ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تاج -کی روش، معادله تازه فوتبال ایران

 مهدی تاج درست در نخستین روزهای مدیریتش در فدراسیون فوتبال با چالشی روبه رو شده که شاید بتوان آن را بزرگترین چالش او در سالهای پیش رو هم عنوان کرد. بخش ورزشی تبیان تاج و کی روش

"آقای تاج چالش های بزرگی پیش رو دارند." کارلوس کی روش با این جمله ساعاتی قبل از دیدارش با رییس جدید فدراسیون فوتبال به استقبال از اولین جلسه با مهدی تاج در قامت ریاست فدراسیون فوتبال رفت. کی روش که نسبت به محبوبیت فراوانش در بین مردم و هواداران فوتبال ایران آگاه است با این جمله که در صفحه رسمی اش در فیس بوک منتشر کرد، به صورت ناخودآگاه این موضوع را القا کرد که تاج برای نگه داشتن او در نخستین تصمیم مدیریتی اش چالش بزرگی روبه روی خود خواهد داشت. اکنون به فاصله تنها چهار ماه تا آغاز رسمی رقابتهای انتخابی جام جهانی، رییس تازه فدراسیون فوتبال چاره ای جز حفظ سرمربی تیم ملی ندارد و با توجه به کمبودهای همیشگی فوتبال ایران از بعد امکانات و گلایه های همیشگی کی روش، تاج مجبور است تمامی خواسته های مرد پرتغالی را برآورده کند.

*رابطه همیشه خوب کی روش و تاج

در پنج سال گذشته که کی روش هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشته، شاید کمتر از انگشتان یک دست افرادی را پیدا کنید که همیشه با کی روش رابطه ای خوب داشته اند. سرمربی سختگیر تیم ملی هر گاه فردی را خارج از چارچوب و استانداردهای حرفه ای خود ببیند یا احساس کند کسی وظایف ملی اش را انجام نمی دهد در چشم به هم زدنی کنار می گذارد و معمولا آن فرد دیگر حتی نمی تواند نزدیک تیم ملی شود. نمونه اش عباس ترابیان که نقش اول حضور کی روش در ایران را بر عهده داشت اما وقتی در سفر به اندونزی اتفاقاتی در تهیه استوک بازیکنان پیدا شد و با کی روش به اختلاف خورد، دیگر هیچ گاه از کنار تیم ملی هم عبور نکرد و سرمربی پرتغالی بارها به او تذکر داد که در "رویاهایت هم اسم من را نیاور". اما قضیه درباره مهدی تاج کاملا متفاوت است. او همیشه چه زمانی که نایب رییس اول کفاشیان بود و چه وقتی که بر کرسی نایب رییسی دوم فدراسیون فوتبال و ریاست سازمان لیگ تکیه کرد، همیشه همراه کی روش بوده و به همین خاطر بود که در اوج رقابت انتخاباتی تاج با عزیز محمدی و مصطفی آجرلو، کی روش در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره کاندیداتوری تاج، از او تعریف و تمجید کرد و تاج را مدیر قابلی برای فوتبال ایران خواند.

*یازده خواسته کی روش که اجرا نشد دومین موضوعی که در این مدت بر خلاف نظر کی روش اتفاق افتاد، موضوع پیراهنهای تیم ملی است. او در خواسته هایش به هیات رییسه عنوان کرده بود که فارغ از برند، پیراهن تیم ملی باید از کیفیت استاندارد برخوردار باشد و کارشناسان امر کیفیت این لباسها را تایید کنند.

کی روش در آخرین روزهای فعالیت هیات رییسه قبلی فدراسیون فوتبال یازده خواسته را به عنوان پیش شرطش برای تداوم همکاری با فدراسیون فوتبال بر شمرد؛ خواسته هایی که از تهیه زمین تمرین، رسیدگی به وضعیت ملی پوشان سرباز، بازیهای دوستانه و ... شامل می شد اما با وجود گذشت بیش از یک ماه از آن جلسه و قولهایی که تمامی اعضای هیات رییسه به سرمربی تیم ملی دادند، هیچ کدام عملی نشد. حتی وضعیت در یکی، دو مورد بدتر هم شد. مثلا یکی از موضوعاتی که حسابی کی روش را ناراحت کرده، وضعیت مرکز تخصصی تمرینی تیمهای ملی است؛ جایی که با ایده سرمربی پرتغالی احداث شد اما در میانه های راه با تغییر کاربری به جایی تبدیل شد که همه افراد و حتی بی ربطترین افراد به فوتبال هم می توانستند در قبال پرداخت پول از امکانات آن استفاده کنند. بدتر جایی بود که برای افتتاحیه این مراسم هیچ یک از اعضای تیم ملی دعوت نشدند و در کل مراسم حتی یک بار هم نامی از کارلوس کی روش به عنوان ایده پرداز این مجموعه تمرینی برده نشد. عصبانیت کی روش از تغییر کاربری این مرکز تمرینی را می شود در آخرین اظهارنظر سرمربی تیم ملی دید، جایی که او معتقد است نظرات هراتیان (مسوول جدید مرکز تمرینی) حتما برای مسوولان فدراسیون فوتبال مهمتر از نظرات اوست. کی روش گفته است: "متاسفانه به جایی رسیدیم که برای حفظ منافع فوتبال ایران باید مسیر مان را از یکدیگر جدا کنیم البته این تصمیم دشواری است اما با توجه به اتفاقاتی که رخ داده است فدراسیون فوتبال نشان داده به خدمات من  احتیاج ندارد و بهتر است دکتر هراتیان از این امکانات استفاده کندمتاسفانه بعد از جلسه ای که ماه پیش با اعضای هیات رییسه داشتم فکر می کردم مشکلات حل شود اما اوضاع بدتر شد. با تمام احترامی که برای مردم ایران قائل هستم اما دیگر شرایط برای ادامه همکاری وجود ندارد و باید قطع همکاری  کنیم چرا که در این مدت هیچ راهکاری ارایه نشد.به طور حتم در آینده با راهکارها و توصیه های وزیر ورزش فوتبال مسیر درست خود را در ایران پیدا می کند.
دومین موضوعی که در این مدت بر خلاف نظر کی روش اتفاق افتاد، موضوع پیراهنهای تیم ملی است. او در خواسته هایش به هیات رییسه عنوان کرده بود که فارغ از برند، پیراهن تیم ملی باید از کیفیت استاندارد برخوردار باشد و کارشناسان امر کیفیت این لباسها را تایید کنند. او در جلسه ای که با اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال داشت بازی با قطر را مثال زد که پیراهنهای نامرغوب اسپانسر قبلی چگونه به جای سه لیتر، شش لیتر از آب بدن بازیکنان کم کرد و از فدراسیون خواست فکری به حال پیراهن جدید کنند. حداقل انتظار او این بود که فدراسیون قبل از انعقاد قرارداد با اسپانسر جدید، نمونه لباسهای این شرکت را به او نشان دهد و درباره کیفیت آنها از او نظر بگیرند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه از پیراهنهای تیم ملی درست زمانی رونمایی شد که کی روش بر اساس برنامه قبلی در ایران حضور نداشت.

*چالش بزرگ تاج

مهدی تاج درست در نخستین روزهای مدیریتش در فدراسیون فوتبال با چالشی روبه رو شده که شاید بتوان آن را بزرگترین چالش او در سالهای پیش رو هم عنوان کرد. حفظ کی روش برای او می تواند پوئن بزرگی در بین هواداران فوتبال باشد و از آن طرف رفتن احتمالی سرمربی پرتغالی لکه تاریکی روی کارنامه او ثبت خواهد کرد. با این حال با توجه به خصیصه مدیریتی تاج که به عملگرا بودن معروف است، می توان امیدوار بود او بتواند دغدغه های کی روش را برطرف کند تا زمینه برای دومین صعود پیاپی تیم ملی به جام جهانی فراهم شود.[ منبع این خبر سایت تبیان-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده