ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاغذی که ویروس زیکا را تشخیص می دهد

پس از سخت کوشی های فراوان کارکنان بهداشتی درمانی برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس زیکا، محققان سرانجام به تکنولوژی مورد نیاز خود رسیدند.

بخش دانش تبیان

کاغذ زیکا

این دستگاه برای استفاده در ابعاد گسترده به ویژه در کشورهای توسعه نیافته با زیرساخت های بهداشتی ضعیف، مقرون به صرفه، موثر و بسیار کاربردی است.

به گفته محققان، این دستگاه همچنین قادر به نشان دادن تفاوت بین ویروس زیکا و دیگر بیماریها از جمله دانگ و چیکونگونیا است.

از آنجاییکه ویروس زیکا همچنان در حال توسعه در بخش هایی از جنوب و مرکز آمریکا است، کارکنان بهداشتی درمانی شرایط سختی را برای شناسایی افراد مبتلا و افراد سالم می گذرانند.

اما در حال حاضر این دستگاه جدید که توسط محققان موسسه ویس دانشگاه هاروارد توسعه یافته، می تواند به حل این مشکل کمک کند.

برای گرفتن نتیجه آزمایشهای فعلی که شامل گرفتن نمونه خون از بیمار بوده، روزها و هفته ها باید منتظر ماند. این آزمایشات که برای تشخیص حضور آنتی بادی های خاص انجام می شود، نمی تواند بین ویروس زیکا و تب دانگ تمایز قائل شود. این یک مشکل بزرگ محسوب می شود زیرا این ویروس سبب نقص در نوزادان تازه متولد شده می شود.

برای توسعه این کیت تشخیصی، محققان سیستمی را ایجاد کردند که قبلا مشابه آن را برای تشخیص ویروس ابولا توسعه داده بودند. در داخل یک کارتریج، نوارهای کوچکی از کاغذ با یک شبکه ژن مصنوعی تعبیه شده که میکروب های بیماری زا را از دیگران تشخیص می دهد.

مدارهای ژنتیکی به دهها ژن مجهز شده و شامل دسته ای از پروتئین ها هستند که قادر به رمزگشایی اطلاعات موجود در آنها هستند. این سیستم عملکردی شبیه به سیستم برنامه نویسی رایانه ای است. ژنها و پروتئین ها با یکدیگر همکاری کرده و وجود ویروس زیکا را تشخیص میدهند.

هنگامی که این فرآیند شروع می شود، این کاغذ در صورت حضور هدف مورد نظر، مانند یک توالی خاص از آر .ان .آ تغییر رنگ می دهد. این ابزار تشخیصی می تواند ویروس را در نمونه های خون، ادرار و بزاق شناسایی کند.

محققان این پژوهش امیدوارند که این ابزار بتواند به کاهش تاثیر شیوع این بیماری تا زمان تولید واکسن کمک کند.


منبع: خبر آنلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

[ منبع این خبر سایت تبیان-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده