ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درآمد میلیاردی برای فوتبال از بلیط فروشی

یکی از درآمدهای فوتبال بلیت فروشی است. درآمدی که رابطه مستقیم با میزان محبوبیت هر تیم دارد. هر تیمی که هوادار بیشتری دارد و این هوادار برای دیدن بازی تیمش حاضر به پرداخت پول بلیت است می تواند درآمد بیشتری هم داشته باشد. در فوتبال حرفه ای، هر باشگاهی برای درآمدزایی و رسیدن به استقلال مالی صاحب امکاناتی است که فروش بلیت مسابقات ، یکی از آنها است. فرآوری : رستگاری - بخش ورزشی تبیان بلیت فوتبال

جالب اینکه شرایط و نحوه بلیت فروشی در ایران متفاوت با سایر نقاط جهان است. در حالی که در تمام دنیا بلیت فروشی دراختیار باشگاه ها است و آنها می توانند از ابتدای فصل بلیت تمام مسابقات شان را پیش فروش کنند در ایران چنین امکانی وجود ندارد.
 در شرایطی که حق پخش مسابقات فوتبال در ایران توسط صدا و سیما پرداخت نمی شود و از اسپانسر تبلیغات محیطی نیز آبی گرم نمی شود و در عین حال مجلس نیز هرگونه کمک دولت به ورزش حرفه ای را ممنوع کرده، باشگاه ها باید به فکر جبران هزینه های خود باشند. بنابراین درحال حاضر یکی از معدود منابع درآمدی باشگاه ها فروش بلیت است که آن هم در ایران مشکلات خاص خودش را دارد.

ارزان، مثل ایران!

درخصوص مسائل مربوط به بلیت فروشی باشگاه های فوتبال در ایران و چگونگی تقسیم پول حاصل از این محل غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ با روزنامه «دنیای اقتصاد» گفت وگو کرده است. وی به این شکل به بحث ورود می کند: «ما برای این فصل از لحاظ بلیت فروشی مشکلات و موانع زیادی سر راه داشتیم.
 استقبال کم تماشاگران از بازی ها موجب قرار گرفتن باشگاه ها در یک بحران شده بود و از همین جهت بود که در مقطعی با طرح رایگان شدن مسابقات موافقت کردیم. البته در همان زمان هم می دانستیم که این کار مانند یک مُسکن است و اقدام حرفه ای نیست. باشگاه در فوتبال حرفه ای مانند یک بنگاه اقتصادی است که باید برای امورات خود درآمدزایی کند و یکی از این راه های درآمد زایی فروش بلیت است. در فوتبال حرفه ای، تماشاگران باید بپذیرند که با خرید بلیت به باشگاه محبوب خود کمک می کنند.
 امیدوارم در کشور ما هم به جایی برسیم که تماشاگر با علم به همین موضوع به استادیوم بیاید و فارغ از بحث قیمت، بلیت تهیه کند. پیش از این اسپانسر باشگاه ها کلیه بلیت ها را خریداری می کرد و مبلغ را به سازمان لیگ می پرداخت. اما حالا با کاهش شدید قیمت بلیت، باشگاه باید مابه التفاوت بلیت ها را پرداخت کند. این هم به این دلیل است که ما باید پول ناشی از این درآمد را تقسیم کنیم. نهادهایی مانند نیروی انتظامی، مجموعه استادیوم آزادی، اورژانس و... از این پول سهم می برند و ما نمی توانیم به جای آنها تصمیم گیری کنیم و بگوییم درآمد بلیت فروشی کاهش پیدا کند. شاید جالب باشد بدانید ایران جزو معدود کشورهایی است که بلیت فوتبال در آن به شکل ارزان و بسیار نازل ارائه می شود. اگر کمی تحقیق کنید متوجه خواهید شد که قیمت بلیت مسابقات فوتبال در اروپا سر به فلک می کشد.»

 عدم افزایش قیمت بلیت درفصل آینده

وی با توضیح اینکه سازمان از نحوه فروش بلیت الکترونیکی رضایت دارد، در مورد احتمال افزایش قیمت بلیت در فصل آینده نیز گفت: «برای سال آینده فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت بلیت نداریم و چون یکی از عوامل حضور چشمگیر هواداران در استادیوم ها قیمت پایین بلیت است مجبوریم قیمت ها را درهمین سطح نگه داریم. برای افزایش قیمت بلیت در شهرستان ها باید مراجع متعددی نظر بدهند. در حال حاضر کف قیمت بلیت ها ۵هزار تومان است که برابر قانون می توانیم هر سال با توجه به وضعیت اقتصادی تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم. خوشبختانه از شکل فروش بلیت های اینترنتی هم رضایت داریم و سازمان لیگ قصد دارد برای فصل بعد به جز آزادی و تختی در تهران، برای استادیوم های یادگار امام تبریز، غدیراهواز و فولادشهر اصفهان نیز بلیت را به صورت الکترونیکی به فروش برساند، چرا که این موضوع یکی از تاکیدات AFC است.»

 نحوه تقسیم مبالغ فروش بلیت بین باشگاه ها

بهروان ضمن تاکید بر این موضوع که ماجرای واگذاری بلیت فروشی به خود باشگاه ها درحال بررسی است، در مورد شیوه تقسیم مبلغ بلیت فروشی هم توضیحاتی ارائه داد: «نحوه تقسیم درآمد بلیت فروشی بین باشگاه ها فرآیند ویژه ای دارد؛ به این صورت که ۸۰ درصد کل مبلغ سهم باشگاه میزبان است، ۱۰ درصد از آن را فدراسیون فوتبال می برد، ۵ درصد سهم سازمان لیگ است و ۵ درصد باقیمانده نیز به هیات فوتبال استانی که میزبان آن مسابقه است خواهد رسید.» وی در مورد زمان واریز این پول به حساب باشگاه ها نیز این طور توضیح داد: «باشگاه ها مبلغی را در طول فصل از محل تبلیغات محیطی در حساب خود نزد سازمان لیگ موجودی دارند. وقتی مبلغ ۸۰ درصد بلیت فروشی باشگاه ها نیز به حساب آنها در سازمان لیگ واریز می شود ما سعی می کنیم بلافاصله این مبالغ را به حساب باشگاه ها واریز کنیم.»

هشت ونیم میلیارد، درآمد بالقوه سرخابی ها

اما سازمان لیگ اوایل هفته فهرست پرتماشاگر ترین تیم های لیگ بر تر را معرفی کرد که براساس این گزارش پرسپولیس در جایگاه نخست قرار گرفت. این تیم با میانگین ۴۴ هزار و ۵۰۰ نفر تماشاچی در هر دیدار، پرتماشاگر ترین تیم امسال لیگ بر تر است و پس از آن نیز استقلال تهران با ۲۵ هزار و ۵۷۱ نفر در رده دوم قرار دارد. با توجه به آماری که سازمان لیگ در این خصوص داده، می توان عدد دریافتی هر تیم را از عواید بلیت فروشی بازی های خانگی به طور تقریبی محاسبه کرد.
قیمت بلیت ها در استادیوم آزادی متغیر است. به این ترتیب که کف بلیت ها ۵هزار تومان و سقف آن (جایگاه ویژه) ۲۰ هزار تومان است. این اعداد بسته به اینکه طبقه پایین یا بالا را انتخاب کنید، صندلی تان در کدام جایگاه باشد و نیز به شکل الکترونیکی بلیت بخرید یا آن را در استادیوم تهیه کنید، متفاوت است. اگر به طور میانگین قیمت هر قطعه بلیت را 10هزار تومان در نظر بگیریم، طبق آمار موجود و همچنین سهم ۸۰ درصدی که از بلیت فروشی نصیب باشگاه ها می شود، متوسط عواید بلیت فروشی پرسپولیس از هر بازی مبلغ 356 میلیون تومان خواهد بود که در طول یک فصل حدود 5میلیارد و 340میلیون تومان می رسد.

این مبلغ برای استقلال به خاطر تعداد هواداران کمترش پایین تر است. میانگین سهم استقلال از عواید بلیت فروشی برای هر بازی حدود 204 میلیون تومان خواهد بود که در کل میزبانی های فصل، نزدیک به 3میلیارد و 67میلیون تومان خواهد شد. البته باید در نظر گرفت که ارقام مذکور، درآمد بالقوه این دو تیم است؛ چرا که تماشای برخی از مسابقات این فصل سرخابی ها رایگان اعلام شده بود.


منبع : دنیای اقتصاد ، فارس

[ منبع این خبر سایت تبیان-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده