ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون مبارزه با اعتیاد بازنگری شودبهزیستی در پیشگیری موفق نیست

به گزارش خبرنگار مهر، صادق سروری بعد از ظهر پنج شنبه در پنجمین جشنواره نوجوان سالم با تأکید به اینکه این مهم مطالبه ما از نمایندگان و منتخبان جدید است، تصریح کرد: در قانون فعلی بیشتر بر روی محکومیت و مجازات فرد معتاد تأکید شده است.

وی افزود: این در حالی است که اولویت امروز جامعه در امر مبارزه با مواد مخدر موضوع پیشگیری است و لازم است با اصلاح قانون به موضوع پیشگیری بیش از گذشته توجه شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اذعان به اینکه موضوع پیشگیری به بهزیستی واگذار شده است، تأکید کرد: با وجود تلاش‌های این سازمان به دلیل اینکه ساختار بهزیستی، ساختار حمایتی است عملاً نمی‌تواند در امر پیشگیری موفق عمل کند.

سروری معتقد است حوزه پیشگیری می‌بایست به آموزش‌وپرورش واگذار شود؛ چراکه این نهاد یک نهاد تربیتی است و از سویی مربیان و معلمان را در اختیار دارد و هیچ دستگاه اجرایی نمی‌تواند به اندازه یک معلم برای دانش‌آموز تأثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه جمعیت هدف مبارزه و حتی جمعیت هدف مافیای مواد مخدر همه در آموزش‌وپرورش است، اضافه کرد: هم جامعه هدف مبارزه جوانان هستند و هم جامعه هدف مافیا و برنامه‌های پیشگیری باید به این گروه سنی تمرکز داشته باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با تأکید به اینکه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته همچنان اعتیاد آسیب اول اجتماعی در کشور محسوب می‌شود، اضافه کرد: با شیوع اعتیاد در بین زنان و جوانان احتمال اینکه این آسیب به بحران اجتماعی تبدیل شود، دور از انتظار نیست.

به گفته سروری تنها راهکار گریز از این بحران توجه تمامی دستگاه‌های اجرایی به امر مبارزه است؛ به ویژه اگر شیوع بین جوانان و بانوان افزایش یابد باید اقدام عاجل داشت.

وی تأکید دارد که در حال حاضر ۹۷ درصد جامعه ایرانی به لحاظ گرایش به اعتیاد در سلامت هستند و لازم است برای این گروه برنامه‌های آموزشی و پیشگیری اجرا کرد تا از گرفتاری اعتیاد به دور باشند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اولویت اول نجات جامعه از اعتیاد را ویژه جوانان و بانوان دانست و تأکید کرد: یکی از این گروه‌ها سازنده نسل آینده و دیگری تولیدکننده نسل آینده است.

سروری معتقد است وزارت آموزش‌وپرورش باید متولی گری امر پیشگیری را بر عهده بگیرد؛ چراکه هم ساختار، هم ابزار و هم جامعه هدف را در اختیار دارد.

وی هرگونه پنهان‌کاری و کتمان کاری در حوزه اعتیاد را ناصحیح توصیف کرد و افزود: لازم است از پنهان‌کاری و فعالیت جزیره‌ای و بخشی خودداری کرد و در راستای پیشگیری آموزش‌وپرورش می‌تواند پیشقدم شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده