ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یک استعفا و دو سکانس در بیمه

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  مسئله فیش‌های حقوقی چند نفر از مدیران بیمه مرکزی طی روزهای گذشته، موجب تحولاتی در عرصه خبری کشور گردید که می‌توان آن را دستاوردی بزرگ برای شبکه‌های اجتماعی و گسترش موج اطلاع رسانی عمومی دانست، که مسلماً در آینده‌ای نه چندان دور تحولات و شگفتی‌های بزرگتری در این عرصه مشاهده خواهیم کرد.
اما در سناریوی حقوق‌های چند میلیونی تا جایی پیش رفتیم که وزیر اقتصاد دستور بررسی این موضوع را صادر و خواستار راست آزمایی و اصلاح دریافت‌ها و جلوگیری از تخلفات این چنینی شد. در ادامه وزارت اقتصاد طی بیانیه‌ای، پرداختن رسانه‌ها به این موضوع تحت عنوانین «حقوق های 80 میلیونی و چند ده میلیونی»، را شتاب زده اطلاق کرد. درهمین بین مدیرعامل بیمه مرکزی استعفای خود را تقدیم وزیر اقتصاد می‌کند و از اینجا شاهد دو اپیزود در ماجرای بیمه خواهیم بود.
پیش از پرداختن به موضوع باید نسبت به اهمیت و حساسیت صنعت بیمه باید بیان داشت که این نهاد یکی از موثرترین و پرنفوذ ترین بخش‌های اقتصادی در بازار سرمایه می‌باشد و فعالیت آن صرفاً به کلمه "بیمه" ختم نمی‌شود. ورود آن به صنعت هتل داری، صنعت کشتی‌رانی، صنعت مسافربری هوایی، موسسات مالی و اعتباری و بسیاری از عرصه های دیگر اقتصاد کشور نشان از اهمیت مدیریت این بخش دارد. حال با داشتن شمه‌ای ازاین صنعت به ادامه بحث می‌پردازیم.
در اپیزود اول باید به این استعفا از جانب ضعف و یا فرار رو به جلو از سوی مدیران صنعت بیمه اشاره کرد. اینکه در یک نهاد اداری به لحاظ بروز فساد ساختاری تخلفاتی درسطح خرد و کلان رخ دهد، امری طبیعی است. با روی کار دولت یازدهم و کسب رای اعتمادی تاریخی از سوی وزیر اقتصاد، این توقع وجود داشت که تیم اقتصادی ایشان به سامان دهی و جلوگیری از فسادهای به وجود آمده طی دولت‌های گذشته اقدام نمایند. البته عملکرد وزارت اقتصاد درساماندهی اوضاع قبل بسیار مناسب بوده و انکار این زحمات به دور از انصاف است. اما افسوس که پاشیدگی ساختار اداری و نفوذ فساد درآن وسعتی وصف ناشدنی پیدا کرده است.
فلذا انتخاب مدیران جدید با توجه به حساسیت نهادهای اقتصادی از باب اصلاح اموری بوده است که تاکنون مورد برخی دست اندازی‌ها قرار گرفته و نیاز به مدیریت کارشناسی و سالم داشت. استعفا در این برهه فعلی می‌تواند به منزله عدم توانایی در مدیریت امور تلقی گردد و یا شانه خالی کردن از بار مسئولیتی که برعهده مدیران جدید نهاده شده است. در این برداشت از استعفای اخیر، این توقع وجود داشت که مقامات عالی بیمه با همین صراحتی که دربیان استعفا به خرج داده‌اند، متخلفان و ایادی آنها را شناسایی و توبیخ کرده و مسیر تخلفی به این سبک و سیاق را عقیم می‌کردند. همانطور که گفته شد فساد تا زمانی که ریشه کن نشود، ادامه خواهد داشت و می‌بایست از آفت کشی شاخ و برگ آن شروع کرد تا به ریشه‌های اصلی رسید.
اما در اپیزود دوم در سناریوی بیمه، باید روی دیگر سکه استعفای اخیر را نیز مشاهده کرد. شاید این اقدام در ساختار نظام اداری کشورمان بی سابقه باشد که یک مدیر ارشد، آن هم در جایگاهی که نهاد بیمه به لحاظ اقتصادی دارد، حاضر به گذشت از منصب و جایگاه خود باشد، و با پذیرش قصور در مدیریت با استعفای خود زمینه عذرخواهی از ملت و دولت را فراهم سازد.
طی سال‌های گذشته تجارب این چنینی از تخلفات مسئولان، نهادها و وزارتخانه‌های مختلف که به سبب سوء مدیریت مسبب بروز فسادهای کلان در نظام اداری و اقتصادی کشور شده، بسیار دیده‌ایم. اما هیچگاه شاهد پذیرش اشتباه و یا استعفا از منصب در جهت عذرخواهی از ملت نبودیم. اگر بخواهیم به چشم مثبت به این استعفا نگاه کنیم، باید امیدوار باشیم تا این رویه از سوی دیگر مسئولان که توانایی یا اشراف کافی بر حیطه مدیریت خود ندارند، تکرار شود و لااقل از این طریق شاهد چرخش نخبگان در کشور باشیم، چرا که میز مدیریت درکشورما بعضاً به ارثیه‌ای می‌ماند که افراد آن سهم واقعی خود می‌دانند!.
پس از تحریر: بسیار خوشحال و خرسندیم که عملکرد مردم در جریان اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی به سطحی رسیده‌ است که پرداختن به یک موضوع اجتماعی، سیاسی یا اقتصادی، می‌تواند موجب توجه مقامات عالی رتبه کشور در حیطه مدیریتشان گردد. آگاهی عمومی در برهه فعلی یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای نظارتی است.

[ منبع این خبر سایت شمانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شمانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده