ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شبهات را بشناسیم تا عالمانه شیعه باشیم

  شبهه

به گزارش تبیان به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، حجت الاسلام دکتر علیرضا جوادی، رئیس مرکز اسلامی بایرن آلمان و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صبح امروز (11اردیبهشت) در جمع صد نفر از اساتید و دانش آموختگان حوزه علمیه فاطمیه(س) نجف آباد به ضرورت افزایش محتوا و مهارتهای تبلیغی طلاب اشاره کرد و گفت: اگر قصد دارید مفید باشید و بار علم را به دوش بکشید، باید با مطالعه باشید و در رشته های تخصصی فعالیت کنید تا بتوانید موثر باشید و خدمت رسانی کنید.

وی ادامه داد: طلاب باید اطلاعات عمومی زیادی داشته باشند، تفاوتی نمی کند که در چه عرصه ای متخصص باشید، شبهات و سوالاتی مطرح می شود که مربوط به جنس زنان است و طلاب باید در این عرصه فعال شوند.

حجت الاسلام جوادی با ذکر برخی آیات که به طور خاص در مورد امام علی(ع) نازل شده است مراحل ورود و خروج به آیات را جهت پاسخگویی به شبهات وارده طی سه مرحله بیان کرد و گفت: در ابتدا روایاتی که مربوط به آیات است، باید از لحاظ سندی بررسی شوند و دلالت آیه یا روایت مختص به آیه را که قصد استناد به آن را داریم، باید مشخص باشد به گونه ای که محل استناد و استشهاد آیه و روایت را مشخص کنیم و در مرحله سوم پاسخگویی نسبت به شبهات مطرح شده و شیوه استدلال است.

وی پس از بیان مراحل اصلی پاسخگویی به شبهات به ذکر آیات بارز در خصوص حضرت علی(ع) پرداخت و طی بیان مراحل سه گانه ورود و خروج به آیات به ذکر شبهات وارده به آیات و پاسخگویی آنها پرداخت.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: بهتر است شبهات را بشناسیم تا عالمانه شیعه باشیم، پس باید ابتدا خودمان را بشناسیم تا بتوانیم عالم باشیم و دیگران را روشنگری کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از شبهات مبنای علمی ندارند و بسیار ضعیف هستند گفت: بسیاری از شبهات در جهت عوام فریبی مردم است و بر فرض صحت شبهات توان مقابله با آیات و روایات متفق را ندارند.

وی توصیه کرد: تبلیغ را از اقوام شروع کنید و پس از دستیابی به هر علمی به اهلش بازگویی کنید که از صحت و اعتبارش مطمئن شوید و پس از آن رونوشتی از آن تهیه کنید و سعی در انجام کارهای سنگین نداشته باشید.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پس از ذکر شبهات وارده درباره  آیه خاص ولایت(55/مائده)، آیه مباهله، آیه پایانی سوره رعد اظهار داشت: عوام شیعه نسبت به سنی ‌در پاسخگویی  و ارائه دلیل بر اثبات دین و امامت امامان شیعه، بسیار ضعیف تر عمل کرده اند و اگر در این راه قدم بگذارید برکات و دریچه هایی از معارف بر شما باز می شود و اهل بیت چشمه های نشان خواهند داد که جز اصحاب خاص حضرت علی(ع) می شوید و از تفضلات آنها بهره خواهید برد.

حجت الاسلام جوادی همچنین خاطر نشان کرد: ما از دارایی موجود شیعیان و معارف دین خود اطلاعی نداریم که چقدر مستند است.

وی پس از ذکر این نکته که در پاسخگویی به شبهات جدیت داشته باشید و با ارائه مقالاتی هر چند مختصر در این راه وارد شوید به ذکر معرفی منابعی در موضوعات شیعه و سنی و ارائه استنادات و استدلال پرداخت.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان پس از بیان شبهات امامت و اثبات امامت حضرت علی(ع) به تقسیم بندی شبهات به تاریخی و غیرتاریخی پرداخت و سفارش به مطالعه اصول تاریخ اسلام را کرد و گفت: در مورد شبهاتی که مربوط به سیره و تاریخ است به دو قاعده جامعه شناسی و شناختن و دیدن عقبه  باید استناد کنیم.

خبرگزاری شبستان :: Shabestan News

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست . اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-شیعیان می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-شیعیان منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X