ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تکرار و عدم آفرینش مهمترین تهدید برای صنایع دستی است

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن نامور مطلق ظهر پنجشنبه در همایش هنر و صناعات در تمدن ایرانی اسلامی اظهار داشت: از میان رفتن برخی صنایع دستی در طول زمان امری طبیعی و نشانه عدم رکود آن است اما باید در کنار این امر تولیدهای جدید نیز وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه تکرار و عدم آفرینش مهم ترین تهدید برای صنایع دستی است، افزود: صنایع دستی تبلور الگوهای شکل گرفته در دوران‌های مختلف است و با توجه به تغییر دیدگاه های انسانی در طول زمان طبیعی است صنایع دستی نیز تغییراتی داشته باشد و بر این اساس نباید از فراموشی و مرگ برخی صنایع دستی بهراسیم.

اتکا بر نیروی فکر جوانان برای استفاده از  ایده های نوین صنایع دستی

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر اتکا بر نیروی فکر جوانان برای استفاده از ایده های نوین در راستای آفرینش نسل جدید صنایع دستی ابراز داشت: این امر از طریق ارتباط میان دو نسل و حمایت از نسل جدید امکانپذیر است.

وی با اشاره به اینکه باید به آفرینش های هنری توجه داشته باشیم، تاکید کرد: شاید یکی از دلایل عدم خرید فرش ایرانی در اروپا به عدم تولید فرش بر اساس طرح ها و نقشه های جدید مربوط شود.

نامورمطلق با تاکید بر لزوم طراحی های صنایع دستی مطابق با نیاز روز جامعه ابراز داشت: مشکل مهم صنایع دستی عدم تمرکز در یک سازمان است؛ اکنون هرکدام از صنایع دستی ما در دستان یک وزارتخانه قرار گرفته که همین امر صنایع دستی را در برخی نقاط کشور ضعیف یا در معرض تهدید قرار داده است؛ این در حالی است که در تمام دنیا صنایع دستی در یک مجموعه متحد و به یک غول بزرگ تجاری مبدل شده است.

وی اضافه کرد: باید فرهنگسازی در راستای ترویج استفاده از صنایع دستی جدی گرفته شود و این امر به کمک رسانه ها و صدا وسیما امکان پذیر است و دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز می توانند در این زمینه و در راستای طرح های نوین تاثیرگذار باشند.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی حوزه صادات صنایع دستی را نیز ضعیف برشمرد و بیان داشت: در طول یک دهه بازار صنایع دستی ایران در جهان از میان رفت و این امر نیز ناشی از عدم وحدت نظر در حوزه های صنایع دستی است؛ البته در سه سال گذشته بار دیگر روند رو به رشد صادارات آغاز شده است و باید با برنامه ریزی صحیح این روند ادامه پیدا کند.

صنایع دستی تبلور عینی اقتصاد مقاومتی است

وی با بیان اینکه صنایع دستی نوعی صنعت خلاق به شمار می‌رود و آینده بسیار خوبی دارد، گفت: هیچ رشته‌ای مانند صنایع دستی این تنوع را نشان نمی‌دهد و در دنیای امروز که میل به تنوع و گوناگونی بسیار است این صنعت می تواند کمک کننده باشد.

نامور مطلق با بیان اینکه صنایع دستی تبلور عینی اقتصاد مقاومتی است، ابراز داشت: اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی در سال گذشته انتخاب شد و بدین ترتیب اصفهان برند صنایع دستی دنیا شده و با احتساب شهر جی پور تنها شهرهای دنیا در برند صنایع دستی هستند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X