ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لاریجانی در نیویورک:زورگویی جواب نمی‌دهد

ایسنا: علی لاریجانی که در اجلاس روسای پارلمان‌های جهان در نیویورک سخنرانی می‌کرد، با اشاره به عنوان این کنفرانس که «دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار» نامیده شده است اظهار کرد: سوال اصلی این کنفرانس که شمار زیادی از روسای محترم مجالس کشورها و نمایندگان پارلمان‌ها در آن حاضرند، این است که آیا واقعا امروز دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار است؟

او ادامه داد: بی‌تردید توسعه پایدار با سه عنصر ثبات سیاسی، مردم‌سالاری و رشد اقتصادی متوازن قرین است؛ اما با کمال تاسف منطق حاکم در میدان عمل سیاست علی‌رغم همه بحث‌های نظری صحیح و زیبا، منطق زور است و تا زمانی که این تباین وجود داشته باشد، همچنان شاهد خشونت، جنگ و آوارگی در بین مردم جهان خواهیم بود.

رییس مجلس خاطرنشان کرد:‌در این بین دو نکته تعجب‌آور وجود دارد. اول آن که برخی دولت‌هایی که برای مردم خود دموکراسی می‌خواهند در ورای مرزهای خود از دیکتاتوری و رژیم‌های خشن و مستبد حمایت می‌کنند. دوم آن که در صحنه بین‌المللی، تئوری جنگ طلبی به بهانه گسترش دموکراسی، رفتار نامناسبی را شکل داده است. برخی از دولت‌ها با استفاده از بمب و مسلسل به دنبال ایجاد دموکراسی در سایر کشورها هستند.

به گفته‌ی لاریجانی، واقعیت ذکر شده موجب شده تا نمونه‌های زیاد جنگ‌طلبی در فضای امروزی رخ دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به غصه‌های پردرد مردم مظلوم فلسطین و جنگ‌طلبی رژیم اسرائیل، جنگ و اشغال در عراق و افغانستان، یمن و جنگ طلبی در سوریه اشاره کرد.

او افزود: در مسئله هسته‌ای، ایران نیز یک بار دیگر نشان داده شد که مسیر زورگویی جواب نمی‌دهد. برخی قدرت‌های بزرگ با سلاح تحریم پیش آمدند. اما ملت ما مسیر پایداری را برگزید و در نهایت نیز ایستادگی ملت بزرگ ایران در برابر زور و تهدید و تحریم پیروز شد و مذاکرات سخت و فشرده به نتیجه رسید که مورد پشتیبانی ماست.

رییس مجلس همچنین گفت: مبتنی بر آنچه گفته شد ما اعضای پارلمان‌ها با هدف قرار گرفتن دموکراسی در خدمت صلح و توسعه پایدار باید تلاش کنیم دولت‌ها به شکل واقعی تابع این اهداف بزرگ عمل کنند نه آن که به بهانه منافع ملی همه مفاهیم باارزش عصر ما یعنی دموکراسی، صلح و توسعه پایدار را تضعیف کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بدون شک در این کنفرانس‌ها باید دو اقدام مهم و نتیجه‌بخش را مد نظر قرار دهیم؛ یکی شناسایی آسیب‌ها و دوم ارائه راهکارها. پارلمان‌ها باید نقش قوی‌تر در اصلاح صحنه سیاست بر عهده گیرند. پارلمان‌ها می‌توانند مانع جدی در مقابل اشغال‌گری باشند. پارلمان‌ها می‌توانند بودجه‌هایی را که صرف اشغال و تجاوز می‌شود، به سوی توسعه و پیشرفت همان کشورها سوق دهند. اگر یک دهم بودجه‌ای که صرف اشغال عراق و افغانستان شد صرف توسعه و آبادانی این دو کشور می‌شد قطعا امروز با ناامنی و تروریسم در این دو کشور مواجه نبودیم.

او ادامه داد: باید آگاه باشیم که مردم جهان مخصوصا جوان‌ها بیدار شده‌اند و بیش از هر زمان دیگری با تصمیم‌های سیاسی و در عین حال حقوق خود آشنا هستند و در مقابل بی‌عدالتی و سرکوب و اشغال راه مقابله و مبارزه را پیش می‌گیرند و در این مسیر ای بسا در دام جریان‌های تروریستی قرار گیرند. اگر کشورهای قدرتمند می‌خواهند آتش تروریسم فروکش کند، باید دست از زورگویی و ماجراجویی و اشغالگری بردارند.

رییس مجلس تاکید کرد: ما در این کنفرانس دموکراسی را پایه صلح می‌دانیم. آیا بهتر نیست برای مردم مظلوم فلسطین نیز همین اصل را قائل باشیم تا بعد از برگزاری رفراندوم حکومت خود را انتخاب کنند؟

لاریجانی در پایان ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس بر پایه شعار انتخاب شده دستاورد ملموسی برای ملت‌ها داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت شفاف-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شفاف-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X