ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عدم حرمت مصافحه با نامحرم جهت حفظ حرمت! شایعه 0497

این حکم در رساله آیت الله بروجردی یافت نمی شود و با فرض صحت، تابع شرایط مکانی و زمانی آن دوره می باشد
متن و پاسخ شایعه
متن و پاسخ شایعه

متن شایعه
پاسخ فقهی حضرت آیت الله العظمی بروجردی درباره دست دادن با زنان برخی به امام موسی صدر خرده می گرفتند که چرا در اروپا با خانم هایی که به سوی ایشان دست خود را دراز می کردند، دست می داد، گفت: آیت الله بروجردی هم بر این کار اشکال نمی گرفتند. نوه آیت الله العظمی بروجردی اشاره میکند : یکی از محققان ایرانی که در مرکز اسلامی آلمان فعالیت می‌ کرد، خدمت ایشان آمد و گفت: در آلمان زنان و مردان مختلفی که همه آن‌ها مسلمان هم نیستند، به مرکز اسلامی ما می‌ آیند و گاهی از اوقات برخی از این زنان دستشان را برای مصافحه به سوی ما دراز می‌ کنند و ما نمی‌ توانیم دست بدهیم. آن‌ها نمی‌ فهمند که چرا ما دست نمی‌ دهیم و این مسئله موجب هتک آن‌ها می‌ شود و ما که می‌ خواهیم جاذبه ایجاد کنیم، با این کار تنفر ایجاد می‌ کنیم. آیت الله بروجردی گفتند: اگر شما احساس می‌ کنید که دست ندادن شما باعث هتک می‌ شود، مانعی ندارد که دست بدهید. بعد فرمودند: حکم حرمت دست دادن با زن اجنبیه، برای حفظ حرمت اشخاص، هرچند مسلمان نباشند، ساقط می‌ شود». "

پاسخ شایعه
1. از ادعای متن مبنی بر دست دادن امام موسی صدر با زنان غیرمسلمان، تصویر یا مستند قطعی یافت نمی شود! دختر ایشان ضمن بیان عدم رویت چنین موردی، روال همیشگی ایشان در برابر زنانی که دست دراز می کردند را دست نهادن بر سینه عنوان می کنند.http://yon.ir/imamsadr12. حکم ذکر شده، در منابع فقهی، توضیح ‌المسائل و استفتائات به جای مانده از آیت الله بروجردی نیز یافت نمی شود.3. فقها هرگونه تماس جسمی میان دو نامحرم را ولو اینکه یکی از آنها غیرمسلمان باشد، حرام می دانند. برای حفظ شعائر کافیست حكم شرعى این مطلب برای مخاطب بیان شود تا از برداشت بد پیشگیری کند.http://yon.ir/hokmelams4. مواردی چون وجود حایل و حجاب یا عناوین ثانویه ای مثل "ضرورت"، موجب استثناء حکم می گردد.http://yon.ir/zaroorat5. ضرورت و حدود آن هم از نظر فقه مفهوم خاصی دارد که برای اطمینان از حصول آن باید شرایط فعلی جامعه و دنیا در نظر گرفته شود. اکنون احکام اسلام در جهان شناخته شده و تطبیق شرایط فعلی با مصداق متن، بسیار دشوار است.http://yon.ir/zaroorat26. در شرایط مکانی و زمانی آن دوره که حاکمیت مقتدر اسلامی وجود نداشته و احکام اسلام شناخته شده نبود، شاید مسائلی چون هتک حرمت معنا می‌یافت. با فرض صحت، چنین حکمی تابع شرایط مکانی و زمانی همان دوره می باشد.http://yon.ir/hatkhormat7. اختلاف در احکام میان علما، نشانه پویایی فقه شیعه است. از آنجا که امکان انتخاب فقیهی که در قید حیات نیست وجود ندارد، نمی توان به حکم آیت الله بروجردی رجوع کرد. وظیفه ما در اجرای احکام، رجوع به مراجع تقلید خودمان است.http://yon.ir/ekhtelaf2
حق جو و حق طلب باشیملینک مطلب جهت انتشار:http://shayeaat.ir/post/570

[ منبع این خبر سایت شایعات می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شایعات منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده