ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اقتصاد سبز و توجه به مسائل زیست محیطی از اولویت های دولت اعتدال است

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز پنجشنبه در اختتامیه سومین گردهمائی تشکل های زیست محیطی دانشجویی در دانشگاه لرستان افزود: آینده حیات انسان و کره زمین در معرض تهدید بوده که علت برگزاری این گردهمایی ها و تضارب آرا و دیدگاه ها تلاش برای رفع چالش های زیست محیطی است.
وی اظهار داشت: چرا سران کشورهای مختلف پیمان توسعه پایدار برای 15 سال آینده را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا هم پیمان شده اند.
وی بیان کرد: امروزه ملت ها برای تغییر روندها و اصلاح شیوه زندگی خود به پا خاسته اند و همه ملت ها به ریسمان مشترک محیط زیست برای نجات این مواهب الهی چنگ زده اند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: زمین مهد انسان ها است اما برای حفظ و نجات آن چه اقداماتی انجام داده ایم و آیا رعایت ظرفیت زیستی زمین شده است.
ابتکار تاکید کرد: اگر چه محیط زیست زادآوری و توانایی احیا شدن دارد اما این منابع و ظرفیت های الهی در اثر بی توجهی ها در معرض تهدید قرار دارند.
وی توضیح داد: دولت ها و حکومت ها در راستای حفاظت از محیط زیست سیاست گذاری و برنامه ریزی های فراوانی داشته و در این راستا دولت تدبیر و امید نیز توجه جدی به محیط زیست و رفع چالش های آن دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: در نخستین جلسه دولت تدبیر و امید موضوعات زیست محیطی و رفع چالش های آن مورد توجه قرار گرفته و احیا دریاچه ارومیه نیز مصوب شد.
ابتکار گفت: دولت تدبیر و امید با وجود معضلات مختلف در عرصه های اقتصادی، اشتغال، فرهنگی و اجتماعی و پیگیری دستاورد بزرگ برجام توجه به مسائل زیست محیطی را در صدر اقدامات دستگاه های اجرایی قرار داد.
وی اظهار کرد: در سال های گذشته محیط زیست ایران به علت برخی بی توجهی ها و بهره گیری های یک طرفه با بحران هایی مواجه شد که با تدابیر مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سطح عالی تر سیاستگذاری به امور زیست محیطی و رفع چالش های آن توجه شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کرد: این اقدام همه قوا را در کنار دولت تدبیر و امید و مردم برای جریان سازی اجتماعی در احیای شرایط زیست محیطی جهاد کرده است.
ابتکار بیان کرد: حمایت از کار آفرینی و اشتغال زایی در حوزه مشاغل سبز از دیگر رویکردهای دولت تدبیر و امید است.
وی بیان کرد: در این راستا به مشاغل تاثیر گذار در اقتصاد و محیط زیست، انرژی نو و فناوری های سبز توجه خواهد شد.

***افزایش تعداد روزهای سالم در کلانشهرها
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: با تلاش های گسترده دولت تدبیر و امید 35 میلیون نفر شهروند کلانشهرهای ایران که با تهدید سلامت به علت آلودگی هوا مواجه بودند، هوای سالم تری را تنفس می کنند.
ابتکار ادامه داد: کیفیت هوا در کلانشهرها نسبت به سال 92 بهتر شده و این مهم به دلیل تلاش های گسترده در حوزه نفت، صنعت، نیرو و بخش های اقتصادی کشور است.
وی با اشاره به تلاش برای افزایش روزهای سالم در کلانشهرها، اظهار کرد: این مهم در بسیاری از شهرهای بزرگ رو به افزایش است و اقدامات در جهت رویکرد صحیح علمی، برنامه کاهش آلودگی مبتنی بر دانش روز و تجربه جهانی و ایران ادامه دارد.
ابتکار با اشاره به مشکلات عدیده ای که در مجلس نهم در حوزه محیط زیست وجود داشت اضافه کرد: با تشکیل مجلس دهم و حضور منتخب مردم در این دوره برنامه های گسترده تری برای توسعه پایدار درسطح کشور شکل خواهد گرفت.

*** دانشگاه ها پیشرو در فرهنگ سازی و حفظ و حراست از محیط زیست هستند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تشکل های دانشجویی مسیری مناسب برای نهادینه کردن فرهنگ حفظ و حراست از محیط زیست هستند.
ابتکار افزود: در این مراکز مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با شور و نشاط گسترده تری بیان و به سطح جامعه منعکس می شود.
وی اظهار کرد: امروزه تحقیق به ویژه در مسائل زیست محیطی نیاز جامعه بوده که این اقدامات باید از دانشگاه ها آغاز و باعث بیداری زیست محیطی شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: تغییرات و اصلاحات را دولت ها به تنهایی نمی توانند درسطح جوامع ایجاد کنند و مردم و تشکل ها با جریان سازی های اجتماعی، فرهنگی و علمی نقش بسزایی در این راستا دارند.
به گفته ابتکار جنبش سه شنبه های بدون خودرو که در دنیا توسط جوانان در حال شکل گیری است از این گونه فعالیت های زیست محیطی است.
وی بیان کرد: در استان های غربی کشور نیز اقداماتی در راستای شکست سلاح و گام برداشتن در جهت مقابله با شکار گونه های جانوری انجام شده است.

***دنیا نظاره گر ملت ایران در حفظ و حراست از گونه های نادر جانوری و گیاهی است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: در حال حاضر گونه های با ارزش گیاهی و جانوری در ایران وجود دارد که دنیا نظاره گر توانمندی ما در حفظ و حراست از آنها است.
ابتکار اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست ریشه در فرهنگ ایرانی و دینی دارد و در این راستا در سطح کشور نیز اقدامات قابل توجهی انجام شده است.
7274/507

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده