ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قطعه گمشده پازل پیشرفت کشاورزی

در سال جاری بانک کشاورزی با ترسیم سه استراتژی کلی توسعه کشت گلخانه ای،حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس و مشارکت فعال در طرح آبرسانی به روستاها پروژه های مهم و اساسی را در دستور کار قرار می دهد.

فرآوری : معصومه نصیری - بخش اقتصاد تبیان

اقتصاد

در سال جاری بانک کشاورزی با ترسیم سه استراتژی کلی توسعه کشت گلخانه ای، حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس و مشارکت فعال در طرح آبرسانی به روستاها پروژه های مهم و اساسی را در دستور کار قرار می دهد.
بخش کشاورزی به عنوان یکی از زیربنایی ترین پایه های اقتصادی کشور در شرایط حساسی قرار دارد. از یک سو این بخش با ابلاغ سیاست های «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نه تنها به عنوان واژه ای مطرح در ادبیات اقتصادی کشور شده، بلکه با گره خوردن بخشی از این سیاست ها با دستگاه های همجوار مستلزم ایجاد شبکه گسترده ای از مدیریت و یکپارچگی و وحدت فرماندهی است.

اهداف و چشم اندازهای بانک کشاورزی بحث کشاورزی اقتصادی و تجاری با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.

مسلما از مباحث مهم در این مقوله تشخیص حوزه های مهجور و به دنبال آن کنترل و رونق است که البته در بخش های مختلف راه های متفاوتی نیز برای حصول آن وجود دارد.
تجربه سال های گذشته ثابت کرده است که اقتصاد مقاومتی خصوصا در بخش کشاورزی طرحی بسته و درون گرا نیست و در صورت توجه مسئولان و به کارگیری طرح های نوین، می توان زمینه را برای پایداری نقاط قوت در بخش کشاورزی فراهم کرد.
مسلما بخشی از پازل بخش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی به بانک کشاورزی گرده می خورد که برنامه های متنوعی را در سال جاری بر مبنای این مهم برای خود ترسیم کرده است.
مرتضی شهید زاده، مدیر عامل بانک کشاورزی در همین زمینه عنوان می کند در حالی که از یک سو جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی در مبارزه با تحریم ها مورد توجه است از سوی دیگر نیز بانک کشاورزی با خدمت به کشاورزان و تزریق نقدینگی به چرخ های بزرگ اقتصادی رونقی بی سابقه را رقم خواهد زد.
در سال جاری بانک کشاورزی با ترسیم سه استراتژی کلی توسعه کشت گلخانه ای، حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس و مشارکت فعال در طرح آبرسانی به روستاها پروژه های مهم و اساسی را در دستور کار قرار می دهد.
در بخش اول بانک کشاورزی با توسعه کشت گلخانه ای صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب، تولید سالم و خارج از فصل را دنبال می کند که موجب می شود محصول در تمام طول سال به رغم کم آبی در دسترس باشد.
در بخش دوم یعنی حمایت از توسعه پرورش ماهی در قفس نیز شاهد کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرها، مدیریت آسانتر و کم هزینه تر، سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و اقتصادی بودن درمان ها و .... خواهیم بود.
محور دیگری که بانک کشاورزی حضور موثر و تلاش هایی در عملیاتی نمودن آن داشته طرح مجتمع های آبرسانی روستایی است که در راستای حمایت از تولید و اشتغال و کاهش آسیب پذیری ها و بر پایه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است.
بر این اساس "ارتقای بهره وری" به عنوان شاکله ساختاری در اقتصاد مقاومتی به یکی از رویکردهای اساسی بانک مبدل شده است.
آمارها اذعان دارد که بانک کشاورزی در سال گذشته بالغ بر 375 میلیارد ریال به عنوان سرمایه در گردش آب و کشاورزی در بخش های توسعه یافته و 405 میلیارد ریال در بخش های کمتر توسعه یافته از محل منابع صندوق توسعه ملی به عنوان بانک عامل اختصاص داده است. همچنین این بانک500 میلیون دلار از منابع این صندوق را به بخش آب و کشاورزی اختصاص داده است.
به گفته شهیدزاده با چنین رویکردی بانک کشاورزی با دو راه اساسی سیاست های خود را دنبال می کند . نخست حمایت از کشاورزی معیشتی و راه دوم حمایت و توسعه کشاورزی 177843 اقتصادی و تجاری است . از این رو با توجه به ماهیت، اهداف و چشم اندازهای بانک کشاورزی بحث کشاورزی اقتصادی و تجاری با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد هدف کلان بانک کشاورزی تامین منابع مالی، سرمایه گذاری،ایجاد ارزش افزوده ،افزایش درآمد فعالان بخش کشاورزی و صنایع و خدمات مرتبط است.منابع: عصر ایران / ایانا

[ منبع این خبر سایت تبیان-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده