ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

10 کارشناس برای ارزیابی محتوایی 139 هزار عنوان کتاب بخش بین‌الملل نمایشگاه

بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران مدیر کمیته نظارت محتوایی بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از فعالیت تنها ۱۰ کارشناس برای ارزیابی محتوایی بیش از ۱۳۰ هزار عنوان کتاب لاتین و عربی در نمایشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بخش نظارت محتوایی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران یکی از موضوعات مهم چه در ایام قبل و چه در ایام برگزاری نمایشگاه است. این موضوع در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با توجه به فعالیت‌های افراطی‌گری در کشورهای عربی و ترویج اندیشه‌های سلفی و ... اهمیت بیشتری یافته است. 

نظارت محتوایی کتاب‌های بخش بین‌الملل_ اعم از عربی و لاتین_ از بهمن‌ماه سال گذشته شروع و در اسفندماه سال 94 به اوج خود رسید. این نظارت از چند بخش تشکیل شده و کارشناسانی در این امر فعالیت می‌کنند. در بخش اول نظارت، کتاب‌ها براساس عناوین و سابقه ناشر و نویسنده مورد بررسی قرار می‌گیرند. پس از آن، در مرحله دوم ارزیابی آثار، منابع براساس محتوا مورد توجه قرار می‌گیرند و در نهایت در ایام برگزاری نمایشگاه نیز این نظارت ادامه داشته و عمدتاً مربوط به ظاهر کتاب‌هاست. 

علی فریدونی، مدیر کمیته نظارت محتوایی بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در گفت‌وگو با تسنیم، به بیان جزئیات بیشتری از روند نظارت محتوایی بر بخش بین‌الملل در طول روزهای گذشته پرداخت. وی با اشاره به ملاک‌های ارزیابی در این دوره از نمایشگاه کتاب گفت: مباحث سیاسی و تمامیت ارضی، اخلاقی، تبشیری(در حوزه برخی از فرق مذهبی)، ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی، تفرقه‌افکنی، تعارض‌های فقهی مانند آن بخش که مربوط به اختلافات فقهی شیعه با وهابیت دارد، موضوعات اعتقادی و ... محورهای اصلی در بررسی کتاب‌ها هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز مرحله نظارت و ارزیابی محتوایی در نمایشگاه ادامه دارد، افزود: نظارت محتوایی در بخش بین‌الملل در چند بخش انجام می‌شود: قبل از گمرک، هنگام ورود به گمرک و در ایام نمایشگاه. در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران اکثر توزیع‌کنندگان بخش بین‌الملل قوانین و ضوابط اعلام شده را رعایت کردند. ما تقریباً در هر روز یک مورد تذکر داشتیم و گاهی از روزها هم تذکر نداشتیم. تذکرات در همین حد بوده‌ و به مرحله تخلف نرسیده‌اند.

تذکر به 15 ناشر در بخش بین‌الملل

فریدونی با بیان اینکه در مجموع تاکنون به 15 ناشر در بخش بین‌الملل تذکر داده شده است، ادامه داد: تذکرات در بخش لاتین بیشتر معطوف به ظاهر و شکل آثار است، اما در حوزه کتاب‌های عربی این تذکرات بیشتر پیرامون بحث محتوا شامل انحرافات مذهبی و قومی بوده است.

به گفته مدیر کمیته نظارت محتوایی بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سال گذشته نیز به همین گونه بوده است که کتاب‌ها به اعتبار موضوع مورد بررسی قرار گرفته و کنار گذاشته شود.

تاکنون غرفه‌ای در بخش بین‌الملل تعطیل نشده است

فریدونی با بیان اینکه تاکنون در بخش بین‌الملل غرفه‌ای بسته نشده است، همکاری‌ها در این بخش را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: زمینه روان همکاری در بخش بین‌الملل با گروه نظارت وجود دارد. خود ناشران تمایل به گرفتن تذکر ندارند و یا اصراری هم بر عرضه این دسته از آثار ندارند؛ هرچند گاه اختلاف دیدگاه وجود دارد.

عمده کتاب‌های تذکر گرفته، متأثر از نشر عربستان بودند

وی با بیان اینکه بیشترین تذکرها مربوط به کشورهای عربی بوده است، یادآور شد: عمده این آثار به بحث‌های فرقه‌گرایی، گسترش تفکر سلفی‌گری و نقض حاکمیت مانند جعل عنوان خلیج فارس پرداخته‌اند. عمده ناشران این دسته مربوط به حوزه نشری هستند که متأثر از کشور عربستان فعالیت می‌کنند.

10 کارشناس برای ارزیابی محتوایی 139 هزار عنوان کتاب 

فریدونی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد کارشناس کار بررسی محتوایی آثار را انجام می‌دهند، گفت: در مجموع 10 کارشناس در بخش نظارت محتوایی فعالیت می‌کنند.

تعداد 10 کارشناس در بخش نظارت محتوایی در حالی است که در بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب تهران، به گفته ستاد خبری نمایشگاه، تعداد 106 هزار عنوان کتاب در بخش لاتین و 33 هزار عنوان کتاب در بخش بین‌الملل عرضه شده است. 
انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X