ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعطای وام 50 میلیون تومانی به کشاورزان

طبق قانون اعتبار اسناد عادی، وام 50 تا 500 میلیون ریالی با كارمزد هشت درصدی به كشاورزان عضو تعاونی ها پرداخت می شود. بخش اقتصاد تبیان کشاورزان

معاون فنی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران از افزایش 25 برابری اعتبارات تعاونی های روستایی برای نخستین بار در كشور خبرداد و گفت: طبق قانون اعتبار اسناد عادی، وام 50 تا 500 میلیون ریالی با كارمزد هشت درصدی به كشاورزان عضو تعاونی ها پرداخت می شود.
غلامحسین طباطبایی روز سه شنبه در نشست خبری باهدف تشریح قانون اعتبار اسناد عادی وام های پرداختی شركت های تعاونی روستایی، عشایری و صیادی به اعضا افزود: قانون اعتبار اسناد عادی وام های پرداختی شركت های تعاونی روستایی، عشایری و صیادی به اعضا كه اسفندماه 94 در مجلس تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسید، قابلیت اجرا پیدا خواهد كرد.
وی اظهار داشت: قانون اعتبار اسناد عادی با عنوان لایحه اصلاح قانون اسناد عادی وام های پرداختی شركت های تعاونی روستایی، عشایری و صیادی به اعضا در سال 1365 تصویب و در سال 1371 اصلاح شده بود؛ هفدهم اسفندماه پارسال نمایندگان مجلس موافقت كردند به ازای هر برگ زرد، مبلغ 2میلیون ریال تومان پرداخت شود كه پس از اصلاحیه در شورای نگهبان با 25 برابر افزایش، این رقم به 50 میلیون ریال افزایش یافت.
برگ زرد، اسنادی است كه در قالب قرارداد بین تعاونی با كشاورز منعقد می شود و در حكم اسناد رسمی بوده و از نظر اجرا تابع مفاد آیین نامه اجرایی اسناد رسمی است.
به گفته وی، به استناد این قانون، آن بخش از اعضای تعاونی های روستایی كه عضو شركت های تعاونی تولید باشند، می توانند با داشتن برگ های زرد كه اسناد رسمی بین عضو و تعاونی ها به شمار می رود، 50 میلیون ریال تا سقف 500 میلیون ریال وام دریافت كنند.
وی افزود: این اسناد در حكم اسناد رسمی و از نظر اجرا، تابع مفاد آیین نامه اجرایی اسناد خواهد شد و قانونگذار ارزش هر برگه زرد را 50 میلیون ریال می داند.

آن بخش از اعضای تعاونی های روستایی كه عضو شركت های تعاونی تولید باشند، می توانند با داشتن برگ های زرد كه اسناد رسمی بین عضو و تعاونی ها به شمار می رود، 50 میلیون ریال تا سقف 500 میلیون ریال وام دریافت كنند

طباطبایی اضافه كرد: بخش كشاورزی به دو دلیل عمده «ریسك بالا و ارزش و بازدهی پایین نسبت به بخش خدمات و صنعت» كمتر متقاضی سرمایه گذاری دارد، این درحالیست كه با بیش از 17 میلیون هكتار اراضی كشاورزی موجود در كشور نیازمند سرمایه گذاری وسیعی در این بخش هستیم.
وی یكی از مشكلات را استقرار و مقررات بانك ها دانست و افزود: بانك ها به دلیل استقرارشان در شهرها و داشتن مقررات حاكم بر آن كه منوط به زندگی شهری است، نمی توانند نیاز بخش كشاورزی را پاسخگو باشند.
وی گفت: بنابراین باید به منابع مالی مردم و شركت های تعاونی روستایی، كشاورزی و تولیدی تكیه كنیم.
به گفته وی، در گذشته كشاورزان برای گرفتن وام باید وثیقه های ملكی، سند رسمی و یا ضمانت های بانكی كه دارای هزینه های بالا بود را تامین می كردند، اما قانون گذار در راستای پرداخت اعتبارات به اعضای تعاونی ها، ضمانت اعضا را كافی دانسته و برگه های زرد به عنوان سند لازم الاجرا تلقی می شود و در زمان وصول وام، سررسید به بدهكار تحویل می شود و نسخه سوم و چهارم به وام گیرنده و ضامن تحویل داده می شود.
معاون فنی سازمان مركزی تعاون روستایی ایران یادآورشد: طبق اسناد، در سال 1393 بیش از چهار میلیون بهره بردار عضو شركت های تعاونی هستند كه بخش عمده آنان را بهره برداران خرد تشكیل می دهند.
وی اضافه كرد: بنابراین به نظر می رسد این وام بتواند برای تأمین نهاده های مورد نیاز كشاورزان و همچنین خریداری كالاهای مصرفی معیشت زندگی آنان از فروشگاه های تحت پوشش تعاونی های روستایی استفاده شود.
وی ادامه داد: كشاورزان عضو شركت های تعاونی و حتی اتحادیه ها می توانند با داشتن هر برگ زرد، 50 میلیون ریال با ضمانت یكی از روستاییان عضو تعاونی وام دریافت كرده و تسهیلات دریافتی را با كارمزد هشت درصد پرداخت كنند.
معاون فنی سازمان مركزی تعاون روستایی اظهارداشت: ردیف مالی ویژه ای از سوی دولت و با در نظر گرفتن منابع مالی اختصاص داده نشده، اما سرمایه در گردش تعاونی های خُرد می تواند به شكل تصاعدی و با ورود اتحادیه ها و با استفاده از سرمایه در گردش بانك ها، افزایش پلكانی پیدا كند.
وی یادآور شد: از آنجایی كه ممكن است در تعاونی های تولیدی سرمایه مورد نیاز وجود نداشته باشد، تلاش كرده ایم زمینه برای انعقاد تفاهم نامه با بانك های عامل كشاورزی و توسعه تعاون فراهم كنیم و بزودی تفاهم نامه ای برای تأمین گردش مالی مورد نیاز اتحادیه ها و شركت های تعاونی فراهم می شود.
سازمان مركزی تعاون روستایی ایران در سال 1342 شروع به كار كرد و هم اكنون دارای چهار هزار شركت تعاونی و بیش از چهار میلیون عضو در سطح كشور است.


منبع: ایرنا
.

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده