ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حرکت خلاف خشکسالی۲۲درصد بیرجندهای بالاتر از الگو آب مصرف می کنند

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صفوی نژاد صبح پنج شنبه در نشست شورای اداری شهرستان بیرجند اظهار کرد: در حال حاضر ۱۱۴ روستای شهرستان بیرجند تحت پوشش خدمات شرکت آبفار قرار دارند.

وی تعداد مشترکین خانگی این شرکت را ۲۱ هزار و ۳۹۴ مشترک عنوان کرد و گفت: همچنین هم اکنون تعداد ۹۰۰ مشترک غیر خانگی از خدمات این شرکت بهره مند می شوند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند با اشاره به وجود ۳۷۶ کیلومتر شبکه توزیع در محدوده این شهرستان، عنوان داشت: تاکنون آب مورد نیاز روستاهای شهرستان از ۳۲ حلقه چاه تامین می شده که هم اکنون پنج حلقه از آن خشک شده است.

تغذیه ۴۵ درصد مشترکان روستایی بیرجند از دشت بحرانی

صفوی نژاد با بیان اینکه دشت بیرجند در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد، عنوان داشت: این در حالی است که ۴۵ درصد از انشعابات روستایی شهرستان از این دشت تغذیه می شود و این زنگ خطر جدی برای منطقه است.

وی با تاکید بر اینکه اگر برنامه ریزی درستی در این زمینه صورت نگیرد به طور حتم در آینده شاهد قحطی آب در شهرستان خواهیم بود، بیان داشت: در همین راستا برای کاهش هدررفت آب در سال گذشته ۱۵.۷ کیلومتر از شبکه های توزیع تعویض شدند.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند، بهسازی ۱۹ واحد کنتور از راه دور، تعویض ۵۰۰ کنتور فرسوده و جداسازی آب شرب از فضای سبز را از دیگر اقدامات موثر در این حوزه عنوان کرد و گفت: تاکنون ۳۵ درصد از شبکه های توزیع در بانک جی ای اس ثبت شدند که این امر در مدیریت شبکه کمک زیادی خواهد کرد.

شناسایی ۴۴۶ انشعاب غیر مجاز در سطح شهرستان

صفوی نژاد همچنین از شناسایی ۴۴۶ انشعاب غیر مجاز در سطح شهرستان خبر داد و افزود: از این تعداد تاکنون ۲۹ انشعاب تعیین تکلیف قطعی شده است.

وی با بیان اینکه آمارهای پنج ساله نشان می دهد که بر خلاف حرکت خشکسالی در حال حرکت هستیم، بیان کرد: با وجود مسئله خشکسالی و کمبود آب، مصرف آب از ۱۱۰ لیتر در روز برای هر نفر در سال ۹۰ به ۱۶۶ لیتر در روز در سال گذشته رسیده است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی بیرجند با بیان اینکه در حال حاضر ۲۲ درصد مشترکان شرکت بالای الگوی مصرف، آب استفاده می کنند، بیان داشت:در صورت ادامه روند کنونی به طور حتم در چند سال آینده در روستاهای حاشیه شهر به قحطی آب می رسیم.

صفوی نژاد از آبرسانی سیار به ۹۸ روستای شهرستان بیرجند خبر داد و گفت: این آمار روز به روز در حال افزایش است بنابراین باید از منابع موجود استفاده بهینه شود.

ارجاع ۲۰ پرونده تخلف به مراجع قضایی

رئیس شبکه دامپزشکی بیرجند نیز در این جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته برای جلوگیری از بیماری های دامی، اظهار کرد: در این راستا طی سال گذشته ۵۰ درصد دام های سبک و ۱۰۰ درصد دام های سنگین شهرستان را بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده است.

حسین زاده ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته ۳۰ استان کشور درگیر با این بیماری بودند و حدود ۱۳ هزار راس دام بر اثر بیماری تلف شدند اما با اقدامات به موقع خراسان جنوبی تنها استانی بود که موردی از بیماری در آن مشاهده نشد.

وی با اشاره به شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در بیشتر استان های کشور در سال گذشته، بیان کرد: با همه این مسائل در سال ۹۴ حدود شش میلیون و ۲۵۰ هزار قطعه طیور در شهرستان تولید و عرضه شد که در هیچ کدام از آن ها موردی از بیماری مشاهده نشد.

رئیس شبکه دامپزشکی بیرجن همچنین از ارجاع ۲۰ پرونده تخلف به مراجع قضایی در این مدت خبر داد و افزود: برای این پرونده ها احکام بازدارنده صادر شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده