ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اشغال پارلمان عراق

بحران سیاسی عراق با اشغال پارلمان توسط هواداران "سید مقتدی صدر"، رهبر جریان صدر وارد مرحله جدیدی شد. آنچه این اقدام را مهم جلوه داد، ورود به منطقه امنیتی بغداد و عبور از دیوارهای امنیتی "منطقه سبز" بغداد بود. بخش سیاست تبیان سید مقتدری صدر

بحران سیاسی عراق با اشغال پارلمان توسط هواداران "سید مقتدی صدر"، رهبر جریان صدر وارد مرحله جدیدی شد. آنچه این اقدام را مهم جلوه داد، ورود به منطقه امنیتی بغداد و عبور از دیوارهای امنیتی "منطقه سبز" بغداد بود که از پیچیده تر شدن اوضاع عراق و ناتوانی دولت در محافظت از خود حتی درون حصار امنیتی بغداد حکایت داشت.

سید مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق

اگرچه در این گفته مقتدی صدر که خواهان اصلاحات هستند، جای تردید نیست، ولی آنچه رخ داد، بیانگر زیر پا گذاشتن حاکمیت دولت بود. بنابراین جای تعجب ندارد، اگر مشاهده شود، کُردها - حزب اتحادیه میهنی کردستان - از شرایط برای کوک کردن ساز جدایی و استقلال از بغداد استفاده کنند و از قصد خویش جهت برگزاری همه پرسی «تعیین سرنوشت کردستان» خبر دهند.
در تازه ترین تحرکات از این دست، "مسرور بارزانی"، رئیس شورای امنیت منطقه کردستان جمعه گذشته در گفتگو با روزنامه «واشنگتن پست» با پافشاری مجدد بر گزینه جدایی از بغداد، خواهان تحقق این خواسته اربیل به صورت مسالمت آمیز و بدون توسل به خشونت و درگیری شد.
مسرور بارزانی، پسر بزرگ مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق که سودای جانشینی پدر و رسیدن به قدرت را در سر می پروراند، در این راستا تصریح کرد که از این تاریخ، کُردها شهروند عراق نیستند و بین اربیل و بغداد رابطه و اعتمادی وجود ندارد.

مسرور بارزانی، رئیس شورای امنیت منطقه کردستان عراق

دولت عراق درپی حادثه یورش به پارلمان این کشور، برای کنترل اوضاع در بغداد حالت فوق العاده اعلام کرد. فرماندهی عملیات بغداد نیز از منع ورود و خروج در پایتخت و راه های منتهی به منطقه الخضراء خبر داد

احمد حاج رشید، یکی از رهبران ائتلاف کردستان پارلمان عراق نیز با دستاویز قرار دادن اشغال پارلمان، اعلام کرد که اعضای این ائتلاف در جلسات آتی پارلمان شرکت نخواهند کرد، زیرا طی حادثه اشغال پارلمان، برخی از تظاهر کنندگان به شدت به نمایندگان این فراکسیون اهانت کرده اند.
اشغال پارلمان عراق، بیانگر عمق بحران سیاسی ٓ اجتماعی این کشور بود و نشان داد که عراق تا چه اندازه با ثبات، امنیت و دولت قدرتمند فاصله دارد و تنها راهکار پر کردن این شکاف و از بین بردن این خلأ «اجرای اصلاحات» در کنار «حفظ وحدت ملی» است.
اشغال پارلمان عراق البته مخاطب دیگری هم داشت، «باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا که دیدن این تصاویر احتمالا وی را خوشحال کرده باشد، چون وی تمام سال های دوران مسئولیتش را صرف این کرد تا با اصلاح خرابکاری های بوش پسر در منطقه غرب آسیا (و شمال آفریقا) و به ویژه عراق و افغانستان، با کمترین هزینه، منطقه را نه با ابزار قدرت نظامی بلکه ابزار سیاسی کنترل کند، خارج کردن نظامیان آمریکایی از عراق و افغانستان و مخالفت با دخالت نظامی مستقیم در سوریه و عراق، همه با هدف عدم تکرار اشتباهات بوش انجام شد.
اشغال پارلمان عراق توسط طرفداران جریان صدر
در حالی که هم اکنون منطقه در مقایسه با 8 سال قبل در وضعیت اسفبارتری قرار دارد، امروز نه تنها در کابل، بغداد، بیروت و غزه، از امنیت و ثبات خبری نیست، بلکه چنین شرایط مشابهی سوریه و یمن و حتی ترکیه و عربستان را هم درگیر کرده است و این همان سیاست اوباماست که 8 سال برای پیاده کردن آن از جان مایه گذاشت، سیاست «تجزیه منطقه و تضعیف کشورهای آن».

واکنش های سیاسی و امنیتی به حادثه اشغال پارلمان

دولت عراق درپی حادثه یورش به پارلمان این کشور، برای کنترل اوضاع در بغداد حالت فوق العاده اعلام کرد. فرماندهی عملیات بغداد نیز از منع ورود و خروج در پایتخت و راه های منتهی به منطقه الخضراء خبر داد.
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز در سخنانی ضمن دادن هشدار درباره احتمال سوء استفاده برخی از طرف ها از این دست رخدادها برای کشاندن عراق به سمت هرج و مرج، تاکید کرد که برای جلوگیری از تکرار حوادث اخیر و تعدی به اموال عمومی تدابیر بازدارنده ای اتخاذ خواهد کرد.
وی با یادآوری اینکه تمام گروه ها و جریان های سیاسی یک هدف مشترک یعنی مبارزه با «داعش» را دنبال می کنند، خواستار همکاری همه اقشار و طیف های جامعه جهت تحقق منافع عالی کشور و کنار نهادن منافع گروهی و حزبی شد.
نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر لزوم حفظ احترام پارلمان این کشور خاطر نشان کرد که دیگر اجازه نخواهد داد، به قوه مقننه این کشور بی احترامی شود.
همچنین سران 3 قوه عراق در پایان نشست مشترک خود، یورش به پارلمان این کشور را تعدی به دولت قلمداد و بر محاکمه عاملان تاکید کردند. به همین منظور حیدر العبادی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور پیگرد افرادی که به نیروهای امنیتی، شهروندان و نمایندگان پارلمان حمله کردند و تحویل آنها به دستگاه قضایی را صادر کرد.


منبع : مشرق

[ منبع این خبر سایت تبیان-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X