ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آشنایی با رئیس جدید صداوسیما عبدالعلی علی عسگری کیست

به گزارش خبرگزاری مهر، با اعلام حکم رییس جدید سازمان صدا و سیما از سوی مقام معظم رهبری مُهر پایانی بر حرف‌ها و خبرهای تایید نشده مبنی بر تغییر رییس رسانه ملی زده شد و حال خیلی‌ها می‌خواهند بدانند رییس جدید رسانه ملی که این روزها با نام علی عسگری در صدر خبرها بود، کیست.

دکتر عبدالعلی علی عسگری رئیس جدید سازمان صدا وسیما دارای مجموعه ای از سوابق فرهنگی، رسانه‌ای، فنی و مالی است. بر این اساس با توجه به این پیشینه از او به عنوان یکی از مدیران با تجربه یاد می شود که می تواند به وضعیت صداو سیما سامان دهد.

وی پیش از این در پست‌های مدیریتی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون وزیر فرهنگ ‌و‌ ارشاد اسلامی، مدیر بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی، رئیس دانشکده صدا و سیما و معاونت آموزشی- رسانه‌ای و فنی سازمان صدا و سیما و.. بوده است.

علی‌عسگری که تحصیلات آکادمیک خود را در مقطع دکترا با عنوان «مهندسی صنایع، گرایش سیستم و بهره وری» در دانشگاه علم و‌ صنعت‌ به پایان رسانده از اعضای مرکزی قرارگاه فضای مجازی و از طراحان اصلی شورای عالی فضای مجازی نیز است.

او پیش از انقلاب با هدف مقابله با رژیم ستمشاهی و در مرحله بعد مبارزه فکری با گروه‌های مارکسیستی، تشکلی سازمان یافته را بر اساس مبانی اندیشه ای حضرت امام خمینی(ره)  سامان داد که مبارزات او در نهایت منجر به دستگیری توسط ساواک و زندانی شدن او شد که در نهایت همراه با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۵۷ توسط مردم از زندان ستمشاهی آزاد شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز، وی پیشتاز مبارزه فکری با گروه های مارکسیستی و گروهک های دیگر بود و در این راستا تشکیلاتی نیز راه اندازی کرد.

وی در دوران دفاع مقدس با حضور در جبهه های جنگ به نقش آفرینی مشغول بود و از زمستان ۱۳۵۸ با اوج گیری غائله کردستان به کردستان عزیمت کرد و ماه ها در کردستان حضور داشت و تا پایان جنگ تحمیلی حضور وی در جبهه ها مکرراً ادامه داشت.

عسگری از جمله طراحان برنامه های فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و از سال ۱۳۶۲ بعنوان مشاور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب و چندین سال در تدوین طرح های فرهنگی مشارکت داشت. در سال ۱۳۷۰ در ادامه فعالیت های فرهنگی به عنوان معاون به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت. علاوه بر آن با حفظ سمت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی را عهده دار شد.

با توجه به تجربه های اجرایی، وی در زمینه های اقتصادی در سال ۱۳۷۳ با نظر رئیس جمهور وقت، وی بنیانگذاری شرکت فروشگاه‌های رفاه را بر عهده گرفت. علاوه برآن به عنوان مشاور رئیس جمهور منصوب گردید و در ستاد تنظیم بازار شرکت می نمود .

در سال ۱۳۸۰ به منظور شناخت غرب و آمریکا به راه اندازی بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی اقدام کرد و در اواسط سال۱۳۸۳ به عنوان مشاور ریاست سازمان صداوسیما منصوب و سپس به عنوان معاون آموزشی سازمان و ریاست دانشکده صداوسیما مشغول به خدمت شد.

او در سال ۱۳۸۰ بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب شناسی را راه‌اندازی کرد و در اواسط سال۱۳۸۳ به عنوان مشاور ریاست سازمان صداوسیما منصوب و سپس به عنوان معاون آموزشی سازمان و ریاست دانشکده صداوسیما مشغول به خدمت شد.

وی سپس در رشته تخصصی خودش به مدت ۱۰ سال مسئولیت معاونت توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما را برعهده گرفت که در این مسیر موفقیت‌هایی در زمینه بومی سازی و تولید داخلی تجهیزات مورد نیاز کسب کرد؛ به گونه ای که بسیاری از تجهیزات مورد نیاز این سازمان و صنایع مخابراتی کشور در آن دوره با مدیریت و هدایت وی، توسط متخصصان داخلی تولید شد.

همچنین از وی بعنوان پدر تلویزیون دیجیتال ایران یاد می شود زیرا پایه گذار جریان پرشتاب تبدیل آنالوگ به دیجیتال در تلویزیون ایران است. وی در عین حال با طراحی شورای عالی فضای مجازی، محتوای این موضوع مهم را نیز پیگیر بود.

از ویژگی های اندیشه ورزی وی، تحقیق در منظومه فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است تا جایی که کتاب نظام اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره) به عنوان یکی از تالیفات وی، یکی از منابع مرجع در خصوص مباحث حکومت اسلامی است.

علی عسگری دارای تألیفات و ترجمه کتاب هایی با عناو ین «پایان عصر آمریکا، قدرت در دست کیست؟، آمریکا جهان را به کدام سو می برد؟، مرگ غرب، جنگ سرد فرهنگی، نخبگان قدرت، کتاب لبخند و شمشیر در روابط ایران و آمریکا»، «مبانی نظام اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)»، «صنایع فضایی و ماهواره ها، مولفه قدرت ملت ها در دنیای جدید»، «مدیریت رسانه، نگاهی نو»، «سپهر جهانی رسانه-روندهای عمده زیرساختی رسانه های نوین»، «طرح ملی تلویزیون دیجیتال زمینی (DVB-T) در ایران» و… است.

علاوه بر تألیفات فوق، علی عسگری دارای مقالات علمی با عناوینی چون «توسعه بنگاه های قرن ۲۱ با تکیه بر تکنولوژی، بازار، مصرف کننده، نگرش ها، تعاریف و ویژگی‌های تولید در کلاس جهانی و ارائه یک مدل مفهومی، مدل استراتژیک برای دستیابی به تولید در کلاس جهانی، اثرات دیدگاه تولید در کلاس جهانی بر طراحی چشم انداز، مدیریت استراتژیک رسانه و ارائه یک مدل مفهومی جدید، مبانی راهبردی نظام اسلامی(ارائه یک مدل مفهومی)، انتخاب روش شناسی در مدیریت سازمان های رسانه ای، حلقه های فکری، ضرورت پژوهش های گروهی، اهداف راهبردی در اقتصاد مقاومتی و… است.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X