ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لاریجانی بر لزوم پخش تلاوت‌های قرآن از مساجد تاکید کرد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید بدانیم که اکثر بیماران با صدای تلاوت قرآن آرامش و تسلی پیدا می‌کنند و ما باید متوجه اثر وضعی چنین اقدامی باشیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز در مراسم افتتاحیه سی‌وسومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طی سخنانی بر لزوم تدبر در قرآن و عامل بودن به آیات الهی در زندگی فردی و اجتماعی تاکید کرد. 

لاریجانی با اشاره به روایات اسلامی مبنی بر بی‌نیاز شدن در صورت همراهی با قرآن اظهار داشت: امام علی(ع) فرموده‌اند بدانید کسی را که با قرآن است نیازی نباشد و به قرآن بی‌نیاز نباشد. در واقع آن حضرت معیار بی‌نیازی را با قرآن دانستند.

وی تشریح کرد: با قرآن بودن به این مفهوم است که مأنوس و پیرو قرآن کریم باشیم و همچنین نسبت به فهم و عامل بودن به قرآن تلاش کنیم. به این ترتیب هیچ یک از این امور را نمی‌توان از مفهوم با قرآن بودن جدا کرد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که عامل اصلی سعادتمندی به این است که با قرآن باشیم، یادآوری کرد: سعادت در مکتب اسلامی منوط به ثروت و مقام دنیایی و یا لذات و شهرت نیست، بلکه سعادت با قرآن بودن است. 

لاریجانی افزود: پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند حاملان قرآن در رحمت الهی قرار دارند و قرآن دانان عرفای اهل جنت هستند. 

وی همچنین به دستورات الهی اشاره کرد و گفت: به فرموده خداوند متعال قرآن کتابی است که به سوی پیامبر فرستاده شده تا مردم را از تاریکی‌ها به سوی روشنی رهنمون شود. به این ترتیب سعادت راه روشنی دارد که خداوند تمسک به قرآن را پیمودن از تاریکی به روشنایی می‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین پرسشی مطرح کرد با این مضمون که: اگر سعادت را به حامل قرآن بودن بدانیم آیا چنین رویکردی در وجه اجتماعی نیز تاثیر دارد؟ به عبارت دیگر آیا چنین راهی جلو راه جهان قرار دارد؟ و یا تنها مدینه فاضله به حامل قرآن بودن است؟ 

لاریجانی در پاسخ به این پرسش به حدیثی از رسول اکرم(ص) اشاره کرد و گفت: طبق فرموده آن حضرت باید خانه‌های خود را به تلاوت قرآن نورانی کنیم و در تفسیر این حدیث شریف باید بدانیم که نور در لسان دینی ما به مفهوم رشد معنوی و کمال یافتگی است. بنابراین تلاوت قرآن باعث مرتبط وجودی کل خانواده می‌شود.

وی با تاکید بر این که هرگاه در خانه‌ای قرآن کریم تلاوت شود خیر چنین اقدامی به تمام اعضای خانواده می‌رسد، تصریح کرد: خیر به مفهوم ارتقای وجودی و رشد معنوی است و به فرموده پیامبر اکرم(ص) خانه‌ای که تلاوت قرآن در آن انجام شود خیرش فراوان می‌شود. استمرار کمال خانواده در فهم قرآن و عمل به این آیات است. 

لاریجانی استفاده دیگری از این روایات کرد و گفت: طبق فرموده رسول اکرم(ص) می‌توان چنین برداشت کرد که زمانی یک شهر به کمال دست پیدا می‌کند که روابط اجتماعی و سیاسی در آن بر اساس قرآن کریم باشد. به این ترتیب باید صدای آن شهر صدای قرآن باشد. 

وی به لزوم پخش تلاوت‌های قرآن از مساجد تاکید کرد و گفت: در دوران نوجوانی و جوانی که در قم زندگی می‌کردیم هر صبح با مناجات و صدای تلاوت قرآن بیدار می‌شدیم اما امروز به دلایلی چنین فعالیتی از بین رفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که عدم پخش تلاوت قرآن از تریبون مساجد به دلیل مزاحمت برای بیماران انجام می‌شود، تصریح کرد: باید بدانیم که اکثر بیماران با صدای تلاوت قرآن آرامش و تسلی پیدا می‌کنند و ما باید متوجه اثر وضعی چنین اقدامی باشیم. 

لاریجانی در ادامه با تاکید بر این که ساختار جامعه باید ساختار قرآنی شود، اظهار داشت: تا زمانی که چنین تکاملی صورت نگیرد جامعه به سمت قرآن و محدویت پیش نخواهد رفت. 

وی تصریح کرد: همانگونه که در یک خانواده تلاوت یک فرد بر سایر افراد تاثیر می‌گذارد چنین رویکردی در کل جامعه نیز اتفاق می‌افتد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تفاوت زندگی دینی و سکولارها اظهار داشت: سکولارها جامعه و حکومت را تابع دین نمی‌دانند و در این نظریه مدینه قرآنی و مدینه محدوی وجود ندارد چرا که اساساً به اعتقاد آنها حکومت دینی امکان حیات نخواهد داشت. 

لاریجانی با اشاره به اقدام عجیب یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری برای تبلیغ خود و تخریب رقیب اظهار داشت: آنها تصویر همسران خود را منتشر می‌کنند تا با این بهانه که همسری جوانتر دارند در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شوند. 

وی افزود: این در حالی است که مسئول یکی از کشورها پس از دیدار با مقام معظم رهبری تاکید کرد که اقتدار ایران به دلیل حضور رهبری پاسدار،‌عادل و فقیه است و ضرورت حیات یک جامعه ایجاب می‌کند که چنین رهبری سکان‌دار جامعه بوده و آن را هدایت کند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت‌ برخی از حاکمان کشورهای اسلامی اظهار داشت: البته برخی از حاکمان اسلامی دم از قرآن می‌زنند اما تلاشی برای رشد جامعه بر اساس قرآن ندارند. همانطور که امام خمینی(ره) می‌فرمود طاغوتیان قرآن را وسیله‌ای برای حکومت‌های ضد قرآن کرده‌اند و این ودیعه الهی را از صحنه خارج کرده‌اند که گویی قرآن نقشی در رشد جامعه ندارد.

لاریجانی افزود:امروز شاهد هستیم که قدرت‌های به ظاهر اسلامی کشورهایی مانند یمن و سوریه را هدف گلوله‌های خود قرار می‌دهند و این به دلیل دوری آنها از مفاهیم قرآنی است. همانطور که گروه‌های تکفیری نیز در جهت بهره‌گیری حداکثری صهیونیست‌ها طراحی شده است. 

وی به خصوصیات زندگی در جامعه مهدوی اشاره کرد و گفت: طبق روایات دست امام زمان(عج) بر سر همه مردم کشیده می‌شود به طور که در زندگی بعد از فرج آن حضرت جامعه به رشد عقلانی رسیده و همه مردم به سطح فقاحت می‌رسند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که جامعه قرآنی، جامعه‌ای علم پرور، زنده و با اقتصاد قوی است، تصریح کرد: در زمان ظهور آن حضرت تمام دنیا آباد شده و طبق روایات اسلامی امنیت در تمام جوامع به حدی می‌رسد که زنی می‌تواند از فاصله میان عراق تا شام را بدون هیچ واهمه‌ای طی کند.

لاریجانی همچنین به فریبکاری دشمنان اسلام اشاره کرد و گفت: طبق فرموده امام علی(ع) آفت زیرکی در فریبکاری است. همانطور که امروز شاهد هستیم دولت آمریکا وجوهی از جمهوری اسلامی ایران را با قضاوت بی اساس خود ضبط کرده‌اند و با این رفتار اموال کشور ما را مصادره کرده‌اند و ما از آنها می‌پرسیم کدام قانون بین‌المللی چنین حکمی صادر می‌کند. 

وی با تاکید بر این که دولت آمریکا با چنین اقدامی امنیت کل جهان را به مخاطره انداخته است، اظهار داشت: با چنین اقدامی کشورهای دیگر نمی‌توانند به او اعتماد کنند چرا که آنها زیرکی را به فریبکاری تعبیر کرده‌اند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با مطالعه زندگی امام حسین(ع) می‌خوانیم که آن حضرت بر اساس عهد نامه صلح امام حسن(ع) با معاویه در زمان معاویه اقدام به قیام نکردند تا زمانی که یزید بر سر کار آمد و آن حضرت قیام کردند. به این ترتیب باید بدانیم که اصالت در جامعه قرآنی بر اساس وفای به عهد استوار است. 

لاریجانی تصریح کرد: چنین احکامی و اخلاقی در دولت آمریکا وجود ندارد و به همین دلیل شاهد فریبکاری‌های مداوم آنها هستیم.

وی در پایان سخنان خود به حدیثی از کتاب کافی اشاره کرد و گفت: طبق روایت امام معصوم(ع) دفترهای در روز قیامت سه دسته هستند، دفتر نعمت‌ها، کارهای نیک و کارهای ناشایست. به این ترتیب نعمت‌ها و کارهای نیک یکی شده و کارهای ناشایست به جا می‌ماند در آن زمان قرآن انسان مومن را شفاعت کرده و او را به بهشت الهی هدایت می‌کند. 

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده