ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دولت یازدهم دولت محیط‌زیست است اجرای برنامه تغییر اقلیم

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار ظهر پنجشنبه در مراسم اختتامیه نشست مدیران کل محیط زیست کشور که در سالن گردشگری هتل رنگین کمان خرم آباد برگزار شد با بیان اینکه برگزاری این نشست ها باید جدی گرفته شود، اظهار داشت: این ارتباطات و سازماندهی نظام فکری بین مدیران کل محیط زیست کشور بسیار اهمیت دارد و از ابتدای دولت به صورت ادواری برگزار می شود.

لزوم تصویب سه لایحه زیست محیطی از سوی مجلس

وی با اشاره به اینکه فرایند توسعه باید در کشور ما اتفاق بیفتد، عنوان کرد: همانقدر که مصرف بی رویه به محیط زیست لطمه می زند فقر و بیکاری نیز به آن لطمه وارد می کند.

رئیس محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه هدف گذاری های دولت در زمینه ایجاد زیرساخت های توسعه که به اشتغال منتهی می شوند باید پایدار باشند، بیان داشت: برای ایجاد توسعه پایدار دستورکار مربوط به توسعه پایدار و سیاست های 17 گانه ابلاغی مقام معظم رهبری نیز در این رابطه وجود داشته لذا از نظر اسناد فرادستی وضعمان خوب است لذا باید این موارد در ایجاد توسعه پایدار مدنظر قرار گیرند.

ابتکار با بیان اینکه ای کاش مجلس نهم با دریات بیشتر لایحه ارزیابی محیط زیست را تصویب می کرد، افزود: امیدواریم مجلس دهم علاوه بر لایحه ارزیابی لایحه هوا، لایحه خاک و لایحه تالاب ها را هر چه زودتر تصویب کند تا خلاء های قانونی حوزه محیط زییت برطرف شود.

استفاده از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست برای بهبود این حوزه

وی با اشاره به اینکه قانون پنج ساله معاینه فنی ایراد دارد، عنوان کرد: بسیاری از خودروهای آلوده معاینه فنی دارند و راهور در خصوص برخورد نکردن با این متخلفان می گوید قانون معاینه فنی پنج ساله دست ما را بسته است لذا برای رفع این مشکل قانونی چشم انتظار تصویب این لایحه توسط مجلس دهم هستیم.

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به دوران پسابرجام و برداشته شدن تحریم ها عنوان کرد: با ایجاد این شرایط فرصت های جدیدی برای کشور و برای سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه توسعه فناوری های سبز و جذب سرمایه گذار در بسیاری از طرح هایی که سال ها به علت فقدان اعتبار راکد مانده بودند فراهم شده است.

ابتکار افزود: در حوزه محیط زیست می توان  در حوزه هایی همچون بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا، استفاده از انرژی های نو، انرژی های بادی و خورشیدی، مدیریت پسماند، و فناوری های جدید که به تصفیه پساب و هوا کمک کند سرمایه گذاری کرد.

وی با اشاره به فعال شدن صندوق ملی محیط زیست بیان داشت: این یک ظرفیت خوبی بوده که باید از آن استفاده کرد و بسیاری از پروژه ها و برنامه هایی که به بهبود وضعیت محیط زیست کمک خواهند کرد را حمایت کنیم.

دولت یازدهم دولت محیط زیست است

رئیس محیط زیست کشور باز شدن فضا برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی را باعث ایجاد شدن تقاضای سرمایه گذاری در بخش صنعت نیز دانست و گفت: روزی صنعت و محیط زیست مقابل یکدیگر بودند که بعدا بنا شد این دو به تعامل برسند ولی در نگاه نوین مشخص شد که تعادل بین این دو بخش نیز نوعی رودررویی و تقابل بین این دو را به همراه دارد لذا در تفکر جدید بنا شد بخش صنعت و محیط زیست با هم ادغام شوند.

ابتکار با تاکید بر اینکه جامعه ای موفق خواهد بود که بتواند سیاست توسعه را با نگرش های زیست محیطی تلفیق کند، ادامه داد: در همه برنامه های توسعه ملی و منطقه ای نگرش زیست محیطی باید بخشی لاینفک از برنامه های توسعه باشد زیرا توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که ملاحظات زیست محیطی با برنامه های توسعه تلفیق شوند.

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به اینکه بخش کشاورزی بیشترین عوارض توسعه ای را به همراه دارد، عنوان کرد: فشاری که بخش کشاورزی روی محیط زیست و طبیعت دارد کمتر از فشار صنعت و نفت نیست.

ابتکار با تاکید بر اینکه دولت یازدهم دولت محیط زیست بوده و این نگاه از روز اول شروع به کار دولت دنبال شده است، تصریح کرد: دکتر روحانی نه تنها در سطح ملی بلکه در سفرهای استانی خود روی مسائل زیست محیطی تاکید داشته اند لذا امیدواریم مدیران محیط زیست استان های مختلف از بیانات و خط مشی رئیس جمهور در زمینه محیط زیست برای پیشبرد این حوزه استفاده کنند.

خشک شدن جازموریان و تبدیل به کانون گرد و غبار

وی بر لزوم آمادگی بخش محیط زیست در زمینه استفاده از فرصت های سرمایه گذاری پیش رو تاکید کرد و گفت: باید برنامه ریزی های در بحث آمایش، تعین ظرفیت اکولوژیک و ظرفیت زیستی هر استان صورت گرفته تا بتوان در این بخش ها اقدام به سرمایه گذاری کرد.

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به خسارات ناشی از کشاورزی در جیرفت و بارگذاری های بیش از حد از ظرفیت های زیستی این شهر بیان داشت: این بارگذاری های بیش از حد موجب خشک شدن کامل جازموریان شده و خشک شدن این دریاچه و تبدیل شدن آن به کانون گرد و غبار به تهدید بزرگ منطقه ای تبدیل شده که باعث کم شدن منابع آبی، فرونشست دشت ها و خسارت به بخش کشاورزی شده است.

ابتکار به آمایش های صورت گرفته در جازموریان جیرفت اشاره کرد و افزود: آمایش در این منطقه به این مفهوم بوده که ظرفیت زیستی 400 هزار هکتار مزارع کشت و صنعت این شهر دیده شود.

وی با بیان اینکه وزارت نیرو در دولت یازدهم رسما حق ابه زیست محیطی دشت ها، رودخانه ها و تالاب ها را ابلاغ کرده است، اضافه کرد: مدیران محیط زیست استان ها باید موضوع آمایش را جدی بگیرند و تکلیف مکان یابی، بارگذاری جمعیتی و ... را در شورای برنامه ریزی هر استان مشخص کنند.

لزوم تعریف یک نظام فراگیر در بحث پایش

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در بحث ارزیابی تحولات خوبی اتفاق افتاده است، بیان داشت: در موارد 21 گانه ای به مدیران استان ها تفویض اختیار داده شده است و آیین نامه آن به زودی در دولت نهایی می شود همچنین دولت برای پروژه هایی که از قبل آغاز به کار کرده اند سازوکار جدیدی تعریف کرده و در مرحله نهایی شدن است.

ابتکار با تاکید بر اینکه باید یک سازو کار موثر برای سازگار کردن فرآیند توسعه با محیط زیست در عمل اتفاق بیفتد، ادامه داد: برای این منظور مشاوران بخش ارزیابی باید تقویت شده و توان افزایی آن ها در بحث ارزیابی بالا رود.

وی با بیان اینکه بعد از انجام مطالعات بخش ارزیابی باید روی آن ها نظارت صورت گیرد، افزود: استان ها باید سازوکار نظارت را برای تحقق شاخص های ارزیابی تعریف کنند لذا باید ارزیابی را در متن کار آورد و آن را اجرایی کرد.

رئیس محیط زیست کشور به اقدامات صورت گرفته در خصوص موضوع پایش اشاره کرد و گفت: در این راستا چند نشست تخصصی صورت گرفته و با آزمایشگاه های معتمد تعاملاتی صورت گرفته و در این تعامل اعتماد حرف ول را می زند لذا اگر صحت کار آزمایشگاه ها محرض نشود معادلات ما با آن ها به هم خواهد خورد.

ابتکار با تاکید بر اینکه ادارات کل محیط زیست کشور در بحث پایش باید یک نظام فراگیر برای خود تعریف کنند، ادامه داد: این اقدام باید بطور جد در دستور کار استان های صنعتی قرار گیرد لذا باید برنامه ریزی هایی برای نظارت و پایش امسال اتفاق افتد زیرا زمان ما محدود بوده و کارهای روی زمین مانده زیاد هستند.

اقدامات دولت و شورای عالی آب برای کارون و زاینده رود

وی به اقدامات موثر دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کرد و گفت: موضوع مدیریت پسماند به ویژه در استان های شمالی نقاط تمرکز ما خواهد بود و باید پسماندهای ویژه و پسماندهای بیمارستانی را سروسامان دهیم.

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به اینکه به نظر می رسد وزارت بهداشت در بحث پسماند بیمارستانی رویکرد خوبی دارد، عنوان کرد: این همکاری باید تعمیم یافته و در تمام استان ها و شهرها مسئله پسماند بیمارستانی ساماندهی شود.

ابتکار بر لزوم استفاده از ظرفیت شوراهای شهر، شهرداری ها، فرمانداری ها و ... در بحث مدیریت پسماند تاکید کرد و افزود: در مورد پسماند ویژه و پسماند الکترونیک سیاست گذاری های خوبی صورت گرفته است لذا معضل پسماند بدون برنامه ریزی و جلب مشارکت مردم و بخش های مختلف دولتی حل نمی شود.

وی به اقدامات صورت گرفته برای احیاء رودخانه های کشور اشاره کرد و گفت: احیاء رودخانه ها باید در دستورکار ما قرار گیرد که در این راستا در استان ها اقدامات و مطالعات خوبی صورت گرفته است.

رئیس محیط زیست کشور اضافه کرد: دولت و شورای عالی آب اقدامات خوبی برای کارون و زاینده رود داشته است.

تدوین برنامه برای تغییر اقلیم

ابتکار با اشاره به اینکه بر اثر اقدامات صورت گرفته در خصوص کاهش آلودگی هوا شاهد بهبود کیفیت هوا در سنجش ها هستیم، بیان داشت: موضوع آلودگی هوا جزء موضوعات مهم دولت بوده که در این حوزه دستاوردهای خوبی داشته اما کافی نیست لذا برنامه کاهش آلودگی کلان شهرها باید به طور جدی بازنگری شود و شهرهای دیگر نیز باید مطالعات خود را در این زمینه تکمیل کنند.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص کاهش آلودگی هوا باید تعامل بین بخشی با وزارت نفت و صنعت صورت گیرد ادامه داد: یکی از منشاء های آلودگی هوا صنعتی بوده که لازمه کاهش آن پایش و کنترل دقیق در سطح مناطق و استان هاست.

رئیس محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در حوزه گردوغبار کارهای خوبی صورت گرفته است، بیان داشت: برنامه ملی ما در این زمینه به زودی تدوین و ارائه می شود و استان ها باید مطالعات گردوغبار کانون های داخلی خود را تکمیل کنند.

ابتکار با اشاره به اینکه بزودی آیین نامه جدیدی در بحث گردوغبار در دستور کار دولت قرار می گیرد، ادامه داد: استان ها در بحث گردوغبار باید برنامه های خود را جلو برده و کانون ها را مدیریت کنند.

وی با اشاره به اینکه برای تغییر اقلیم  یک برنامه ملی تدوین شده است، بیان داشت: این برنامه با همکاری و مشارکت دستگاه های اجرایی مختلف در کشور عملیاتی خواهد شد و نیازمند یک سازماندهی است که باید در استان ها هم در این زمینه کار شود.

ابتکار افزود: موضوع مواجهه با تغییر اقلیم و سازگاری چه در بخش کشاورزی و چه مدیریت منابع آب اهمیت زیادی دارد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده