ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نصیریان: نمایش ایرانی، شیوه‌ای توانمند در بیان مسائل روز و نقدهای اجتماعی است

علی نصیریان علی نصیریان در مراسم رونمایی لباس سعدی افشار از توانایی نقد اجتماعی نمایش ایرانی گفت. نصیریان شب چراغ نمایش «بر پهنه دریا» را روشن کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آیین شب چراغ نمایش «بر پهنه دریا» و رونمایی از لباس مرحوم سعدی افشار با حضور علی نصیریان، داوود فتحعلی بیگی، ابراهیم آبادی، جواد انصافی، آتش تقی‌پور، پیمان شریعتی، محمد اسدی، صبا کمالی، سامان تیرانداز و... شب گذشته در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

علی نصیریان در این مراسم گفت: آن زمان که این سالن در دست ساخت بود با جناب جوانمرد مرتب به آن سر می‌زدیم و‌‌ همان زمان تصمیم گرفتیم که وقتی ساخته شد در زمینه تئا‌تر ایرانی فعالیت داشته باشد.

وی درباره جانمایی یادگارهای صحنه‌ای اساتید بزرگ و بنام این حوزه گفت: این حرکت در نگهداری و نمایش لباس سعدی افشار و دیگر هنرمندان نمایش سنتی و ایرانی، ارزش بسیاری دارد چرا که او آخرین بازمانده تخت حوضی بود. امثال این هنرمند و مرد بزرگی مانند داوود فتحعلی بیگی، زحمت بسیاری کشیدند تا این هنر را پس از دوره‌ای طولانی که به نام تجدد هر چه متعلق به سنت‌ها بود مضموم دانشته می‌شد زنده نگه دارند.

وی ثبت و ضبط یادگارهای نمایشی هنرمندان را باعث پویایی هنرمندان جوان ارزیابی کرده و افزود: در این حوزه جوانانی که مسائل روز، نقدهای اجتماعی و دغدغه‌های اجتماع را بیان می‌کنند پویا‌تر فعالیت خواهند کرد. چرا که نمایش ایرانی در این زمینه غنی و توانمند است.

در هنگام رونمایی از لباس سعدی افشار قطعه‌ای آوازی با صدای این هنرمند در سنگلج طنین‌انداز شد که جمع به احترام سعدی افشار دقایقی با سکوت آن را همراهی کردند.

علی نصیریان، آواز را یکی از بخشهای اصلی نمایش ایرانی است و تصریح کرد: بازیگر این گونه نمایشی باید بر آواز و موسیقی مسلط باشد. در تمام گونه‌های نمایش ایرانی مانند تعزیه و سیاه‌بازی، آواز عنصر اصلی است. خود من در تمام کارهایی که اجرا داشته‌ام قطعاتی را به آواز خوانده‌ام.

اجرای مراسم شب چراغ را پیمان شیخی بر عهده داشت. او برپایی آیین شب چراغ را سنتی چند ساله در این تماشاخانه عنوان کرد.

شهرام مسعودی کارگردان نمایش «بر پهنه دریا» نیز در این مراسم به بیان توضیحاتی درباره مسیر اقتباس از یک اثر خارجی پرداخته و اقتباس از آثار نمایشی بزرگ را یکی از مسیرهای تجربه شده تاریخ تئا‌تر ایرانی بیان کرد که برای نزدیک شدن تئا‌تر و مردم در دهه‌های گذشته تجربه شده است.

علی نصیریان با تقدیر از تعمیرات انجام شده در این تماشاخانه، ویژگی نمایش ایرانی را اصل روایت عنوان کرده و گفت: روایت تفاوت عمده بازیگری در نمایش ایرانی و فرنگی است. بازیگر این گونه نمایشی باید بداند که تنها شبیه یک نقش است.

اجرای نمایش بر پهنه دریا و عکس یادگاری پایان بخش این مراسم بود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده