البته این موضوع اصلاح شد که هنوز عملیاتی نشده است.

رئیس کل سازمان نظام‌پزشکی ایران با بیان اینکه در حوزه پزشکان عمومی با چندین مساله مواجهیم، گفت: ما یک بار پزشکان عمومی را در حوزه اجتماعی تست کردیم به طوری که ۵۰۰۰ پزشک عمومی در حوزه پرخطر اجتماعی یعنی مراکز MMT وارد شدند و این موضوع، موضوع پیچیده اجتماعی است البته ممکن است در ابتدا به دلیل مسائل مالی وارد این موضوع شدند بعد دیدیم که این حوزه بسیار پیچیده است و مسائل مالی آن زیاد نیست اما کار پزشکان بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه پزشکان عمومی در حوزه مراکز MMT (مراکز درمان اعتیاد) آستین بالا زدند و موفق بودند، گفت: البته این طرح مشکلاتی دارد که می‌تواند اصلاح شود بنابراین باید توجه کرد که پزشکان عمومی شایستگی این را دارند که در موارد دیگر نیز فعال شوند؟، برای مثال توجه به نقش پزشکان عمومی در بیماری‌های غیرواگیر با تمرکز بر دیابت می‌تواند انجام شود و می‌توان با این مدل برای پزشکی عمومی ظرفیت‌سازی کرد.

زالی بحث پزشک خانواده در حوزه پزشک عمومی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: پیچیدگی حاشیه شهرها به گونه‌ای است که با افرادی جز پزشک عمومی نمی‌توان در آنجا فعالیت کرد. در حال حاضر درآمد پزشکان عمومی که در مراکز ستادی و عمومی مشغول کار هستند پایین است و وضعیت درآمدی آنها در اورژانس‌ها، اورژانسی است. اخباری که درباره درآمدهای نجومی پزشکی در فضای مجازی منتشر می‌شود درست نیست و دیدیم که یک پزشک عمومی اعلام کرد که من با ۲۸ سال سابقه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیریم.

وی همچنین گفت: پزشک عمومی باید به بازیگر اصلی عرصه سلامت تبدیل شود. از طرفی مسئله امنیت شغلی در حوزه پزشکی عمومی بسیار مهم است. امروزه در دنیا پزشک عمومی یک کنشگر اصلی در نظام سلامت محسوب می‌شود که ما با این موضوع فاصله داریم که باید به آن توجه کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X