ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هیچ مناسبتی پس از سال 88 از تقویم ملی حذف نشده است

منصور واعظی، دبیر شورای فرهنگ عمومی در پاسخ به سئوالی درباره تغییرات الزامی و درج شده در تقویم ملی کشور گفت: آئین نامه جدید نامگذاری مناسبت‌ها در تقویم ملی کشور متعلق به مصوبه سال 1388 شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ما در این مصوبه جدید، مانند گذشته که مناسبت‌ها به دو دسته قابل درج در متن و زمینه تقویم تقسیم می‌شد، مناسبت‌های قابل درج در تقویم به دو بخش مناسبت‌های ملی که برای همه ایرانیان اهمیت دارد و مربوط به یک سازمان خاص نیست و باید در متن تقویم درج شود و مناسبت‌های استانی و سازمانی که می‌تواند در زمینه تقویم درج شود، تقسیم کرده‌ایم که هر دوی اینها باید حتما در تقویم درج شوند.

واعظی ادامه داد: مناسبت‌های متنی باید حتما در همان روز در متن تقویم درج شود، اما مناسبت‌های زمینه می‌تواند در ابتدا و یا انتهای تقویم و یا به تشخیص ناشر در همان روز رخداد یک واقعه در متن تقویم درج شود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی افزود: آنچه در سال 88 مصوب شد این بود که همه دستگاه‌هایی که مناسبت درج شده در تقویم مربوط به آنهاست، باید گزارش اقداماتی که برای بزرگداشت آن مناسبت انجام داده‌اند را ارائه و نشان دهند که برای بزرگداشت آن مناسبت برنامه داشته‌اند.

واعظی همچنین گفت: موارد متعددی بوده که به درخواست یک سازمان و یا نهاد مناسبتی در تقویم درج شده بود، اما اتفاق خاصی در این زمینه در آن روز رخ نمی داد. در سال 88 یک سری مناسبت‌ها را متناسب با این دسته‌بندی از متن به زمینه منتقل و یک سری را نیز حذف کردیم. بعد از سال 88 اما دیگر مناسبت حذفی نداشتیم، ولی جابجایی میان مناسبت‌های متن و زمنیه تقویم را داشته‌ایم.

دبیر شورای فرهنگی عمومی تصریح کرد: مناسبت‌های تازه برای درج در تقویم هر ساله در خرداد و یا تیرماه برای سال بعد در شورای فرهنگ عمومی مصوب و در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می‌گیرد و پس از تصویب این شورا توسط دبیر شورای فرهنگ عمومی اعلام می‌شود.

[ منبع این خبر سایت شفاف-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شفاف-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X