ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تلاش کردم پیامبر(ص) را از محبس تاریخ بیرون بیاورم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

حسین فتاحی از انتشار مجموعه «۳۰ روز با پیامبر(ص)» از سوی انتشارات قدیانی خبر داد و افزود: این مجموعه برای گروه سنی کودک و نوجوان است یعنی دانش‌آموزان سوم دبستان تا سال‌های اول دبیرستان، می‌توانند خواننده این مجموعه باشند. من داستان‌هایی را از زندگی پیامبر انتخاب و به زبانی ساده و روان بازنویسی کرده و کوشیده‌ام تا حضرت محمد(ص) را از محبس تاریخ به درآورم. به عبارتی تنها به نقل جنگ‌های ایشان با کفار یا عبادت‌هاشان نپرداخته‌ و به همه وجوه شخصیت و زندگی این بزرگوار توجه کرده‌ام.

نویسنده مجموعه داستان‌ها درباره پیامبر(ص) گفت: هدف من از بازنویسی این حکایت‌ها، ارائه الگویی قابل تقلید به کودک و نوجوان امروز بوده است. چراکه مردم امروز ما به اسوه و الگو نیاز دارند و ما باید از اسطوره‌پردازی دوری کنیم و از پیامبر، سرمشقی باورپذیر برای مخاطبان امروزی بسازیم. برای مثال من در این مجموعه به ارتباط پیغمبر با کودکان، همسایه‌ها و همه وجوه زندگی ایشان توجه کرده‌ و ایشان را به یک یا دو وجه محدود نکرده‌ام.

فتاحی به این‌که در «۳۰ روز با پیامبر» وارد مقوله‌های اختلاف برانگیز نشده است، اشاره و بیان کرد: در این اثر، خواننده، با یک کار پژوهشی روبه‌رو نمی‌شود. من تنها بخش‌های مختلف زندگی پیامبر را روایت کرده و وارد مقوله‌های اختلاف‌برانگیز نشوم. برای کودک و نوجوان امروز، اهمیتی ندارد که عایشه، همسر پیامبر، ۹ ساله بود یا ۱۸ ساله یا حضرت خدیجه ۲۵ ساله بود به همسری حضرت درآمد یا ۴۰ ساله؛ انچه اهمیت دارد میزان فداکاری او در راه اسلام و پیغمبر بود.

به گفته این نویسنده آثار دینی برای کودکان و نوجوانان، نوشتن درباره شخصیت‌های تاریخی مثل پیامبران و امامان، به ویژه کسانی که نزد مردم از قداستی برخوردارند، کار بسیار دشواری است؛ زیرا نویسنده هم باید به تاریخ و مستندات آن وفادار بماند و هم از یک طرح داستانی پیروی کند و تخیل کودکان را برانگیزد، اما من در داستان‌هایی که درباره پیامبران و یا امامان نوشته‌‌ام، ترجیح داده‌‌ام به تاریخ و وقایع آن وفادار بمانم، چرا که نویسنده وقتی از شخصیت‌های بزرگی چون پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) یا امام حسین(ع) می‌نویسد نمی‌تواند مستندات تاریخی را کنار بگذارد و اختیار امور را به دست خیال بسپارد و به بیان روایت‌هایی بپردازد که هیچ سندیتی ندارند.

[ منبع این خبر سایت انتخاب-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت انتخاب-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X