ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش قیمت شیر خام با وجود گرانی لبنیات

به گفته رییس اتحادیه دامداران، قیمت لبنیات طی سال گذشته و به بهانه های مختلف افزایش یافته است اما نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و کسی پاسخگوی زیان دامداران نیست  بخش اقتصاد تبیان شیرخام

حسین نعمتی اظهار کرد: حدود دو سال از تعیین و تصویب قیمت 1440 تومانی برای خرید شیر از دامداران می گذرد و طی این بازه زمانی علیرغم افزایش قیمت همه کالاها و خدمات، نرخ خرید شیر خام از سوی صنایع لبنی کاهش پیدا کرده و طی ماه های اخیر به کیلویی 800 تا 1250 تومان رسیده است. در حالی که در سال گذشته قیمت انواع لبنیات به بهانه های مختلف افزایش پیدا کرد.
وی افزود: حتی در شرایطی که قرار بود قیمت لبنیات خود را با افزایش 100 تومانی شیر خام افزایش دهند باز هم قیمت لبنیات افزایش یافت و نرخ خرید شیر خام تغییری نکرد و امروز شرایط به گونه ای شده که برخی کارخانه ها شیر خام دامداران را پس می زنند و با سخت تر کردن شرایط پرداخت بهای شیر خام عملا کاری کرده اند تا قیمت این محصول مجددا در سال جاری کاهش یابد.

وزارت جهاد کشاورزی می تواند در راستای حمایت از دامداران و برای جلوگیری از ورود شیر خام مازاد به بازار پس از خرید تضمینی شیر خام از دامداران آن را به محصولات لبنی مدت دار مانند پنیر، شیر پاستوریزه و ... تبدیل کند و با برچسب رایگان آن را درمیان طبقات جامعه که توان خرید لبنیات را ندارند و جزو مشتریان لبنیات هم به حساب نمی آیند توزیع کند

رییس اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد: در چنین شرایطی که دامداران همواره در حال زیان دهی هستند و محصولشان روی دستشان باقی مانده است دولت باید به این موضوع ورود پیدا کند و بر اساس قانون با خرید تضمینی شیر خام اجازه سود جویی برای برخی صنایع و زیان تولیدکنندگان را ندهد.
نعمتی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی می تواند در راستای حمایت از دامداران و برای جلوگیری از ورود شیر خام مازاد به بازار پس از خرید تضمینی شیر خام از دامداران آن را به محصولات لبنی مدت دار مانند پنیر، شیر پاستوریزه و ... تبدیل کند و با برچسب رایگان آن را درمیان طبقات جامعه که توان خرید لبنیات را ندارند و جزو مشتریان لبنیات هم به حساب نمی آیند توزیع کند تا از این طریق از ورود و فروش محصول خریداری شده با بازار جلوگیری شود و هم در راستای ارتقای سلامت جامعه و مصرف شیر و لبنیات در میان طبقات پایین دستی حرکت کرده باشد.
وی گفت: دامدارانی که محصول تولیدی شان خریداری ندارد مدتی می توانند تحمل کنند، اما پس از گذشت بازه زمانی که هر چه دارند را برای گرسنه نماندن دام شان می فروشند، صدای اعتراضشان در می آید و دست به تجمع می زنند، چرا که دیگر نه پولی برایشان مانده و نه خریدار مطمئنی که با قیمت و شرایط منطقی، محصول شان را بخرد.


منبع: ایسنا

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده