ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

2.7 میلیارد سال پیش فشار هوای سطح زمین کمتر از نوک قله ی اورست بوده - آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی ,[categoriy]

2.7 میلیارد سال پیش فشار هوای سطح زمین کمتر از نوک قله ی اورست بوده

2.7 میلیارد سال پیش فشار هوای سطح زمین کمتر از نوک قله ی اورست بوده - آکا

آکاایران: 2.7 میلیارد سال پیش فشار هوای سطح زمین کمتر از نوک قله ی اورست بوده

آکاایران: صعود بر قله ی اورست تا حدودی مثل سفر به گذشته می ماند. فشار اتمسفر زمین 2.7 میلیارد سال پیش تنها یک چهارم فشار فعلی کره ی زمین بود. این میزان، معادل فشار هوا در فاصله ی 2000 متری بالاتر از قله ی 8848 متری اورست است.

به گزارش آکاایران: اما این یافته با تصور غالب درباره ی فشار هوای زمین در سال های گذشته در تضاد است. تاکنون تصور دانشمندان این بوده که در گذشته اتمسفر زمین غلیظ تر بود و به گرم نگه داشتن دمای زمین کمک می کرد. در آن زمان فعالیت خورشید کمتر بود.

ایده ی اتمسفر غلیظ در اولین سال های زمین از اینجا نشئت گرفت که دانشمندان می خواستند یک معما را حل کنند. سنگ هایی که به چهار میلیارد سال پیش برمی گردند به وضوح شواهدی از اقیانوس های مایع نشان می دهند. اما در آن زمان درخشش خورشید به اندازه ی 70 درصد درخشش امروزی آن بود. با این حساب گرمای خورشید برای اینکه اقیانوس ها در حالت مایع بمانند کافی نبود و قاعدتا باید یخ می زدند. به همین دلیل، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اتمسفر زمین به حدی غلیظ بوده که مانع از یخ زدن اقیانوس ها می شد.

«کالین گلدبلت» از دانشگاه ویکتوریا در سال 2009 گزارش داد که یک اتمسفر غلیظ باعث می شد اثر گلخانه ای تشدید شود چرا که طول موج های بیشتری از گازهای گلخانه ای در اتمسفر جذب می شدند. «سانجوی سام»، یکی از محققان ناسا برای آزمایش این مدل، به دنبال شواهدی از فشار هوای باستانی گشت.

سام و تیمش برای برآورد کردن فشار هوا از گدازه هایی کف آلود استفاده کردند که 2.7 میلیون سال پیش رسوب کرده بودند. نتایج آنها نشان می دهد که فشار هوا در آن زمان به اندازه ی 23 درصد فشار اتمسفر امروزی بوده، البته عدم قطعیت زیادی درباره ی این اندازه گیری وجود دارد. هرچند که سام می گوید: «ما 95 درصد مطمئن هستیم که فشار هوا بین 0 تا 0.5 اتمسفر بود.»

سام معتقد است که تغییرات فشار هوا نشان دهنده ی میزان متغییر استفاده ی موجودات زنده از نیتروژن است. یعنی در بازه های زمانی مختلف موجودات زنده به میزان متفاوتی از نیتروژن استفاده کردند. این گاز تقریبا 80 درصد اتمسفر امروزی را تشکیل می دهد. بلافاصله پس از اینکه زمین تشکیل شد، گاز نیتروژن از آن بیرون زد و بر حجم اتمسفر در دوران باستان افزود. سپس حدود 3.2 میلیارد سال پیش میکروب ها نیتروژن را به آمونیوم تبدیل کردند. این باعث شد نیتروژن اتمسفر کاهش یافته و در قالب رسوب در ته دریا ته نشین شود. تاثیر این پدیده به قدری زیاد بود که تا 2.7 میلیارد سال پیش فشار هوا کاهش یافت و به کسری از فشار اتمسفر امروزی رسید.

حدود 2.4 میلیارد سال پیش گاز اکسیژن روی زمین فراوان شد و در نتیجه ی آن میکروب ها ترکیبات آمونیوم را اکسید کردند و دوباره نیتروژن در اتمسفر آزاد شد. به این ترتیب چرخه ی نیتروژن مدرن آغاز شد.

گلدبلت درباره ی این پژوهش می گوید: «نتیجه ی آنها شگفت آور و خارق العاده است.» البته او معتقد است که آنها باید یافته هایشان را ثابت کنند. او همچنین می گوید اگر نتایج آنها درست باشد، بنابراین در طول عمر زمین، میزان نیتروژن اتمسفر دایما کم و زیاد شده است. این مایه ی شگفتی است چون زمین شناسان تاکنون انتظار نداشتند که سطح نیتروژن اتمسفر در طول زمان چندان تغییر کند.

«تیموتی لیونز» از دانشگاه کالیفرنیا می گوید کسب دانش بیشتر از اتمسفر زمین در اوایل پیدایش آن برای علم اختر زیست شناسی اهمیت بسیار زیادی دارد. او گفته است: «خیلی مهم است که بدانیم گازهای گلخانه ای در دوران آغازین تاریخ زمین چگونه بر امکان پیدایش حیات تاثیر گذاشتند و تاریخچه ی اتمسفر زمین را تغییر دادند.»

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده