ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توسعه پایدار به معنای تلفیق ملاحظات زیست محیطی با برنامه های توسعه ای است

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز پنجشنبه در نشست با مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست استان های سراسر کشور ادامه داد: تلفیق محیط زیست با برنامه ها باید بخش لاینفک توسعه پایدار باشد زیرا امروزه توسعه و محیط زیست در تقابل با یکدیگر قرار ندارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه فرایند توسعه اجتناب ناپذیر است، افزود: به همان اندازه که مصرف بی رویه باعث لطمه به محیط زیست می شود فقر و نابسامانی های اجتماعی نیز می تواند ضرر آفرین باشد.
ابتکار ادامه داد: دولت برای توسعه در زیر ساخت ها و اشتغال زایی هدفگذاری کرده و اجماعی برای توسعه پایدار در کشور ایجاد شده است.
وی همچنین با بیان اینکه امروزه کشاورزی بیشترین آثار و عوارض منفی توسعه ای را دارد گفت: فشار این بخش بر روی محیط زیست کشور در برخی موارد با زیان های صنعت، نفت و زیرساخت ها برابری می کند.
وی اضافه کرد: به همین منظور باید بحث آمایش در استان ها جدی گرفته شود و دقت نظر کاملی بر روی مسائل مکان یابی و بارگذاری های جمعیتی صورت گیرد.
ابتکار با تاکید بر رعایت این موارد در سراسر کشور به ویژه استان تهران افزود: ظرفیت های زیستی، اشتغال، فعالیت و رشد اقتصادی باید با توجه به مسایل محیط زیست باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین با بیان اینکه آیین نامه تفویض اختیار استانها به زودی در دولت نهایی می شود، گفت: توان افزایی مشاوران و ارزیابی دو برنامه مهم در دستور کار است.
ابتکار با تاکید بر اعمال نظارت های واقعی و تخصصی در ارزیابی ها ادامه داد: انتظار می رود لایجه ارزیابی هر چه زودتر در مجلس تصویب شود تا ارزیابی های این سازمان به هیچ وجه تشریفاتی نباشد.
وی همچنین با تاکید بر پایش تمامی واحدهای صنعتی اظهار داشت: استفاده از فناوری و تجهیزات نوین برای آزمایشگاه های محیط زیست یک ضرورت است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص موضوع مدیریت پسماند نیز گفت: مدیریت پسماندهای ویژه و بیمارستانی در تمام کشور به ویژه استان های شمالی مورد توجه بوده و باید ساماندهی شده و در این راستا از ظرفیت شوراهای اسلامی و شهرداری ها استفاده کرد.
ابتکار بیان کرد: در موضوع هوا نیز اقدامات مطلوبی انجام و منجر به بهبود کیفیت هوا شده اما برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بازنگری و فراگیر شده و برنامه بهبود کیفیت هوا باید در سایر استان ها آغاز شود.
وی با اشاره به اینکه برجام فرصتی را برای توسعه کشور فراهم می کند، گفت: در محیط زیست، این فرصت بر بسط و توسعه فناوری های سبز پایه گذاری شده تا بسیاری از طرح های بین المللی که سال ها به دلیل نبود اعتبار اجرا نشده، از سرگرفته شود.
ابتکار بیان داشت: از طرفی برجام، فضای سرمایه گذاری را در کشور ایجاد کرده که از دولت تقاضا داریم در صنعت، زیرساخت و تولید مسائل زیست محیطی در اولویت باشد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با توجه به باز شدن فضا برای صنعت، زیرساخت و تولید، فعالیت های توسعه ای بسیاری صورت می گیرد که در این راستا آمادگی محیط زیست برای مساله آمایش و تعیین ظرفیت زیست محیطی هر منطقه بسیار مهم است.
ابتکار با بیان اینکه، فناوری های سبز باعث توسعه می شوند، گفت: بهینه سازی، کاهش آلودگی، اصلاح صنایع، تصفیه پساب، پاکیزگی و آلودگی هوا، استفاده از انرژی نو و مدیریت پسماند، از مزیت های این فناوری سبز و بکار گیری فرصت های جدید سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: در این دوره،صندوق حمایت از محیط زیست فعال بوده و این فرصت خوبی است که این وضعیت را بهبود بخشیم.
وی همچنین با انتقاد از آلودگی خودروهایی که دارای معاینه فنی هستند گفت: بسیاری از خودرو های آلوده معاینه فنی دارند و سازمان محیط زیست برای حل این مشکل قانونی، چشم انتظار اقدامات مجلس دهم است.
شرکت در اختتامیه گردهمایی سه روزه تشکل های زیست محیطی دانشجویی، اختتامیه نشست مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست استان های سراسر کشور، نشست با دادستان های عمومی شهرستان های لرستان و تشکیل جلسه کارگروه آمایش از برنامه های یکروزه ابتکار به خرم آباد است.
7269/507

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده