ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زبان فارسی نماد هویتی ایران و عامل وحدت ملی است

حبیب الله اسماعیلی نویسنده، مورخ و سردبیر مجله کتاب ماه تاریخ و جغرافیا و مدیرکل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص حضور امسال غرفه حفظ و گسترش زبان فارسی دانشگاه آزاد اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران گفت: بحث زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه آزاد بخشی از یک پروژه ملی است که علی القاعده در سطح ملی باید دنبال شود.

وی افزود: زبان فارسی درواقع نماد هویتی ما و به عنوان پدیده ای است که وحدت ملی ایجاد می کند و در تمام قرون و اعصار فرهنگ، تفکر، دین و تاریخ ما در آن متجلی شده و بسیار حائز اهمیت است. زبان فارسی نمادی است که ایرانیان را با آن می شناسند، حال فارغ از این که زبان مادری او متفاوت باشد و همه اینها نشان می دهد که به زبان فارسی باید توجه شود. در گذشته تاریخی قبل از اسلام و هم بعد از اسلام زبان فارسی در منطقه حرف اول را می زد.

اسماعیلی با اشاره به نقش زبان فارسی در گسترش اسلام گفت: شما اگر امروز به منطقه آسیای جنوب شرقی و جنوب چین سفر کنید، متوجه می شوید که زبان فارسی در گستردگی اسلام چقدر موثر بوده است. اساسا اسلام در همه این منطقه شرقی تمدن اسلامی مثل هند، پاکستان، بخش هایی از چین و آسیایی مرکزی  به یمن زبان فارسی گسترش پیدا کرده و زبان فارسی در واقع تجلی گاه افکار و اعتقادات ما است.

این پژوهشگر افزود: نکته دیگر اینکه در گذشته زبان فارسی زبان علم بوده است. شما اگر دانشنامه علایی و بسیاری کتب دیگر را در نظر بگیرید می بینید که اینها صرفا کتب ادبی نیستند و کتبی هستند حاوی مطالب علمی در حوزه های مختف چون فیزیک و شیمی که در گذشته نام های دیگری داشتند. در حوزه های مختلف زبان فارسی بروز و نمود داشته و امروز باید این نمود عرضه شود.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد ادامه داد: وقتی ما زبان فارسی را در دانشگاه مطرح می کنیم درست است که به وجه ادبی و عرفانی و فلسفی آن توجه می کنیم اما امروز وجه علمی آن در دانشگاه برای ما اهمیت دارد. این تعداد دانشجوی تحصیلات تکمیلی داریم و این تعداد پایان نامه نوشته می شود، اگر فارسی در این پایان نامه ها به مثابه زبان علمی متجلی نمی شود حداقل ویراستاری ادبی مناسبی روی آنها انجام شود. این کمترین خواسته ماست.

اسماعیلی در پایان با اشاره به حضور غرفه زبان فارسی در نمایشگاه کتاب گفت: تاسیس کانون فردوسی در مراکز و واحدهای دانشگاه، تولید کتاب های صوتی بر اساس متون کهن ادب فارسی و آثار فاخر نوین زبان فارسی از جمله فعالیت های این حوزه است. هرکدام از معاونت ها وظایفی دارند و کارهای مهمی در آن انجام شده و یکی از مهمترین آنها طرح جایزه خادم زبان فارسی است. بحث آموزش زبان فارسی به شکل مجازی برای متقاضیان ایرانی و خارجی و استفاده از ساعات موظفی استادان فارسی در پاین نامه ها کاری است که در همه جای دنیا با عنوان سنجش سواد زبانی از آن یاد می شود و ما در زبان فارسی هم باید این کار را انجام دهیم. یک آزمون سنجش زبان فارسی به طور طبیعی باید برای ما وجود داشته باشد زیرا بخشی از زبان که خارج از حوزه رسمی و در بخش غیر رسمی رشد می کند اصطلاحات و معادلاتی تولید می شود که برای همه قابل درک نیست. یکی از کارهای سنجش سواد زبان فارسی همین است و ما باید فضا را به گونه ای پیش ببریم که بتوانیم این بخش زبان را به طور دقیق بررسی کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده